ورزشی
ایرنا
۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ۲۱:۰۵:۴۵
واگذاري استقلال و پرسپوليس به زودي انجام مي‌شود
واگذاري استقلال و پرسپوليس به زودي انجام مي‌شود
ایرنا

 وزير ورزش و جوانان گفت: به اعضاي هيات مديره استقلال و پرسپوليس اعتماد مي‌کنيم و به زودي مراحل واگذاري اين ۲ باشگاه انجام خواهد شد.
سيدحميد سجادي سه‌شنبه شب و در حاشيه مراسم بدرقه تيم ملي واليبال ناشنوايان اعزامي به مسابقات قهرماني جهان در ايتاليا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در آبان ماه در رشته‌هاي تکواندو و جودو ميزبان پيکارهاي ناشنوايان جهان هستيم و امروز هم به فدراسيون ناشنوايان آمدم تا در مراسم بدرقه تيم ملي واليبال ناشنوايان اعزامي به مسابقات جهاني ايتاليا حضور داشته باشم. البته قبلاً از فدراسيون ناشنوايان بازديد کرده بودم و تا حدودي با محدوديت‌ها، ظرفيت‌ها و امکاناتي که وجود دارد آشنا هستم. بدون شک اين امکانات و شرايط کافي نيست و نبايد قانع شويم. بايد برنامه‌ريزي کنيم که بهترين‌ها در انتظار اين قشر از ورزشکاران عزيزمان باشد.
وزير ورزش و جوانان افزود: المپيک توکيو را پشت‌سر گذاشتيم و خدا را شکر در رشته‌هاي مختلف مدال‌هايي به دست آمد. شرايط مدال‌آوري در المپيک ۲۰۱۲ لندن خوب بود و در ۲۰۱۶ ريو نيز تا حدودي اتفاقات خوبي افتاد. در المپيک توکيو شرايط به لحاظ تعداد مدال کمي متفاوت بود، ولي به لحاظ تعداد مدال طلا نسبت به ريو بهتر بود. اين فراز و فرودها را در چند دوره اخير المپيک داشته‌ايم ولي بايد برنامه‌ريزي لازم را انجام بدهيم. دو سال و هشت ماه ديگر المپيک پاريس را در پيش داريم و اين رويداد نيز مثل برق و باد از راه مي‌رسد و بايد از هم اکنون کار خود را آغاز کنيم تا در اين بازي‌ها نتايج خوبي بگيريم.
وي خاطر نشان کرد: بعد از المپيک توکيو، بازي‌هاي پارالمپيک هم برگزار شد و کاروان مقدسي تحت نام مبارک سردار شهيد حاج قاسم سليماني اعزام شد. اين کاروان ارزشمند با روحيه معنوي و جهادي که تشکيل شده بود، نتايج ارزشمندي کسب کرد. ۲۴ مدال به دست آمد که ۱۲ طلا و ۱۱ نقره بود، اين تعداد يعني ما ۲۳ بار به فينال رفتيم و اين خيلي ارزشمند بود. نقطه عطف ديگر و متفاوتي که نسبت به دوره‌هاي گذشته وجود داشت، اين بود که در ۱۰ رشته شرکت کرديم و در هفت رشته مدال به دست آورديم. ارزش کار کاروان پارالمپيک اين بود که در هفت رشته مدال گرفت.
سجادي يادآور شد: امروز که در کنار هم هستيم بزرگداشت و رسميت دادن به يک بدرقه است. هويت دادن به عزيزاني که قرار است به مسابقات مهم جهاني اعزام شوند آن هم از نوع معلوليت حسي ناشنوايان. با سختي کار اين عزيزان آشنا هستيم و محدوديت‌هاي آنها را مي‌دانيم. در کنار فعاليت‌هاي ورزشي که دارند زندگي شخصي آنها هم در روند بهبودشان تأثيرگذار است. بنابراين بايد به زندگي قهرمانان برسيم چون آنها هميشه در اردو نيستند و بعد از ورزش‌، نياز به کار و شغل هم دارند. ورزشکاران دو ماه تا شش ماه از يک سال را در اردو هستند و قهرماني‌ روزي تمام مي شود و بعد از طي دوران قهرماني به جامعه برمي‌گردند و مي‌خواهند تشکيل خانواده دهند و مسئوليت اجتماعي بگيرند و تجربيات‌شان را در اختيار ساير عزيزان ورزشکار قرار بدهند.
وي ادامه داد: اگر اين عزيزان اين مراحل را با کيفيت طي نکنند در آينده موفق نخواهيم بود. بايد به سمت بهبود يکسري رويه‌ها برويم و تسهيلات جديدي را به وجود بياوريم که در زندگي حال حاضر آنها تأثيرگذار باشد. اگر سالن، پاداش و حقوق و مربي خوب مي‌خواهند اين مسائل تکليف ماست. اين موضوع درخواست نمايندگان مجلس و رئيس فدراسيون بود و به درستي گفتند که اين نيازها را داريم. 
وزير ورزش و جوانان تصريح کرد: کميته ملي پارالمپيک، فدراسيون نابينايان، فدراسيون جانبازان و معلولين، ناشنوايان و حتي بيماران خاص را هم داريم، در اين فدراسيون يکي از اهداف تحت پوشش قراردادن بيماران پيوند اعضاست و در دنيا وقتي به مسابقات جهاني اعزام مي‌شوند ورزشکاراني شرکت مي‌کنند که بيماران پيوند اعضا هستند. در ايران به يُمنِ حضور مديران دلسوز پا را فراتر گذاشتيم. بيماران تالاسمي و هموفيلي را هم داريم و چند سال پيش هم کميته سرطاني‌ها شکل گرفت و مدال‌هاي جهاني فوق‌العاده داريم. هدف از تشکيل چنين برنامه‌هايي براي بيماران خاص فقط قهرماني نيست بلکه ورزش براي تفريح، نشاط، روحيه گرفتن و برگشتن به جامعه است.
سجادي ادامه داد: در ورزش ناشنوايان مأموريت فرق مي‌کند. هم اين عزيزان را بايد به جامعه معرفي کنيم و هم از توانمندي‌ آنها بايد استفاده کنيم. ناشنوايان در دنيا هم سازمان عريض و طويلي دارند. وقتي چنين سازمان بين‌المللي مهمي دارند شايسته جمهوري اسلامي است علاوه بر تمام زحماتي که عزيزان متقبل مي شوند اوضاع را بهتر کنيم. 
وي درباره نيازهاي ورزشکاران ناشنوا گفت: آنها تسهيلاتي و شرايطي براي شغل نياز داشتند و همچنين اشاره‌اي هم به جوايز کردند. حتي مسئولان فدراسيون به شوخي گفتند که يک قولي براي آنهايي بدهيم که قرار است براي مسابقات واليبال قهرماني جهان در ايتاليا اعزام شوند. من به آنها گفتم هر جايزه‌اي هيات رئيسه فدراسيون مصوب کند، قول مي‌دهيم که آن جايزه را قبول کنيم.
سجادي همچنين درباره بسته بودن پيست‌هاي اسکي عنوان کرد: يک جلسه تخصصي با فدراسيون اسکي در هفته آينده داريم. در آن جلسه شرايط را بررسي خواهم کرد. ضمن اينکه آخرين وضعيت پيست‌ها را از شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي خواسته‌ام. با اسکي بيگانه نيستم و اطلاعات خوبي دارم که البته مربوط به قبل از حضورم در وزارت ورزش است. الان که مسئوليت دارم، اطلاعات بايد درست و استاندارد به دستم برسد که مبناي تصميم‌گيري شود. حتماً با فوريت و قبل از اينکه دير شود به وضعيت رشته‌هاي زمستاني رسيدگي مي‌شود؛ به خصوص اينکه شرايط پيست‌ها  از اين حالت بلاتکليفي، فرسودگي، ناامن بودن و غيراستاندارد بودن بايد خارج شود.
وزير ورزش و جوانان درباره وضعيت دو باشگاه استقلال و پرسپوليس و درخواست هواداران استقلال براي مشخص شدن وضعيت اين ۲ باشگاه تصريح کرد: به اعضاي هيات مديره اعتماد مي‌کنيم. همانطور که در پرسپوليس هم به اعضاي هيات مديره اين باشگاه احترام گذاشتيم، در استقلال هم همينطور است. درست است که اين دو باشگاه دولتي هستند و به زودي مراحل واگذاري آن انجام خواهد شد اما به شخصه اگر مدعي هستم که مدير ورزشي هستم، بايد به نظر کارشناسي اعضاي هيئت مديره احترام بگذارم.
وي در پاسخ به اين پرسش که چه برنامه‌اي براي اصلاح ماده يک اساسنامه فدراسيون فوتبال دارد و تأکيد اينفانتينو روي اين موضوع و اينکه فدراسيون فوتبال بايد نهاد عمومي غيرانتفاعي باشد، گفت: خير، گفته شده است بايد نهاد عمومي حذف شود، چون فدراسيون‌هاي ايران جزو نهادهاي عمومي غيردولتي هستند. مکاتبه‌اي با مجلس شوراي اسلامي شده است و پيگير اين هستيم که ان‌شاءالله اين ماده اصلاح شود.
وزير ورزش و جوانان در مورد موضوع مهاجرت ورزشکاران و برنامه او براي جلوگيري از اين اتفاق عنوان کرد: در اين مورد اجازه دهيد با رؤساي فدراسيون‌ها يک جلسه تخصصي بگذاريم و نظرات رؤساي فدراسيون‌ها را بشنوم. اين موضوع در شوراي معاونين مطرح خواهد شد و تصميم‌گيري جمعي خواهد بود. به تنهايي نمي‌توانم در اين مورد به جاي جمع پاسخ دهم. اين يک کار مشورتي است و بايد پس از جمع بندي  درباره آن سخن گفت.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما