بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۸/۰۴ ۱۰:۲۶:۵۷
واکنش آمریکا به اظهارات امیرعبداللهیان درباره ادعای به‌کارگیری پهپادهای ایرانی در اوکراین
واکنش آمریکا به اظهارات امیرعبداللهیان درباره ادعای به‌کارگیری پهپادهای ایرانی در اوکراین
سخنگوی‌ وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری با تکرار ادعاها درباره به کار رفتن پهپادهای ایرانی در جنگ‌ روسیه علیه اوکراین، به سوالی درباره بخشی از اظهارات اخیر وزیر امور خارجه ایران درباره این ادعا پاسخ داد.
ایسنا

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده، در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به این که دولت آمریکا گفته بود در حال همکاری با هیات کارشناسان سازمان ملل در زمینه یمن درباره پهپادهای ایرانی است، اطلاعات تازه‌ای  در این باره وجود دارد یا نه، گفت: همان طور که می‌دانید، هفته پیش جلسه‌ای غیرعلنی در شورای امنیت سازمان ملل برگزار شد که در آن یکی از کارشناسان سازمان ملل شواهدی درباره کمک‌های پهپادی ایران در جریاناتی متعدد ارائه کرد. اطلاعاتی که ارائه شد، تا جایی که می‌دانم، عمدتا اطلاعات گردآوری شده آمریکا نبود. اطلاعاتی نبود که ما مستقیما به سازمان ملل داده باشیم. این اطلاعات توسط خود سازمان ملل گردآوری شده بود.
پرایس در ادامه مدعی شد: همان طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نهادی مستقل است، این واقعیت که خود سازمان ملل توانسته است این اطلاعات را به اعضای شورای امنیت ارائه کند، نشانه‌ی مهمی برای این بود که شواهد روشن و بی‌ شک‌ و شبهه‌ای از حمایت ایران در زمینه فناوری پهپادی از بازیگران مخرب متعدد وجود دارد، از حوثی‌ها گرفته تا روسیه و دیگر مناطق درگیری در جهان.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه گفت: ما دنبال این هستیم که ببینیم چه کار بیشتری می‌توانیم با اختیارات خودمان و به طور جمعی به همراه شرکا و متحدانمان در سراسر جهان جهت پاسخگو کردن ایران برای این کار انجام بدهیم.
 واشنگتن چند ماه پیش، مدعی شده بود اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد ایران برنامه دارد به روسیه صدها پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین بفروشد و مقامات روس قرار است آموزش‌های لازم را برای روش استفاده از این پهپادها در ایران دریافت کنند. علاوه بر این، دولت آمریکا پیش‌تر مدعی شده بود پهپادهای ساخت ایران در یمن و اتیوپی نیز به کار رفته‌اند.
اخیرا اوکراین و دیگر کشورهای اروپایی نیز مدعی شده‌اند که روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین استفاده کرده است.
مقامات روسیه این ادعا را «بی‌اساس» تلقی کرده و گفته‌اند، روسیه از پهپادهای ساخت خودش در جنگ اوکراین استفاده می‌کند.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز دیروز در نشستی خبری در پاسخ به سوالی در ارتباط با ادعای رسانه‌های غربی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و همچنین همکاری‌های نظامی تهران و مسکو تصریح کرد: روابط ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف رو به رشد است و یک رابطه همه جانبه است. این روابط مبتنی بر منافع و مصالح دو کشور و همچنین مبتنی بر چارچوب‌های قانونی است و متعارض با هیچ روند بین‌المللی نیست. در این مسیر کشورها آزاد هستند که روابط خود را مبتنی بر منافع و مصالح دو طرف به پیش ببرند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: روابط ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نیست. ناقض هیچ رویکرد و چارچوب بین‌المللی نیز نیست و ما در این زمینه مرعوب برخی از جوسازی‌ها نمی‌شویم.
کنعانی در همین چارچوب گفت: کارزار رسانه‌ای غرب و آمریکا در ارتباط با مناسبات و روابط ایران روسیه کارزاری است ناظر بر دستیابی به اهداف خاص سیاسی. این کارزار رسانه‌ای در راستای فرافکنی در مورد نقش مخربی است که این کشورها خود در جنگ اوکراین ایفا می‌کنند.
او ادامه داد: رفتار ایران سازنده و مسئولانه است و به عنوان کشوری مستقل روابط خود را با کشورهای مختلف از جمله روسیه به پیش می‌برد و ما مرعوب جوسازی و کارزارهای رسانه‌ای غربی نمی‌شویم.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما صادر کننده تسلیحات به هیچ کدام از طرف‌ها در این جنگ برای جنگ نیستیم. روابط ما با دو کشور اوکراین و روسیه دوستانه بود. متاسفانه در نتیجه فضاسازی‌ها و جوسازی‌های غلط دیگران اوکراین اقدام به کاهش سطح روابط با ایران کرد ولی علی رغم این موضوع این روابط برقرار است و ما آمادگی داریم که به پایان یافتن این جنگ کمک کنیم. طرف‌هایی که ایران را متهم به حمایت از یک طرف جنگ در این بحران می‌کنند در واقع با یک کارزار رسانه‌ای رفتار فرافکنانه‌ای نسبت به اتهامات و رفتارهای خود دارند؛ چرا که خود آنها اقدام به ارسال میلیاردها دلار تسلیحات به یک طرف جنگ کرده‌اند، ادعاهایی که آنها علیه ایران مطرح می‌کنند یک اتهام زنی بی حاصل است. ما این اتهامات بی حاصل را مردود می‌شماریم و نمی‌پذیریم و بارها مواضع و دیدگاه‌های خود را در مورد بحران اوکراین اعلام کردیم.
پرایس در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این سوال که چه واکنشی به این اظهارات اخیر وزیر امور خارجه ایران دارد که اخیرا گفته است، اگر برای ایران محرز شود که پهپادهای ایران در جنگ اوکراین علیه مردم به کار می‌روند، نباید بی‌تفاوت بمانیم، مدعی شد: واکنش من فقط همان است که هفته پیش گفتم، ایرانی‌ها در کریمه حضور داشته‌اند. ایرانی‌ها وقتی روس‌ها این حملات مرگ‌بار و هولناک را علیه شهرهای اوکراینی انجام داده‌اند در کنار روسیه بوده‌اند. پس یا وزیر امور خارجه فریب داده می‌شود یا سعی می‌کند جهان را فریب دهد.
واکنش پرایس در پی این مطرح می‌شود که حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران ، دوشنبه گذشته در جمع  مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه‌ (اوآنا) که با حضور ده‌ها تن از روسای خبرگزاری‌های شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان اوآنا برگزار شد، در بخشی از سخنان خود، جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف‌های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان، و تاکید کرد: همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخافت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است. 

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‌های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‌ها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله در حوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده‌ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم. لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده‌ایم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در نشستی میان تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهبادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نخواهیم بود. اگرچه مقامات روسی تصریح کرده‌اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما