بین الملل
انتخاب
۱۴۰۱/۰۹/۱۷ ۰۹:۰۷:۱۲
رویترز: دبیرکل سازمان ملل درباره ادعای استفاده از پهپاد‌های ایرانی در جنگ اوکراین تحقیق می‌کند
رویترز: دبیرکل سازمان ملل درباره ادعای استفاده از پهپاد‌های ایرانی در جنگ اوکراین تحقیق می‌کند
به گفته رویترز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی نوشته است که این سازمان در حال بررسی اطلاعات موجود درباره موضوع استفاده از پهپادهای ساخت ایران توسط روسیه در جنگ اوکراین است.
انتخاب

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی نوشته است که این سازمان در حال بررسی اطلاعات موجود درباره موضوع استفاده از پهپادهای ساخت ایران توسط روسیه در جنگ اوکراین است.
بریتانیا، فرانسه، آلمان، آمریکا و اوکراین می‌گویند که ارسال پهپادهای ساخت ایران به روسیه، ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ است که توافق هسته‌ای ایران را تضمین می‌کند.
کشورهای غربی از سازمان ملل خواسته‌اند که کارشناسان خود را برای بررسی پهپادهای به کار گرفته شده در جنگ به اوکراین اعزام کند. اما روسیه استدلال می‌کند که هیچ مأموریتی برای آنتونیو گوترش برای اعزام کارشناسان سازمان ملل به اوکراین برای بررسی منشأ پهپادها تعیین نشده است.
ایران ارسال پهپادها به روسیه را تکذیب می‌کند و مسکو نیز استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را رد کرده است.
خبرگزاری رویترز می‌گوید نسخه‌ای از گزارشی به دبیرخانه سازمان ملل به تاریخ سه‌شنبه را رویت کرده که در آن آمده است: «دبیرخانه سازمان ملل در حال بررسی اطلاعات موجود است. هرگونه اطلاعات به دست آمده به شورای امنیت گزارش خواهد شد.»
در همین حال، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، حاضر نشد به پرسش خبرنگاران درباره برنامه‌ریزی برای سفر کارشناسان سازمان ملل به اوکراین پاسخ دهد.
پیشتر، آنتونیو گوترش در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود که فروش یا ارسال پهپادها یا موشک‌های بالستیک ایران- با برد بیش ۳۰۰ کیلومتر نیازمند صدور مجوز از سوی شورای امنیت سازمان ملل است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما