بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۰۶/۲۵ ۰۸:۴۳:۱۷
گافي جديد از رئيس‌جمهور پر گاف آمريکا
گافي جديد از رئيس‌جمهور پر گاف آمريکا
در ادامه گاف‌هاي متعدد «جو بايدن» رئيس‌جمهور ۷۸ ساله آمريکا، او اين بار نام نخست‌وزير استراليا را فراموش کرد.
فارس

بايدن طي سخنراني در مراسم اعلام معاهده سه‌جانبه با لندن و کانبرا، نام «اسکات موريسون» نخست‌وزير استراليا را فراموش کرد و گفت: «مي‌خواهم از ... آن دوستمان هم تشکر کنم. خيلي ممنونم رفيق».
وي پيش از اين نيز در گافي جديد جمعيت آمريکا را ۳۵۰ ميليون نفر اعلام کرد، در حالي که بر اساس آماري که همين چند روز پيش منتشر شده جميعت آمريکا ۳۳۱ ميليون نفر است.
رسانه‌هاي آمريکا بارها گاف‌هاي بايدن را برشمرده و آن را منتشر کرده‌اند. در زير برخي از گاف‌هاي او به تفکيک تاريخ آورده شده‌اند.

۷ مرداد
بايدن در همان سخنراني در کارخانه‌اي در ايالت پنسيلوانيا نام باراک اوباما و دونالد ترامپ را قاطي کرد و گفت: «در سال ۲۰۰۹ در جريان دوره به اصطلاح رکود بزرگ، رئيس‌جمهور وقت از من خواست مسئول مديريت اين بخش شوم، رئيس‌جمهور وقت ترامپ (از من خواسته بود)».
رئيس‌جمهور ۷۸ ساله و دموکرات آمريکا بلافاصله متوجه گاف خود شد و در تلاش براي اصلاح آن گفت: «معذرت مي‌خواهم، اشتباه لُپي شد نام رئيس‌جمهور سابق را بردم او بود که باعث ...خوب ولش کن. رئيس‌جمهور اوباما زماني که من معاون رئيس‌جمهور بودم از من خواست مديريت آن را برعهده بگيرم».

۲۴ تير
بايدن در جريان يک سخنراني در اجلاس گروه هفت سه بار نام سوريه و ليبي را با هم قاطي کرد. او در آن اجلاس مشخص نبود درباره سوريه حرف مي‌زند يا ليبي.
بايدن در اين اجلاس يک گاف ديگر هم داد. تصاوير منتشر شده در شبکه‌هاي اجتماعي از سرگرداني رئيس‌جمهور آمريکا در يک کافه در «کورنوال» در انگليس محل برگزاري نشست سران گروه هفت حکايت داشت.
در  فيلم‌هاي منتشرشده مشاهده شد که جو بايدن در  تراس يک کافه سرگردان است و مسير را گم کرده است. شخصي در تراس که به احتمال زياد خبرنگار است از بايدن پرسيد «جلسات در کورنوال چگونه برگزار مي‌شود؟» بايدن پاسخ مي‌دهد: «بسيار خوب». به دنبال اين ماجرا «جيل بايدن» بانوي اول آمريکا  وارد عمل شده و  جو بايدن را با خود مي‌برد.

۲۲ تير
بايدن روز ۲۲ تير در يک سخنراني در فيلادلفيا به اشتباه تعداد افراد مشارکت‌کننده در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا را ۱۵۰ نفر ذکر کرده بود. او گفت: «بيش از ۱۵۰ آمريکايي از هر سني، از هر نژادي و با هر پس‌زمينه‌اي حق رأي خود را به جا آوردند».
در انتخابات رياست جمهوري آمريکا که سال گذشته برگزار شد، حدود ۱۵۸ ميليون نفر شرکت کردند و بايدن با حدود ۸۱ ميليون رأي پيروز انتخابات شد.

۴ تير
بايدن ماه پيش هم در جريان يک سخنراني در کاروليناي شمالي، گفت که کرونا تعداد بيشتري از آمريکايي‌ها را در مقايسه با قربانيان مجموع جنگ‌هاي آمريکا در قرن گذشته به کام مرگ کشانده و هنگام نام بردن از اين جنگ‌ها، از جنگ خيالي «آمريکا و ايران» نام برد که هرگز وجود خارجي نداشته است.
بايدن در اين خصوص گفت: «ما در سال گذشته ۶۰۰ هزار نفر را در آمريکا از دست داديم، که بيش از هر جاني است که در جنگ جهاني اول، جنگ جهاني دوم، جنگ ويتنام، عراق، ايران، در همه جا، افغانستان از دست رفت. در يک سال بيش از هر جنگ بزرگ در قرن بيستم و بيست و يکم قرباني داديم.»
اما گاف بايدن به همينجا ختم نشد و او در همان روز در يک کنفرانس خبري کاخ سفيد هم حرکاتي غيرعادي را بروز داد و هنگام پاسخگويي به برخي از سوالات خبرنگاران در خصوص لايحه اصلاحات زيرساختي، پاسخ‌هاي خود را زمزمه کرد.

۲۸ فروردين
رئيس‌جمهور آمريکا در اين روز در کنفرانس خبري مشترک با «يوشي‌هيده سوگا» نخست‌وزير ژاپن در کاخ سفيد حروف نام اختصاري توافق هسته‌اي ايران موسوم به برجام (JCPOA) را جابجا بيان کرد.
او که ميزبان نخستين رهبر خارجي در کاخ سفيد از زمان روي کار آمدن خود بود، در سخناني در اشاره به مذاکرات برجامي که در وين اتريش در حال برگزاري بود گفت: «خوشحاليم که ايران در گفت‌وگوها درباره چگونگي حرکت رو به جلو و آنچه براي بازگشت به JOPCA (به جاي JCPOA) لازم است تا ما دوباره بخشي از آن باشيم، مشارکت مي‌کند.»

۲۷ فروردين
رئيس‌جمهور آمريکا هنگام صحبت درباره سياست آمريکا در قبال روسيه و تحريم‌هاي جديد اين کشور عليه مسکو، نام خانوادگي رئيس‌جمهور روسيه را به اشتباه «کلوتين» تلفظ اما به سرعت اشتباه خود را تصحيح کرد.
او هنگام توضيح درباره تماس تلفني اخيرش با ولاديمير پوتين گفت: «براي او رئيس‌جمهور «کلوتين» روشن کردم که—پوتين—ايالات متحده در حمايت از متحدان و شرکاي ما در اروپا مصمم است.»

۷ فروردين
بايدن روز ۷ فروردين هم در اولين نشست خبري خود نام «اشرف غني» همتاي افغانستاني خود را به اشتباه «کياني» گفت. او گفت: «ژنرال آستين (وزير دفاع آمريکا) تازه با کياني ديدار کرد. او رهبر افغانستان در کابل است...منتظر دريافت اطلاعات درباره آن (اين ديدار) هستم.»
رسانه‌ها احتمال دادند که بايدن هنگام صحبت درباره همکاري آمريکا و ناتو در ارتباط با افغانستان، نام اشرف غني را با ( اشفق) کياني، رئيس پيشين ستاد مشترک ارتش پاکستان اشتباه کرده باشد.

۲۸ اسفند
«جو بايدن» روز ۲۸ اسفند ضمن تعريف و تمجيد از نزديک شدن دولت خود به توزيع و تزريق ۱۰۰ ميليون دوز واکسن کرونا، به اشتباه معاون خود را به عنوان «رئيس‌جمهور کامالا هريس» خطاب کرد.
بايدن گفت: «همين چند وقت پيش وقتي رئيس‌جمهور هريس و من تور مجازي به مرکز واکسيناسيون آريزونا انجام داديم، يکي از پرستاران در آنجا که واکسن تزريق مي‌کرد، گفت که تزريق هر واکسن همچون تزريق يک دوز اميد است».
اين اولين بار نبود که بايدن معاون خود را با اشتباه لفظي به مقام رياست‌جمهوري ارتقا داد. او دو ماه قبل‌تر (دي‌ماه) هريس را بعنوان رئيس‌جمهور منتخب آمريکا خطاب کرده بود.
بايدن در ماه دسامبر (دي ماه) ضمن سخنراني در شهر وايومينگ، با اشاره به دريافت واکسن کرونا در برابر دوربين‌هاي تلويزيوني گفت:  «رئيس جمهور منتخب هريس امروز [واکسن] خود را به همين دليل دريافت مي کند». پيش از آن نيز، در کارزار انتخاباتي خود دولت آينده اين کشور را «دولت هريس» ناميده بود.

۱۹ بهمن‌
جو بايدن در مصاحبه‌اي که ۱۹ بهمن‌ماه از او پخش شد گفته بود که که براي برداشته شدن تحريم‌ها، ايران بايد غني‌سازي را متوقف کند.
ساعاتي بعدتر که برخي از تحليلگران گفتند که اظهارات بايدن ممکن است موضع جديد آمريکا درباره اتمام غني‌سازي در اين را منعکس کند يک مقام ارشد آمريکايي سخنان بايدن را تصريح کرد و گفت: «مصاحبه بايدن در سي‌بي‌اس به معناي آن است که ايران بايد غني سازي اورانيوم فراتر از محدوده‌ توافق هسته‌اي را متوقف کند.»

شهريور ماه
«جو بايدن» زماني که نامزد دموکرات‌ها در انتخابات رياست جمهوري آمريکا بود در جريان يک سخنراني در فيلادلفيا حين انتقاد از عملکرد «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور وقت آمريکا در کنترل شيوع ويروس کرونا گفته بود تا پايان سخنراني او شمار قربانيان اين بيماري در آمريکا به ۲۰۰ ميليون خواهد رسيد.
اين در حالي است که تا پيش از سخنراني بايدن، آمار فوتي‌هاي کرونا در آمريکا چيزي حدود ۱۹۹ هزار نفر بود که ۱۰۰۰ برابر کمتر از چيزي بود که نامزد دموکرات‌ها بيان کرد.
بايدن چند ماه قبل‌تر نيز همين اشتباه را مرتکب شده و تعداد موارد فوت بر اثر بيماري کرونا در آمريکا را ۱۲۰ ميليون نفر ذکر کرده بود. وي پيشتر نيز گفته بود ۱۵۰ ميليون آمريکايي از سال ۲۰۰۷ در حوادث تيراندازي جان باخته‌اند که معادل چيزي حدود نيمي از جمعيت آمريکا است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما