ورزشی
آنا
۱۴۰۱/۰۴/۱۴ ۱۱:۳۵:۲۷
هادی ساعی: از کوچه و خیابان نیامدم که هدایت فدراسیون را به من دادند
هادی ساعی: از کوچه و خیابان نیامدم که هدایت فدراسیون را به من دادند
رئیس فدراسیون تکواندو گفت: زمانی که رئیس فدراسیون فنی است و سال‌ها خاک این رشته را خورده و اگر توصیه و نصیحتی کند چه ایرادی دارد؟!
آنا

هادی ساعی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزش خبرگزاری آنا، درباره عملکرد تیم تکواندو بانوان و مردان در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: در مورد عملکرد بانوان این موضوع از قبل هم گفته شده بود که بانوان تکواندوکار پتانسیل بالایی دارند و خوشبختانه در این مسابقات هم خودشان را نشات دادند. کادرفنی تیم زحمت زیادی کشیده بود. البته که من معتقدم بانوان تکواندوکار می‌توانستند بهتر از این نتیجه بگیرند. خیلی از آن‌ها بی‌تجربه و کم سن و سال هستند و اگر تجربه بیشتری داشتند نتایج طور دیگری رقم می‌خورد. در مورد آقایان هم من معتقدم آن‌ها عملکرد خوبی داشتند. ما در این مسابقات سه فینالیست داشتیم اگرچه رنگ مدال آن‌ها طلایی نشد اما تا این مرحله پیش آمدند و اگر به مدال طلا می‌رسیدند نتایج بهتر بود. ضمن اینکه تیم پسران هم بسیار کم‌تجربه بودند و ۸۰ درصد تیم جوان شده بود.
وی گفت: در تیم پسران ما یکی از تکواندوکاران را به خاطر اینکه در دوره آموزشی سربازی بود و کارهای خروج از کشورش درست نشد را نتوانستیم اعزام کنیم. به همین خاطر دانیال بخشی را از تیم امید جایگزین این تکواندوکار کردیم. بخشی هم نتوانست در وزن اصلی‌اش به میدان برود و وزن ۶ برای او سنگین بود. در حالی که در تورنمنت آزاد کره جنوبی وقتی با وزن اصلی‌اش شرکت کرد نشان داد تکواندوکار قابل اعتمادی است و در مسابقات پیش‌رو با تجربه‌ای که کسب می‌کند می‌تواند یکی از مدال‌آوران ما باشد. پسران ما در مسابقات قهرمانی آسیا بسیار کم‌تجربه بودند و حتی برخی از آن‌ها مسابقات قهرمانی آسیا اولین رقابت برون مرزی آن‌ها محسوب می‌شد. بخشی این مسابقات، اولین تورنمنت خارجی‌ او محسوب می‌شد و در گام نخست با تکواندوکار کره‌ای رقابت کرد که با اقتدار او را از پیش رو برداشت، در پای فینال هم با حریف ازبکستانی رقابت کرد که قهرمان المپیک بود. قطعا اگر تکواندوکاران ما خامی و کم‌تجربگی را نداشتند نتایجی که به دست می‌آمد خیلی متفاوت بود.
رئیس فدراسیون تکواندو ادامه داد: این بی‌تجربگی باعث شد در بخش آقایان نتیجه آن طور که انتظار داشتیم کسب نشد. اما در کل در بخش آقایان هم رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم. از سوی فدراسیون جهانی رنکینگ تکواندوکاران اعلام شد و خوشبختانه در بخش آقایان و بانوان صعود رنکینگ داشتیم. این اتفاق باعث می‌شود که تکواندوکاران در پاریس و گرندپری شرایط بهتری داشته باشند. در حال حاضر امتیاز دانیال بخشی در ۸۰- کیلوگرم ثبت شده است و زمانی که امتیاز او در ۶۸- کیلوگرم ثبت شود رشد خواهیم داشت. با توجه به اینکه تکواندوکاران ما بی‌تجربه بودند و سابقه حضور در مسابقات مختلف را نداشتند، رنکینگ آنها پایین بود که همین موضوع کار را دشوار می‌کرد چرا که در قرعه‌کشی مسابقات معمولا تکواندوکاری که رنکینگ پایین داشته باشد با نفرات برتر هم‌قرعه می‌شود. حالا با این صعود رنکینگ شرایط در مسابقات آینده برای تکواندوکاران ما بهتر می‌شود. در فدراسیون این ریسک را انجام دادیم و تکواندوکاران کم‌تجربه را به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام کردیم تا در آینده از این موضوع سود ببریم. از این اقدام هم ناراحت نیستیم. در بخش بانوان هم به نتیجه‌ای که به دست آمده بسنده نمی‌کنیم. از کادرفنی بانوان تشکر می‌کنم که زحمت زیادی کشیدند اما از حالا به بعد کار آن‌ها هم سخت‌تر می‌شود. به هر حال انتظارت بالا رفته است، البته که نیاز است جامعه ورزش از تکواندو بانوان حمایت کند. ما خوشحالیم که این نتیجه توسط دختران ما در کره‌جنوبی که مهد تکواندوست رقم خورد.
رئیس فدراسیون تکواندو در پاسخ به این سوال که چه تیمی به بازی‌های کشورهای اسلامی اعزام می‌شود، اظهار کرد: سطح مسابقات بازی‌های کشورهای اسلامی از قهرمانی آسیا بالاتر است. ازبکستان که تیم اول آسیاست در این مسابقات شرکت می‌کند. ترکیه در تکواندو حرف برای گفتن دارد و در این مسابقات حضور دارد. تکواندوکارانی از کشورهای مصر، مراکش و تایلند که تک ستاره هستند در این مسابقات حضور دارند. بنابراین ما کار سختی پیش رو داریم. تصمیم بر این شده که تیم امید با هدایت بسحاق به این مسابقات اعزام شود البته به نوعی ترکیبی از هر دو تیم ملی در این مسابقات شرکت می‌کنند. ما دو تیم ملی داریم که خوشبختانه هماهنگ با یکدیگر عمل می‌کنند. در همین مسابقات قهرمانی آسیا وقتی یکی از بازیکنان مشکل خروج از کشور پیدا کرد، از تیم امید جایگزین او شد. برای بازی‌های کشورهای اسلامی کادرفنی هر دو تیم با یکدیگر هماهنگ هستند و مربیان همدل و همصدا تنها به هدف موفقیت تکواندو کار را جلو می‌برند. البته که تکواندوکاران ما تجربه خیلی کمی دارند؛ ما الان تکواندوکاری داریم که محصل است یا در بخش بانوان یکی از تکواندوکاران وقتی از مسابقات قهرمانی آسیا برگشتیم بلافاصله به اردوی تیم ملی نوجوانان رفت تا به مسابقات قهرمانی جهان نوجوانان اعزام شود. همه این موارد نشان می‌دهد که نسل جدیدی در راه تکواندوی ایران است که می‌توان به موفقیت آنها امیدوار بود.
رئیس فدراسیون تکواندو در پاسخ به این سوال که در مسابقات قهرمانی آسیا مسائلی مطرح شد که گویا شما در کار کادرفنی دخالت می‌کردید، عنوان کرد: همه ما به دنبال موفقیت تکواندو هستیم و بسحاق و مقانلو یا هر شخص دیگری فرقی ندارد. در این فدراسیون برای هر کس جایگاهی تعریف شده و در راستای آن هم تلاش می‌کند. همه ما در کنار هم برای موفقیت تکواندو تلاش می‌کنیم. در گذشته یک بدعت بدی به راه افتاده مبنی بر اینکه رئیس فدراسیون نباید دخالت کند. البته که رئیس فدراسیون نباید دخالت کند و وظایف هر کسی هم مشخص است، اما زمانی که رئیس فدراسیون فنی است و سال‌ها خاک این رشته را خورده و اگر توصیه و نصیحتی کند چه ایرادی دارد؟! زمانی یک رئیس فدراسیون حق دخالت ندارد که از آن رشته نباشد. من رئیس کمیته فنی هستم و سال‌ها به‌عنوان تکواندوکار بیشترین افتخار را کسب کرده‌ام؛ از کوچه و خیابان نیامدم و هدایت فدراسیون را به من سپرده باشند.
ساعی تأکید کرد: مثلا در کشتی افرادی مثل علیرضا دبیر، رسول خادم، حمید سوریان بزرگان کشتی آزاد و فرنگی هستند، چه کسانی بهتر از این افراد که سال‌ها در میدان و روی تشک بودند می‌توانند به کشتی‌گیران توصیه کنند؟ مطرح کردن این خط‌کشی‌ها از سوی افرادی است که به دنبال حاشیه هستند و مشخص است از مطرح کردن این مسائل چه قصد و غرضی دارند. ما به این مسائل اهمیت نمی‌دهیم و همه در کنار هم کمک می‌کنیم تا قطار در حرکت تکواندو سرعت بگیرد. در این چند سال اخیر نتایجی که تکواندوکاران ما در هر مسابقه به دست آوردند نشان داد تکواندوی ایران پسرفت داشته است؛ الان فرصتی است که همگی دست به دست هم بدیم تا روزهای خوب برای تکواندوی ایران تکرار شود.خوشبختانه کادرفنی بانوان و آقایان همگی یک دل و یک صدا برای موفقیت تکواندو هماهنگ حرکت می‌کنند.
رئیس فدراسیون تکواندو در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود شما اعمال نفوذ کردید که مقانلو به‌عنوان بهترین مربی انتخاب شود، اظهار کرد: من اصلاً معنی اعمال نفوذ را متوجه نمی‌شوم و به کسانی که چنین حواشی مطرح می‌کنند آن‌ها را به پاسخ مداح ارجاع می‌دهم که به درستی در مورد آن صحبت کرد. همه تصمیماتی که گرفته می‌شود به صلاح تکواندوی ایران و با مشورت جمعی است. گاهی وقت‌ها شاید شرایطی پیش بیاید که فرد از چیزی که برای خودش بهتر باشد می‌گذرد. آن هم فقط به خاطر صلاح و مصلحت. بنابراین هر اتفاق یا تصمیمی که در تکواندو گرفته می‌شود صلاح و مصلحت این رشته بوده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما