بین الملل
ایرنا
۱۴۰۱/۰۲/۰۱ ۰۸:۴۵:۲۶
مکرون رقیب خود را وابسته به روسیه خواند
مکرون رقیب خود را وابسته به روسیه خواند
به گزارش "اسپوتنیک"، مکرون افزود: سیاست ما باید پیشگیری از گسترش این جنگ باشد. نقش فرانسه همچنین حمایت از اوکراین است.
ایرنا

مکرون تصریح کرد، فرانسه و اتحادیه اروپا باید به نیروی تامین کننده تعادل تبدیل شوند. 

رئیس جمهور فرانسه همچنین لو پن را وابسته به روسیه خواند و گفت منافع لوپن و مسکو با یکدیگر گره خورده است. 

وی با متهم کردن لو پن به دریافت بودجه از بانک‌های روسیه اظهار داشت: هیچیک از ما نمی‌خواهیم از سوی بانک روسیه تامین مالی شویم. احزاب سیاسی فرانسه با دریافت وام از بانک‌های فرانسوی بودجه لازم را برای فعالیت دریافت می‌کنند نه از طریق یک بانک وابسته به روسیه. 

فرانسه در ۱۰ آوریل سال جاری میلادی دور اول انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کرد. مکرون در مرحله اول ۲۷.۸۴درصد و لوپن ۲۳.۱۵ درصد آرا به دست آوردند. این دو سیاستمدار در ۲۴ آوریل در مرحله دوم انتخابات با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

مارین لو پن، نامزد ریاست جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه در مناظره انتخاباتی با مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که اروپا نباید واردات گاز و نفت از روسیه را متوقف کند. 

وی افزود، با تحریم‌ها علیه میلیاردرهای روسیه و سیستم مالی آن موافق است اما با اقدامات مرتبط با انرژی مخالف می‌باشد. 

لوپن تصریح کرد: تنها تحریمی که من با آن مخالفم، توقف واردات گاز و نفت از روسیه است. این روش درستی نیست. 

مکرون که تاکنون چندین بار با پوتین گفت وگو کرده است در مورد تماس‌های تلفنی مکرر خود اظهار داشت: هر بار به او یادآوری می‌کنم که وقتی وارد چرخه خشونت می‌شوید، سخت‌ترین کار متوقف شدن است. خطر مهم نیز گذر از مراحلی غیرقابل برگشت است. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد. 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما