بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۸/۱۴ ۰۷:۵۵:۴۴
مذاکره‌کننده ارشد آمریکا ادعای پهپادی علیه ایران را تکرار کرد
مذاکره‌کننده ارشد آمریکا ادعای پهپادی علیه ایران را تکرار کرد
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بار دیگر ادعاهای تکذیب‌شده درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را تکرار کرد.
فارس

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بار دیگر به تکرار ادعاهای تکذیب‌شده درباره استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در اوکراین پرداخته است.

رابرت مالی در توییتر نوشت: «رژیم ایران این موضوع را رد می‌کند اما شواهد آشکار است: پهپادهایی که به روسیه فروخته‌اند علیه غیرنظامیان اوکراین استفاده می‌شوند. شاید رهبران ایران می‌پنداشتند که می‌تواننند از عواقب کمک مخفیانه به تجاوزات وحشیانه روسیه فرار کنند. اما نتوانستند.»

جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها ادعاها درباره ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب کرده است. «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش گفت «ایران هیچ سلاحی را برای هیچکدام از طرفین جنگ صادر نکرده است».

او حدود دو هفته پیش هم درباره ادعاهای مقام‌های اوکراینی مبنی بر استفاده ارتش روسیه از پهپادهای ساخت ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده در خصوص تحویل پهپاد به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین را بی اساس دانسته و آن را تأیید نمی‌کند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز ۱۱ مهرماه همچنین تصریح کرد: «ما از ابتدای منازعه تاکنون، همواره سیاست اصولی و روشن خود را مبتنی بر بی‌طرفی فعال و مخالفت با جنگ و لزوم حل و فصل سیاسی اختلافات دو طرف، به دور از خشونت، اعلام کرده‌ایم.»

کنعانی خاطرنشان کرد: «در این راستا، در ماه‌های گذشته وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس‌ها و دیدارهای متعدد خود با همتایان روس و اوکراینی، همواره بر لزوم حل اختلافات به صورت مسالمت آمیز و از طریق گفت‌وگو، تصریح و آمادگی کشورمان را برای مساعدت به این روند، اعلام کرده است.»

قبل‌تر از آن، حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت‌وگویی با روزنامه نیویورک تایمز و در پاسخ به سؤال این خبرنگار مبنی بر این‌که ایران خودش را متعهد می داند که به هیچ یک از طرف‌های جنگ سلاح ندهد، آیا این درست است؟ اظهار داشت: ما مقید هستیم ارسال سلاح صورت نگیرد. ارسال سلاح به هریک از طرفین، شانس راهکار سیاسی را به تعویق می‌اندازد. 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما