ورزشی
تسنیم
۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۰:۱۰:۲۲
ایران - آمریکا؛ تاریخی دیگر در روز تاریخی نوشته می‌شود؟
 ایران - آمریکا؛ تاریخی دیگر در روز تاریخی نوشته می‌شود؟
بازیکنان فعلی فوتبال ایران می‌توانند نام خود را در تاریخ ورزش کشورمان جاودانه کنند و رقم‌زننده اولین صعود ایران از مرحله گروهی مهمترین رویداد فوتبالی جهان باشند.
تسنیم

تیم ملی فوتبال ایران از ساعت 22:30 امروز (سه‌شنبه - به وقت ایران) در سومین و آخرین دیدار خود در مرحله گروهی جام جهانی 2022 قطر، در ورزشگاه الثمامه مقابل آمریکا صف‌آرایی می‌کند.
ایران با بدترین نتیجه ممکن وارد این رقابت‌ها شد و برخی از کارشناسان فوتبال جهان، پرونده تیم ملی کشورمان را بستند. رابی ساویج ملی‌پوش سابق ولز پس از شکست 6 بر 2 برابر انگلیس، عملکرد ایران را افتضاح خواند و از قعرنشینی ایران در گروه B صحبت کرد. شکستی که می‌توانست هر تیمی را از هم بپاشد، اما به انگیزه مضاعف ملی‌پوشان کشورمان برای درخشش در گام دوم تبدیل شد.
30 آبان هرچقدر برای فوتبال ایران تلخ بود، 4 آذر به یکی از روزهای تاریخی ورزش کشورمان تبدیل شد. ایران در نمایشی که مقابل تیم‌های آسیایی هم کمتر سراغی از آن داشتیم، بیشتر از 20 شوت به سمت دروازه ولز زد و نشانی از تیمِ بی‌انگیزه ایران برابر انگلیس نداشت. شاگردان کارلوس کی‌روش در این مسابقه مالکیت توپ را به ولز دادند، اما بارها از اشتباهات این تیمِ پُراشتباه بهره بردند و دروازه اژدها (لقب ولز) را تهدید کردند.
رقم زدن مقتدرانه‌ترین برد و ثبت سومین کلین‌شیت ایران در ادوار مختلف جام جهانی، نشانه‌هایی روشن از بازگشت تیم ملی به شرایط مطلوب بود. حالا دومین بازی قرن می‌تواند به ماندگارترین دیدار تاریخ فوتبال کشورمان تبدیل شود. ملی‌پوشان ایران در پنج دوره گذشته‌ای که در جام جهانی شرکت کرده‌اند، از صعود به دور حذفی بازمانده و تساوی مقابل آمریکا (در صورتی که انگلیس مغلوب ولز نشود)، حکم راهیابی یوزهای ایرانی به دور یک‌هشتم نهایی را امضا می‌کند.
ایران و آمریکا تاکنون دو بار به مصاف هم رفته‌اند که یکی از آنها، به بازی قرن در جام جهانی 98 برمی‌گردد. تیم ملی کشورمان با طلایی‌ترین نسل خود شامل علی دایی، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی‌کیا و احمدرضا عابدزاده وارد رقابت‌ها شد و با وجود شکست برابر یوگسلاوی و آلمان، اولین برد تاریخ فوتبال ایران در جام جهانی را برابر آمریکا به دست آورد. دیگر تقابل دو تیم به دیداری تدارکاتی در زمستان سال 1378 برمی‌گردد که به تساوی یک - یک انجامید.
آمریکا هم با اینکه یک امتیاز از انگلیس گرفت، حالا با دو امتیاز در جایگاه سوم جدول گروه ایستاده و برای راهیابی به مرحله یک‌هشتم نهایی، چاره‌ای جز غلبه بر یوزهای ایرانی ندارد. یانکی‌ها یازدهمین حضور خود در جام جهانی را تجربه می‌کنند و در پنج دوره، از مرحله گروهی عبور کرده‌اند. آمریکا یکی از غایبان جام جهانی 2018 محسوب می‌شد و این مسابقات را در سال 2026 همراه با کانادا و مکزیک میزبانی می‌کند.
آمریکا با تیمی جوان وارد رقابت‌ها شده است و با میانگین سنی 25.2 سال،‌ دومین تیم جوان مسابقات به شمار می‌رود. تیم گرگ برهالتر تاکنون دو تساوی مقابل ولز و انگلیس به دست آورده و با اینکه پنج گل کمتر از ایران دریافت کرده، سه گل هم کمتر از تیم کشورمان به ثمر رسانده است. آمریکا ظرف دو مسابقه تنها 16 موقعیت گل به دست آورده است، اما بازیکنان این تیم مجموعاً 877 بار به هم پاس داده‌اند که 521 پاس بیشتر از ایران در دو مسابقه محسوب می‌شود.
8 آذر در ذهن مردم ایران روزی به‌یادماندنی به شمار می‌رود. تیم ملی کشورمان 25 سال پیش در چنین روزی توانست استرالیا را در سیدنی متوقف کند و به جام جهانی 1998 راه یابد. اکنون 8 آذری دیگر پیش روی فوتبال ماست که ملی‌پوشان می‌توانند انتقام همه حاشیه‌سازی‌ها، از جمله حذف نام «الله» از پرچم ایران و اظهارات یورگن کلینزمن، سرمربی پیشین آمریکا را از رقیب منظم و زهردار خود بگیرند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما