سیاسی
فارس
۱۴۰۱/۰۴/۰۶ ۱۱:۱۰:۱۹
خطیب‌زاده: آمادگی عربستان برای مذاکرات دیپلماتیک با ایران/ مذاکرات رفع تحریم‌ها با آمریکا غیرمستقیم است
خطیب‌زاده: آمادگی عربستان برای مذاکرات دیپلماتیک با ایران/ مذاکرات رفع تحریم‌ها با آمریکا غیرمستقیم است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که مذاکرات رفع تحریم‌ها با آمریکا به صورت غیرمستقیم و در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس در هفته جاری برگزار خواهد شد که تاریخ و مکان آن بزودی اعلام می‌شود.
فارس

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در آخرین نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

خطیب‌زاده در ابتدا با بیان این‌که آمریکا به عنوان یکی از مدعیان حقوق بشر بزرگ‌ترین ناقض حقوق انسان‌ها طی چند دهه گذشته در اقصی نقاط جهان بوده است، گفت: این هفته یادآور اتفاقات ناگواری در مورد حقوق مردم ایران است که همه توسط آمریکا رخ داده است. 

وی به سفر لاوروف به تهران و رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان با وانگ یی همتای چینی و همچنین گفت‌وگو با همتای عمانی در هفته گذشته اشاره کرد.

* سفر امروز امیرعبداللهیان به ترکیه/ وزیر خارجه بعد از آن به ترکمنستان می‌رود

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به سفر امروز امیرعبداللهیان به ترکیه گفت که وزیر خارجه پس از آن عازم ترکمنستان می‌شود تا در نشست وزرای خارجه کشورهای حوزه خزر شرکت کند.

* الکاظمی نکات عربستان را به ایران منتقل کرد/ آمادگی عربستان برای ارتقای مذاکرات در سطح دیپلماتیک

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به تهران گفت: سفر الکاظمی به تهران از پیش برنامه ریزی شده بود و این سفر در چارچوب موضوعات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای معنا پیدا می‌کرد از جمله نقش مثبت و سازنده‌ای که بغداد در ماه‌های گذشته در روابط ایران و عربستان ایفا کرده است. در این سفر درباره موضوعات اقتصادی و پروژه‌هایی که معطل مانده و یا در حال انجام است، تبادل نظر انجام شد. در خصوص مراودات مردمی و رفت و آمدها گفت‌وگو شد. روابط دو کشور چند لایه و راهبردی است و همواره این موضوعات پیگیری می‌شود و متعاقب سفری است که چند وقت پیش وزیر خارجه عراق به ایران داشت.

وی ادامه داد: یکی از ابعاد دیگر این سفر نقشی است که عراق در گفت‌وگوهای ایران و عربستان ایفا می‌کند. پنج دور گفت‌وگوها در بغداد برگزار شده و از نقش عراق تقدیر می‌کنیم. الکاظمی نکاتی را از طرف عربستان به ما منتقل کرد براساس آنچه شنیدیم طرف عربستان این آمادگی را دارد که در سطح دیپلماتیک مذاکرات ارتقا یافته و این مذاکرات در بغداد ادامه یابد و بزودی تاریخ آن معلوم می‌شود و این کار در سطح دیپلماتیک جلو می‌رود. توافقی بود که مقدمات سفر هیأت‌های فنی برای بازدید از سفارتخانه‌ها انجام می‌شود که همه طی روزهای آتی پیگیری خواهد شد.

* زمان و مکان مشخص است/ چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره مکان و زمان مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز خاطرنشان کرد: هم زمان قطعی شده و هم مکان تقریبا مشخص است. اجازه دهید تا چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ شود و درباره محل تصمیم نهایی اعلام خواهد شد. پیام‌ها رد و بدل و نظرات گفته شده است. ان‌شاءالله یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس میزبان خواهد بود و این ملاقات طی روزهای آتی و در همین هفته انجام خواهد شد. شاید تا پایان امروز با توجه به پیام‌هایی که رد و بدل می‌شود، مشخص خواهد شد.  

* در محتوا و در شکل توافقاتی شده است/ با این تعهد می‌رویم که در کوتاه ترین زمان ممکن این چند موضوع باقیمانده را به سرانجام برسانیم

خطیب زاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره این‌که آیا بورل در سفرش به تهران پیامی را از طرف آمریکا به ایران منتقل کرده است و آیا ایران بسته جدیدی را ارائه داده است؟ اظهار داشت: بورل در تماس‌هایی که بعد از تحولات چند هفته اخیر به ویژه قطعنامه آژانس داشت و چه قبل و چه بعد از آن تلاش جدی صورت داد که این مذاکرات ادامه یابد و از نقش تسهیل گری اتحادیه اروپا و شخص بورل در این زمینه قدردانی می‌کنیم.

وی ادامه داد: در تماس‌هایی که آقای بورل داشت یکی از موضوعاتی که درخواست داشت این بود که این گفت‌وگوها براساس بسته پیشنهادی ایران که قبل از قطعنامه داده شده بود جلو برود و آقای امیرعبداللهیان پیشنهاد کرد که بورل به ایران بیاید و در تهران پاسخ‌هایی که آمریکا تا آن زمان احتمالا می‌داد را بررسی کنند. آقای بورل به ایران آمد و گفت‌وگوهای مفصلی در ایران انجام و نظرات طرف آمریکایی را منتقل کردند و مهمترین موضوعاتی که گفتند این‌ بود که آمریکا تعهد داده به کلیه آنچه در برجام و ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ عمل می‌کند و انتفاع اقتصادی ایران و آن چرخه را تضمین می‌‌کند. البته متعهد شدند به موضوعات اختلافی بپردازند.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: امیرعبداللهیان و بورل گفت‌وگوهای خصوصی یک ساعته‌ای با حضور معاونان داشتند و درباره ابعاد مختلف ادامه مذاکرات صحبت کردند. البته در این‌ ملاقات درباره موضوعات دیگری که امیرعبداللهیان به آن اشاره کرد نیز صحبت شد. این‌که در محتوا و در شکل در هر دو موضوع توافقاتی شده است را می‌توانم تأیید کنم، ولی این‌که آیا براساس برنامه ریزی که پیش بینی می‌شود آمریکایی‌ها خواهند آمد و در عمل نشان خواهند داد که از میراث ترامپ عبور خواهند کرد و خواهند پذیرفت که  عضو مسؤولی باشند، باید منتظر باشیم و ببینیم.

وی تصریح کرد: ما با این تعهد می‌رویم که در کوتاه ترین زمان ممکن این چند موضوع باقیمانده را به سرانجام برسانیم و امیدواریم پیام‌هایی که بورل آورد در عمل نیز مشاهده شود.

* گروه بدنامان در آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره حضور مایک پنس و پامپئو در نشست منافقین و اظهارات آنها مبنی بر این‌که اگر توافقی حاصل شود از آن خارج می‌شویم و این‌که اگر احیای برجام رخ دهد و دولت بایدن کنار برود و دولت بعدی بر سر کار بیاید چه تضمینی برای عدم خروج آمریکا از برجام وجود دارد؟ اظهار داشت: در خصوص اسامی که نام بردید چیز جدیدی برای ما نیست. گروه بدنامان یک گنگ بدنامی دارند که هر از چند وقتی دور هم جمع می‌شوند و کلوب بدنامی خود را تشکیل می‌دهند. اینها ورشکستگانی هستند که تلاش می‌کنند اشوه الناس خودشان را پیدا کنند و با هم جلسه بگذارند.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد که آمریکا و مقامات آمریکایی در همه حوزه‌هایی که ادعا می‌کنند دروغ می‌گویند و نفاق دارند و اهل دورویی و ریا هستند، نه به حاکمیت کشورها احترام می‌گذارند و نه این‌که تروریستی بودن گروهک‌ها برایشان مهم است. تنها چیزی که برای آنها مهم است نفع حزبی و شخصی و چند دلار بیشتر برای بازارهای انتخاباتی‌شان است. 

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران همواره از مسیرهایی که باید این نقض‌ها را پیگیری کرده است و باز هم می‌کند. بدانید اولین بار و آخرین بار نیست ولی آنهایی که به زباله دان تاریخ می‌پیوندند همین بدنامان هستند.

* اگر امروز قدم‌های بیشتری برنمی‌داریم از باب نخواستن است نه نتوانستن

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: درباره تضامین آمریکا نشان داده که تا چه میزان غیرقابل اعتماد است و نشان داده تا چه میزان به آنچه امضا می‌کند و تعهد می‌کند، پایبند نیست و نشان می‌دهد از همه ابزارها استفاده می‌کند برای این‌که محتوای توافقات را خالی کرده و تعهدات را انجام ندهد. آنچه به ما می‌گویند خلاف عملی است که تا به امروز انجام شده است. لذا ما با قاطعیت و جدیت این مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی به طرف آمریکایی جلو بردیم.

وی ادامه داد: بزرگ‌ترین تضمین برای ملت ما توانمندی‌های خودشان است. طرف مقابل یک بار خروج انجام داد و دید که ما در هیچ حوزه‌ای یک گام عقب نمی‌نشینیم و دید اگر اراده کنیم همه چیز را می‌توانیم به سرعت به نقطه اول برگردانیم و بالاتر اینکه می‌توانیم قدم‌های بیشتری را برداریم. اگر امروز قدم‌های بیشتری برنمی‌داریم از باب نخواستن است نه نتوانستن. این‌که ما براساس نیازهای طبیعی خود عمل می‌کنیم و این را در عمل دیدند. آنچه به عنوان تضمین ذاتی و توانمندی این ملت است چیزی است که همواره حفظ می‌کنیم.

وی افزود: البته تضامین مختلف هم در این توافق دیده شده که ما درباره آنها حساس هستیم و این‌ها باید جمع بندی و نهایی شود.

* امیدواری به کاهش تنش‌ها در عراق

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره تنش‌های اخیر در عراق بین دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی بر سر برخی مناطق گازی مشترک و احتمال درگیری نظامی در این زمینه گفت: موضوعات داخلی عراق را با حساسیت و از نزدیک پیگیری می‌کنیم ولی مرتبط به خود عراق است. اقلیم کردستان عراق نشان داده که در طی سال‌های گذشته به مفاهمه و ادبیات مشترکی با دولت مرکزی عراق رسیده است.

وی ادامه داد: ما همواره خواستار وحدت، همکاری و هم اندیشی طیف‌های مختلف عراق و دولت مرکزی با بخش‌های مختلف بوده‌ایم. الان هم همان موضع را داریم و تلاش کردیم این جهات به هم نزدیک شوند و امیدواریم این تنش‌ها کاهش یابد.

* مذاکرات درباره ابعاد هسته‌ای نیست

وی در پاسخ به پرسشی درباره اظهار داشت: آنچه در مذاکرات آتی در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست و هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد. بورل در نقش تسهیل گیری است. این مذاکرات صرفا غیرمستقیم است و صرفا درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود. توپ در زمین واشنگتن است.

خطیب‌زاده درباره نشست بریکس پلاس هم گفت: بریکس یک پیمان بین‌المللی نیست ولی سازوکار ابتکاری و دارای ابعاد مختلف است. ۳۰ درصد تولید ناخالص جهانی و ۴۰ درصد جمعیت جهان در حوزه بریکس تعریف می‌شود. سال ۲۰۱۵ که بانک پولی بریکس ایجاد شد حرکتی بر خلاف گروه هفت بود. وزیر خارجه ایران درخواست عضویت را اعلام کرده است و آیت‌الله رئیسی شرکت کرد.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره باز است و کارش را انجام می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا سفر بورل دستاورد غیربرجامی خواهد داشت؟ گفت: موضوعات دیگری به شمول موضوعات کنسولی صحبت کردیم به خصوص اتباع ما در کشورهای مختلف به ویژه دیپلمات ما که در زندان است. با یک جلسه این موضوعات به نقطه تفاهم نمی‌رسد.

خبرنگاری درباره تغییر محل مذاکرات از وین در حوزه خلیج فارس پرسید که خطیب‌زاده پاسخ داد: در تعیین محل مذاکرات مهمترین چیز حتی بین طرف‌های مختلف و آمادگی میزبان است و یک موضوع عادی لجستیکی است. این مذاکرات می‌تواند در هر کشوری انجام شود.

* هیچ کس کنار گذاشته نشده

وی در پاسخ به سؤالی درباره کنار گذاشته شدن سایر طرف‌های برجامی در مذاکراتی که قرار است در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس برگزار شود، گفت: هیچ کس کنار گذاشته نشده است. موقعی که بقیه کشورهای ۱+۴ وین را ترک کردند با این موضوع بود که آنچه باید گفته می‌شد گفته شده و چند موضوع اختلافی بین ایران و آمریکا باقیمانده است. تسهیل کننده برجام براساس خود برجام اتحادیه اروپاست و بورل جلسه‌ای هم با سفرای سه کشور اروپایی در ایران داشت. آنچه الان اتفاق می‌افتد ادامه وین است و درباره چند موضوع باقیمانده گفت‌وگو شود. آنچه صحبت خواهد شد فقط موضوعات رفع تحریمی و اختلافی است که در دوره قبل باقیمانده بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها بیان کرد: تا همه چیز توافق نشود هیچ چیز توافق نمی‌شود. آنچه ایران انجام داده همه برگشت پذیر به شرطی که طرف مقابل به همه تعهداتش عمل کند. 

* نفتکش توقیف شده حامل نفت ایران

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره وضعیت نفتکش توقیف شده حامل نفت ایران در یونان و همچنین دو نفتکش یونانی توقیف شده در ایران بیان کرد: دادگاه یونان حکم اولیه را در مسیر درست صادر کرد و دزدی اولیه را باطل و حکم داد که نفت دزدیده شد برگشت داده شود. از همین تریبون دولت یونان را ترغیب می‌کنیم در اولین فرصت این قضیه عملیاتی شود و کشتی با نفت آزاد شده به مسیر خود ادامه دهد.

وی درباره دو نفتکش یونانی نیز خاطرنشان کرد: سفیر یونان در ارتباط با ماست و مسیر قانونی در حال طی شدن است و دسترسی‌های کنسولی را دارند و امیدواریم در ادامه توافق خوبی انجام شود. 

وی همچنین اظهار داشت: هیچ بیانیه‌ خاصی داده نمی‌شود و اجلاس سران خزر اجلاس روتینی است که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود و حتما یک بیانیه ریاستی داده می‌شود.

* ریزگردها

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره ورود ریزگردها به غرب کشور و این‌که آیا در سفر الکاظمی در این خصوص گفت‌وگو شد؟ که وی پاسخ داد: موضوع ریزگردها بعضی روزها بیشتر مورد توجه افکار عمومی قرار می‌گیرد بعضی روزها کمتر ولی یکی از موضوعات اصلی در دستورکار دستگاه دیپلماسی است. آقای سلاجقه معاون رئیس جمهور به عراق رفت و هیأت‌هایی به عراق رفتند و گفت‌وگوهای خوبی انجام و توافقاتی حاصل شد. در سفر الکاظمی نیز این موضوعات پیگیری شد، البته باید بدانید این موضوعی نیست که صرفا بین ما و عراق باشد. کشورهای دیگر منطقه موضوعیت و نقش دارند و تلاش داریم در یک فرمت چندجانبه به این موضوع محیط زیستی با اولویت بسیار بالا بپردازیم.

وی ادامه داد: آقای رئیس جمهور دستور قطعی و مؤکد دادند و وزیر خارجه چندین جلسه در این زمینه برگزار کردند. یک مقدار در همکاری برخی کشورها کُندی دیده می‌شود که امیدواریم با رایزنی‌هایی که صورت می‌گیرد این کُندی هم مرتفع شود.  

* موضوعات مختلف در دستورکار سفر امیرعبداللهیان به ترکیه

خبرنگاری با اشاره به تأسیس پایگاه‌هایی از سوی ترکیه در شمال عراق از خطیب‌زاده پرسید که آیا در سفر امیرعبداللهیان به ترکیه عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق و سوریه مورد بحث قرار می‌گیرد؟ که سخنگوی وزارت خارجه با بیان این‌که هیچ وقت جنگ راه‌حل نبوده است، اظهار داشت: هیچ وقت عملیات نظامی راه‌حل صلح نبوده و جنگ به صلح نمی‌انجامد و باید به صلح و امنیت پایدار رسید. موضوعات مختلفی در دستورکار این سفر است از جمله تحولات در سوریه و عراق. مطمئن هستم بعد از سفر گزارش بهتری از این سفر بدهم. 

خطیب‌زاده در پایان هم بیان کرد: امروز آخرین روز است که در خدمت شما در این ماموریت هستم. جانشین کارکشته‌ای این مسؤلیت را برعهده خواهد گرفت. آقای کنعانی دیپلمات مبرزی هستند. از رسانه‌ها که کمک کردند با سؤالا‌ها و نقدها بهتر بتوانیم سیاست خارجی را تببین کنیم، تشکر می‌کنم.

خطیب‌زاده همچنین افزود که از این پس به عنوان مشاور وزیر امور خارجه در دستگاه دیپلماسی به فعالیت ادامه خواهد داد.

 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما