بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۸:۵۸:۳۱
توصیه اولیانوف به آمریکا برای احیای برجام: موضعی مفید‌تر و دوستانه‌تر اتخاذ کنید
توصیه اولیانوف به آمریکا برای احیای برجام: موضعی مفید‌تر و دوستانه‌تر اتخاذ کنید
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که آمریکا باید برای کمک به احیای توافق هسته‌ای، موضعی مفیدتر و دوستانه‌تر اتخاذ کند.
فارس

«میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌الملی مستقر در وین تصریح کرد اگر آمریکا واقعاً به احیای برجام متعهد است باید موضعی مفید‌تر و دوستانه‌تر اتخاذ کند.

وی در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، به توییت اخیر «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد و نوشت: «واقعاً زمان آن رسیده است که ایالات متحده اگر واقعاً متعهد به احیای برجام است، در مسیر مذاکرات وین موضعی مفیدتر و دوستانه‌تر اتخاذ کند».

پیش از آن امیرعبداللهیان در صفحه توییتری خود درباره گفت‌وگوی تلفنی با «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته بود: «اوایل امشب با جوزپ بول تماس تلفنی داشتم. توافق تنها بر اساس درک و منافع متقابل امکانپذیر است. ما آماده مذاکره برای یک توافق محکم و پایدار هستیم. آمریکا باید تصمیم بگیرد که خواهان توافق است یا اصرار دارد به خواسته‌های یکجانبه خود تکیه کند».

اظهارات اولیانوف در حالی مطرح شده است که «راب مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز گذشته در مصاحبه با رادیو آمریکایی «ان پی آر» توپ را بار دیگر در زمین ایران انداخت و گفت که مقام‌های ایرانی هنوز پاسخ مثبت به پیشنهادات مطرح شده برای احیای توافق هسته‌ای نداده‌اند.

نماینده آمریکا در امور ایران در پاسخ به سؤالی در خصوص موافقت آمریکا با پیشنهادی که برای روی میز قرار گرفته بود و طبق آن یک جدول زمانی برای انجام شروط ایالات متحده و جمهوری اسلامی در خصوص رفع تحریم‌ها و بازگشت ایران به پایبندی به مفاد برجام گفت: «بله درست است، 100 درصد نهایی نشده است اما آمریکا ایده‌های زیادی  درباره توافق نهایی دارد. زمانیکه این پیشنهاد روی میز قرار داده شد، ما اعلام کردیم که آماده‌ایم این توافق را بر آن اساس امضا کنیم. منتظریم ببینیم ایران آماده عبور از خط پایانی هست یا خیر».

مذاکرات دوحه سه شنبه و چهارشنبه هفتم و هشتم تیر ماه بعد از سه ماه و نیم وقفه پس از مذاکرات وین، بین ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و با تسهیل گری انریکه مورا برگزار شد و در همین راستا علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در رأس هیأتی به دوحه سفر کرد. البته در طول این مدت انتقال پیام‌ها به واسطه انریکه مورا، جوزپ بورل و برخی از وزرای خارجه اروپایی و منطقه بین ایران و آمریکا ادامه داشت تا این‌که بورل سفری به تهران داشت و در پی توافق حاصله مقرر شد مذاکرات از سرگرفته شود که در نهایت این مذاکرات در دوحه برگزار شد.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حساب کاربری خود در توییتر مذاکرات رفع تحریم‌ها در دوحه را فشرده توصیف کرد.

مورا در توییتر نوشت: «دو روز مذاکرات فشرده و با واسطه در دوحه در خصوص برجام [داشتیم]. متأسفانه، هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده امیدوار به آن بود حاصل نشده است. همکاری‌ها را با فوریت بیشتر برای به آنکه توافق کلیدی برای منع اشاعه و ثبات منطقه را به مسیر بازگردانیم ادامه خواهیم داد.»

پس از پایان مذاکرات «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت خارجه در اظهاراتی با بیان این‌که نظرات و پیشنهادهای عملیاتی ایران درباره موارد باقیمانده طرح و طرف مقابل نیز ملاحظاتش را ارائه کرد، گفت: در مورد ادامه مسیر و مرحله بعدی گفت‌وگوها، باقری و مورا در تماس خواهند بود.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا علی‌رغم آن‌که با وعده بازگشت به برجام روی کار آمد و بارها به شکست سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران اعتراف کرد اما تاکنون نه تنها اقدام ملموسی برای احیای برجام و لغو تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران نکرده بلکه همواره توپ را به زمین ایران می‌اندازد و می‌‌گوید که ایران باید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما