سیاسی
قرن نو
۱۴۰۱/۰۴/۱۴ ۰۹:۴۴:۱۵
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: احمدی نژاد برای دادن نامه به محسنی اژه ای به مجمع می آید
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: احمدی نژاد برای دادن نامه به محسنی اژه ای به مجمع می آید
سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، می‌گوید: احمدی‌نژاد عمدتا هم وقتی به مجمع می‌آید نزد آقای اژه‌ای رئیس قوه قضاییه می‌رود (برای همان مشکلاتی که همکاران قدیمی‌اش داشتند) و به ایشان نامه می‌دهد وگرنه ایشان در مجمع خیلی فعال نیست.
قرن نو

سیدمحمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نوع مدیریت مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره پس از مرحوم آیت الله هاشمی، گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام نهاد بسیار مهمی است و حتی به لحاظ قانون اساسی مجمع فوق دولت، فوق مجلس، فوق شورای نگهبان به شمار می آید. قانون این اجازه را به مجمع تشخیص داده است که گاهی بخاطر مصلحت نظام برخی از قوانین را کنار بگذارد.

جایگاه مجمع تشخیص مهم‌تر از مجلس، دولت و شورای نگهبان است
وی گفت: اینکه نهادی چنین ویژگی داشته باشد به لحاظ قدرت و موقعیت ویژگی کمی نیست و به راحتی می تواند مهره تاثیرگذاری برای حل مشکلات مملکت باشد. این نکته را نیز اشاره کنم، مجمع حتی از دولت، مجلس و شورای نگهبان مهمتر است و مشاور قطعی رهبری به شمار می آید و مصلحت نظام به او سپرده شده است. برهمین اساس هم معتقدم که مجمع تشخیص حداقل باید به اندازه دولت و مجلس و قوه قضاییه فعال باشد.

مجمع حضور فعالی در حل مشکلات کشور ندارد
عضو مجمع تشخیص ادامه داد: با توجه به مسئولیت‌هایی که در قانون اساسی به مجمع تشخیص واگذار شده می تواند نهادی اثرگذار در ساختار نظام باشد ولی متاسفانه فعال عمل نمی کند. شخصا در جلسات مجمع به صراحت مطرح کرده ام همه مسائلی که در مملکت می بینیم و اتفاق افتاده یا درباره مشکلات مردم باید در این جلسات بحث و بررسی شود و به نتیجه مهمی برای حل آنها برسیم ولی متاسفانه آن حساسیتی که شایسته و زیبنده مجمع تشخیص است دیده نمی شود.

صدر درباره علت رویکرد انفعالی مجمع تشخیص به مسائل و مباحث اصلی کشور، گفت: معتقدم بعضی از روحانیون حاضر در مجمع بیشتر به درس، فقه و... اهمیت می دهند و این مباحث برایشان اولویت دارد تا مسائل مربوط به مجمع تشخیص.

اعضای مجمع تشخیص باید تمام وقت در خدمت این نهاد باشند
این عضو مجمع تشخیص تاکید کرد: مجمع تشخیص نهادی است که رئیس و اعضایش باید تمام وقت در خدمت آن باشد و مسائل مهمی را پیگیری کنند نه اینکه هر دو هفته یکبار بیایند و یک یا دو جلسه بگذارند و تمام.

رئیس مجمع باید این نهاد را فعال کند اما ...
صدر با تاکید بر نقش رئیس مجمع تشخیص در فعال تر کردن این نهاد مهم در ساختار نظامی ایران، گفت: رئیس مجمع می تواند جلسات فعال تر و اثرگذارتری را برگزار کند و اعضا را به فعالیت وادار کند چرا که رئیس است که می تواند تعیین کند جلسه ای باشد یا نباشد و اعضا چنین مسئولیتی ندارند اما متاسفانه شاهد چنین رویکردی نیستیم.

احتمال تغییر برخی اعضای مسن مجمع تشخیص در دوره جدید
عضو اصلاح طلب مجمع تشخیص درباره احتمالات بر سر چینش جدید مجمع تشخیص در دوره آینده، گفت: فعلا چیزی مشخص نیست و بیشتر گمانه و شایعه مطرح است و شخصا به این مباحث ورود نمی کنم. این احتمال وجود دارد که برخی اعضایی که سن بالایی دارند و توان حضور در جلسات مجمع را ندارند در دوره بعد حضور نداشته باشند. مثلا فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع شرکت نمی کنند که یک دلیل آن می تواند سن بالا و سختی حضور در جلسات باشد.

سیدمحمد صدر در ادامه گریزی به دوران ریاست مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی نیز زد و گفت: در آن زمان بحث هیات عالی نظارت مجمع مطرح شد که من گفتم کسانی عضو هیات عالی شوند که این مسئولیت را یک کار و وظیفه دائمی خود ببینید و هر روز به مجمع بیایند و در جلسات حضور داشته باشند نه اینکه هفته ای یک یا دو جلسه باشد.

احمدی‌نژاد عمدتا برای نامه دادن به محسنی‌اژه‌ای به مجمع می‌آید
وی ادامه داد: در شرایط فعلی هم بسیاری از مسائل و مشکلات در حوزه سیاست داخلی و خارجی و مباحث اقتصادی روبرو هستیم که جای بحث و بررسی در مجمع تشخیص دارند و باید براساس مصحلت برای آنها چاره اندیشی شود ولی متاسفانه هیچ کدام از مسائل مربوط به بازنشسته ها، معلمان، کارگران، درگیری های منطقه ای و ..در مجمع بحث و بررسی نمی شود و معتقدم که این به نوع نگاه رئیس مجمع برمی گردد.

سیدمحمد صدر همچنین درباره گمانه ها درباره عدم حضور احمدی نژاد در دوره آینده مجمع گفت: من نمی دانم که در دوره بعد ایشان هست یا نیست، و در دوره فعلی ایشان خیلی در جلسات مجمع فعال نیست و عمدتا هم وقتی به مجمع می آید نزد آقای اژه‌ای رئیس قوه قضاییه می رود (برای همان مشکلاتی که همکاران قدیمی‌اش داشتند) و به ایشان نامه می دهد وگرنه ایشان در مجمع خیلی فعال نیست. 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما