بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۶/۰۹ ۰۷:۵۰:۳۴
روایت داماد ترامپ از نحوه اخراج «جان بولتون»
روایت داماد ترامپ از نحوه اخراج «جان بولتون»
داماد رئیس جمهور پیشین آمریکا با بیان اینکه جان بولتون از نظر دونالد ترامپ یک دیوانه بود، ماجرای عزل وی از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید را روایت کرد.
فارس

«جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا در کتابی به‌نام «کاوشی در تاریخ: خاطراتی از کاخ سفید» که از دوران حضورش در کاخ سفید منتشر کرده، به روایت ماجرای عزل «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید پرداخت.

بولتون در دولت دولت «جورج بوش پسر» به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل فعالیت داشت و در دولت ترامپ نیز مدتی به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید مشغول به کار بود.

کوشنر در فصل ۳۵ این کتاب تحت عنوان «دشمنی در آستین» ابتدا توضیح می‌دهد که در ماه می سال ۲۰۱۹ بعد از اینکه ترامپ مکزیک را به اعمال تعرفه‌های گمرکی بالا تهدید کرد، دولت مکزیکو سیتی نیز سخت‌گیری‌ها در مرز با آمریکا را افزایش داد و مانع ورود مهاجران غیرقانونی به خاک ایالات متحده شد.

وی با اشاره به تماس خود با «مارسلو ابرارد» وزیر خارجه مکزیک، می‌نویسد: «به او گفتم که قانون اول من در کار کردن با ترامپ این است که باید او را فعالانه در جریان اقدامات خود قرار دهید. چون در غیر این صورت، او احساس می‌کند که هیچ کاری انجام نمی‌شود و خودش زمام امور را در دست می‌گیرد. من با این فرض عمل می‌کنم که اگر او از من اطلاعات جدیدی درباره چیزی بخواهد، یعنی دیگر دیر شده است».

داماد رئیس جمهور پیشین امریکا با بیان اینکه در تاریخ دهم سپتامبر و در جریان حضور وزیر خارجه مکزیک در دفتر ریاست‌جمهوری بود که ترامپ موضوع عزل بولتون را مطرح کرد، نوشت: «ترامپ در دفتر بیضی به ابرارد گفت "نمی‌دانم اخبار را دیده‌ای یا نه، ولی من امروز جان بولتون را اخراج کردم". ابرارد انتظار نداشت که ترامپ درباره بولتون صحبت کند و با احتیاط به او پاسخ داد "بله اخبار را دیدم".»

کوشنر در ادامه به نقل قول انتقادهای ترامپ از بولتون در دیدارش با وزیر خارجه مکزیک پرداخت: «جان دیوانه بود. او همواره تلاش می‌کند با همه بجنگد. او می‌خواست همزمان با چین، روسیه، ونزوئلا، کره شمالی و ایران وارد جنگ شود. من اوایل به این خشونت‌طلبی او کاری نداشتم. اینکه او را در میان کارکنان کاخ سفید گذاشته بودم، من را شبیه فردی منطقی که خواستار تغییر بود نشان می‌داد. همچنین دشمنان را عصبی می‌کرد».

وی اضافه کرد: «ترامپ کمی درنگ کرد و به چهره ابرارد نگاه انداخت و ادامه داد "امروز، جان به دفترم آمد و گفت آقای رئیس‌جمهور همه چیز آماده است و ما باید به مکزیک حمله کنیم، چون آنها کار مفیدی در مرزها [برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی] انجام نمی‌دهند. من هم به او گفتم که جان، این بیش از حد تندروی و آخرین گزینه است. من هرگز چنین کاری با دوستم آملو (مخفف اسم رئیس جمهور مکزیک) یا ملت بزرگ مکزیک انجام نمی‌دهم. تو اخراجی!»

داماد ترامپ می‌گوید: «در آن لحظه ابرارد مات و مبهوت شده بود ولی وقتی دید من به این لطیفه می‌خندم لبخند به لب آورد و آرام شد».

کوشنر همچنین در بخش دیگری از کتابش روایت خود را از حمله جنایتکارانه آمریکا به خودروی حامل سردار قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه ایشان در ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ۱۳۹۸) در فرودگاه بغداد نوشته است.

 

 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما