سیاسی
ایرنا
۱۴۰۱/۰۴/۰۱ ۰۸:۳۷:۵۹
اظهارات سخنگوی وزارت خارجه درباره قطعنامه سازمان ملل
اظهارات سخنگوی وزارت خارجه درباره قطعنامه سازمان ملل
سخنگوی وزارت امور خارجه، قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره وضعیّت حقوق بشر ایران را مبتنی بر انگیزه‌های سیاسی، مغرضانه و غیرمنصفانه دانست.
ایرنا

سعید خطیب‌زاده روز سه شنبه در خصوص قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد و گزارش موقت دبیرکل سازمان ملل متحد از وضعیّت حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: همانطور که بارها تأکید شده چنین قطعنامه‌هایی مبتنی بر انگیزه‌های سیاسی، مغرضانه و غیرمنصفانه صادر شده و بر مبنای رویکرد ارتقایی حقوق بشر که از وظایف عمده نهادهای بین المللی حقوق بشری محسوب می‌شود، تدوین نیافته، ضمن اینکه از اجماع کشورهای عضو نیز برخوردار نبوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران نظرات و استدلال‌های مبسوط و مستدل خود نسبت به یکایک بندها و ادعاهای گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد را به دفتر وی ارسال کرد که متاسفانه مورد بی‌توجهی معنادار قرار گرفت.

خطیب زاده تاکید کرد: متاسفانه گزارشی که به نام دبیرکل سازمان ملل متحد انتشار یافته مبتنی بر ادعاهای نادرست و مستند به منابع نامعتبر است و بدین دلیل متن اصلی گزارش عمدتا براساس مفاد ادعاها و اتهامات گروه‌های معاند و فرقه‌های تروریستی تنظیم شده و پاسخ مشروح جمهوری اسلامی ایران به این گزارش در شورای حقوق بشر در اختیار همه کشورها قرار داده خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران تعامل مثبتی با دفتر کمیسر عالی حقوق بشر و سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل دارد که متاسفانه این تعامل مثبت و پیشرفت‌های حقوق بشری کشورمان انعکاس مناسبی در گزارش دبیر کل نداشته است، اما علیرغم این موارد، جمهوری اسلامی ایران براساس باور شرعی و تعهدات قانونی خود همچنان خود را مکلف به ترویج و ارتقای حقوق بشر دانسته و آماده همکاری و تعامل با سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل است.

وی خاطرنشان کرد: در این گزارش به مسؤولیّت واضعان تحریم و مجریان آنها اشاره نشده و از تشریح تأثیرات منفی، مخرب، آسیب زننده و کشنده اقدامات قهری یکجانبه غیرقانونی، ظالمانه و جنایتکارانه بر حقوق بشر ملّت ایران توسط رژیم آمریکا و مسؤولیّت بین المللی آن، خودداری شده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما