سیاسی
فارس
۱۴۰۰/۱۱/۱۸ ۱۳:۴۹:۴۶
انریکه مورا: به روحیه مصالحه برای بازگشت به برجام نیاز داریم
انریکه مورا: به روحیه مصالحه برای بازگشت به برجام نیاز داریم
معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به از سر گیری مذاکرات وین گفت، روحیه مصالحه لازمه بازگشت به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران است.
فارس

«انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در پیامی توئیتری نوشت: «هشتمین دور از مذاکرات وین درباره برجام فردا در وین از سر گرفته می‌شود. ما به روحیه مصالحه برای بازگشت به اجرای کامل [برجام] نیاز داریم. نظر به رویه‌های نامطلوب مختلف برای تضعیف برجام، لازم است که این مذاکرات سریعاً به جمع‌بندی برسد».

علاوه بر این مقام اروپایی، «میخاییل اولیانوف» نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین نیز اعلام کرد مذاکرات وین از فردا (سه‌شنبه) از سر گرفته خواهند شد. او همچنین گمانه‌زنی‌هایی را درباره «آخرین دور» مذاکرات ارائه کرد.

از سوی دیگر «ولادیمیر اِرماکوف» مدیر دپارتمان کنترل و منع اشاعه تسلیحات در وزارت خارجه روسیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که مسکو معتقد است اقدامات [غربی‌ها] برای تسریع روند مذاکرات برجام و تعیین ضرب‌الاجل برای تکمیل آنها، بیهوده است.

ارماکوف در مصاحبه با شبکه «ریانووستی» توضیح داد: «پیشرفت‌هایی در مذاکرات از سرگیری برجام در وین وجود دارد و طرفین در حال آماده‌سازی سناریوهای امنیتی در صورت شکست مذاکرات نیستند».

روز گذشته بود که سه عضو اروپایی برجام از ایران خواستند، از آنچه آن را معافیت‌ آمریکا برای احیای برجام خواندند، استفاده کند چون به ادعای آنان، زمان برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین اندک است.

در نزدیک به سه ماهی که از دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها می‌گذرد آمریکا و تروئیکای اروپایی و بازوهای رسانه‌ای آنها همواره سعی داشته‌اند اینطور القا کنند که ایران عامل حرکت آهسته گفت‌وگوهای وین است و سرعت گفت‌وگوها تابع تنها اقدامات ایران است.

در روزهای گذشته آن‌طور که حتی مقام‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی خودشان هم اعتراف کرده‌اند در گفت‌وگوهای وین پیشرفت‌هایی که در بخش مربوط به تعهدات هسته‌ای ایران بوده بیشتر از بخش‌های مربوط به رفع تحریم‌ها بوده که مربوط به تعهدات طرف غربی است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما