فرهنگی
۱۴۰۲/۱۱/۳۰ ۱۲:۴۱:۲۸
شبکه مخاطبین؛ نقطه ضعف اصلی سینما اطلس در جذب تماشاگر
شبکه مخاطبین؛ نقطه ضعف اصلی سینما اطلس در جذب تماشاگر
ستاد اجرایی بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر مشهد مقدس طی بیانیه ای میزان فروش سینماهای مشهد و استقبال مردمی از این جشنواره را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با توجه به خبری که در رسانه ها مبنی بر ضرر پردیس سینمایی اطلس در بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر مشهد مقدس منتشر شده است، نکات ذیل جهت تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود:
1-  سینماهای اصلی جشنواره در مشهد مقدس، سینماهای هویزه، سیمرغ و آفریقا بوده که از این بین، سینمای هویزه که سینمای اصلی مردمی بوده است، بیش از 5 هزار تماشاگر داشته و در مجموع، در سالن های سینماهای مشهد بیش از 16 هزار نفر به تماشای فیلم های جشنواره نشسته اند که عدد قابل توجهی است.

2-  این اداره کل در جهت عدالت اجتماعی، جدا از سه سالن اصلی، برای دیگر سینماهای مشهد تعدادی فیلم خریداری کرد و انتخاب عناوین و نوع فیلم‌ها را نیز به اختیار خود سینما گذاشت.
3- اتفاق مبارک جشنواره امسال این بود که فیلم هایی که با محوریت هویت ملی به نمایش درآمد، از سوی تماشاگران با استقبال گسترده رو به رو شد به شکلی که بلیط فیلم هایی چون احمد، مجنون، آسمان غرب، عملیات رقه و پرویز خان در سینمای هویزه بصورت کامل فروش رفت و گروهی از تماشاگران با ایستادن در سالن این فیلم ها را تماشا کردند. 
 به عنوان مثال برای تماشای فیلم احمد بیش از 500 نفر در سینما هویزه حضور یافته و عده ای نیز پشت دربها ماندند و این در حالی بود که متاسفانه پردیس سینمایی اطلس به دلیل ضعف در شبکه مخاطبین، نتوانست همچون سینما هویزه از اقبال مخاطبان بهره ای ببرد.
 لذا به نظر می رسد که این سینما باید در مدیریت خود و خدمت به مردم تجدید نظر کند تا اقبال تماشاگران را برای تماشای فیلم‌های در حال اکران و نه برنامه های جنبی، به سمت خود جلب کند. علی رغم این موضوع تحلیل آمار آخرین سالی که این سینما در جشنواره حضور داشته است نشان می دهد که سال 1400 در طول 8 روز عدد تماشاگران اطلس 1062 نفر بوده است و در سال 1402 در طول پنج روز 848 نفر بوده که حاکی از رشد تماشاگر به نسبت دوره قبل در این سینما دارد.
4 -  سازمان سینمایی با حمایت و پشتیبانی که از برگزاری جشنواره فیلم فجر در مشهد داشت، امکان اکران تمامی فیلم ها در مشهد محقق شد به جز سه عنوان فیلم تمساح خونی، بی بدن و صبحانه با زرافه ها، که علی رغم پیگیری های مکرر این اداره کل، متاسفانه تهیه کنندگان این فیلم ها اجازه اکران در استان‌ها را ندادند. 
5 -  فروش فیلم های جشنواره در روز پخش فوتبال ایران و قطر در تمامی سالن های سینمای مشهد پایین و حداقلی شد که این امر ناشی از تعصب ارزشمند مردم به هویت ملی و عشق به کشورشان بود. در همین راستا، با صدور مجوز پخش فوتبال در سینماها از سوی سازمان سینمایی، بلیط تمامی صندلی های سالن های سینمایی در مشهد بصورت هم زمان فروش رفت که درآمد قابل توجه ای را نصیب سینماها کرد.
۶- آمار استقبال از جشنواره فیلم فجر در سه سال گذشته نشان می دهد استقبال از فیلم‌ها به نسبت دو سال گذشته بسیار بیشتر بوده است؛ بر این اساس در سال ۱۴۰۰ جشنواره در  ۸ روز ، ۲۰ هزار نفر مخاطب داشته است و در سال ۱۴۰۱ در ۸ روز،  ۱۲ هزار نفر مخاطب داشته است و در سال ۱۴۰۲، با اینکه جشنواره در ۶ روز برگزار شد که یک روز آن با فوتبال تیم ملی تقارن داشت، ۱۷۶۸۸ نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که نشان از رونق جشنواره داشته است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما