بین الملل
ایسنا
۱۴۰۰/۰۷/۲۱ ۱۷:۱۹:۵۲
سقوط بایدن-ترامپ؛ آمریکایی‌ها هیچ‌کدام را نمی‌خواهند
سقوط بایدن-ترامپ؛ آمریکایی‌ها هیچ‌کدام را نمی‌خواهند
ایسنا

نشریه آمریکایی در اشاره به عملکرد نامطلوب بایدن و نتایج نظرسنجی‌ها، ازبی‌میلی آمریکایی‌ها به انتخاب دوباره وی و همچنین از دست رفتن پایگاه ترامپ حتی در بین جمهوری‌خواهان نوشته و از آن با عنوان «سقوط بایدن-ترامپ» یاد کرده است.

 

نشریه «نشنال اینترست» در تحلیلی با اشاره به عملکرد نامناسب جو بایدن در سال اول ریاست‌جمهوری و کاهش محبوبیت وی در نظرسنجی‌ها، به پیش‌بینی وضعیت رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و دونالد ترامپ سلف جمهوری‌خواه او در انتخابات آتی پرداخته و نوشته به‌رغم دیدگاه‌های سیاسی و پیشنه‌های متفاوت آن‌ها، هر دو به سمت یک مقصد مشترک پیش می‌روند که شاید بتوان آن را «سقوط بایدن-ترامپ» نامید. 

به نوشته این نشریه آمریکایی، بیشتر نظرسنجی‌های کنونی حاکی از غیرمحبوب بودن رئیس‌جمهور فعلی دموکرات و سلف جمهوریخواه او است. این دو نفر علیرغم وارد شدن به سیاست از ورودی‌های مخالف و متفاوت بودن در ظاهر، به سمت مقصدی مشترک پیش می‌روند: فراموش شدن.

در ادامه این تحلیل به چرایی این مسئله پرداخته شده و آمده است: شاید به این دلیل که با وجود همه تفاوت‌ها، هر دو نفر، رای‌دهندگان آمریکایی دلزده و خسته از لحن و محتوای "سیاست معمول" که امروز انجام می‌شود را در مقابل بن‌بست قرار می‌دهند. هیچ کس نمی‌تواند لحن بحث سیاسی را مانند ترامپ پایین بیاورد و هیچ دولت اخیر به محتوای بد بایدن نزدیک نشده است. از روز اول روی کار آمدن، تیم بایدن بی‌رحمانه اما ناشیانه یک برنامه داخلی ویرانگر رادیکال و سیاست‌های خارجی و مهاجرت فاجعه‌بار را دنبال کرده است، چیزی که فقط می‌تواند به عنوان تراژدی خطاها، از اقتصاد تا جرایم و از افغانستان تا «ریو گرانده» (اشاره به بحران مهاجرت در مرز آمریکا و مکزیک) توصیف شود.

این گزارش می‌افزید: اما در حالی که آمریکا و اکثر صاحب‌منصبان جمهوری‌خواه و محافظه‌کار و افراد تاثیرگذار بر افکار عمومی بر نبردهای سیاسی کنونی و آینده تمرکز کرده‌اند، ترامپ همچنان بیشتر وقت خود را به طور جدی صرف تمرکز بر گذشته می‌کند. ممکن است تکرار مداوم «به سرق رفتن انتخابات از وی» باعث ناراحتی طرفداران متعصبش شود، اما اکثر مردم، از جمله اکثر رای‌دهندگان جمهوری‌خواه و مستقل متمایل به راست که در سال ۲۰۱۶ ترامپ را با اختلاف اندک انتخاب کردند و در سال ۲۰۲۰ بین بد و بدتر باز هم او را برگزیدند، از چرخه خود محور و عقب‌نگر او دلزده و خسته شده‌اند. 

این روند در نظرسنجی‌ها خود را نشان می‌دهد. در جدیدترین آمار مرکز تحقیقات پیو که در اواسط ماه سپتامبر جمع‌آوری شد، ۵۴ درصد از جمهوری‌خواهان و مستقل‌های متمایل به جمهوری‌خواهان گفتند نمی‌خواهند ترامپ در سال ۲۰۲۴ نامزد جمهوری‌خواهان شود و ۳۲ درصد آن‌ها حتی نمی‌خواهند او در آینده یک نقش سیاسی اصلی داشته باشد. آنچه این نتایج می‌گوید این است که از زمان انتخابات و شورش متعاقب آن در حمله به کنگره، حتی اکثریت پایگاه سیاسی ترامپ اکنون به دنبال رهبری در جای دیگری می‌گردند.

به نوشت نشنال اینترست، در همین حال، رای‌دهندگان به طور کلی، که به طور محدود و اغلب با اکراه در سال ۲۰۲۰ به دنبال بایدن - عمدتا به دلیل بیزاری از ترامپ- رفتند، از انتخاب خود پشیمان شده‌اند. به گفته «الی یوکلی» خبرنگار ارشد «مورنینگ کانسالت» سرویس بین‌المللی تحلیل نظرات و اطلاعات، چهار نفر از هر ده رأی‌دهنده می‌گویند بایدن از زمان تصدی پست خود کمتر از آنچه انتظار می‌رفت، کار انجام داده است. همانطور که در «واشنگتن تایمز» گزارش شده، از ماه ژوئن تعداد این افراد ۱۲ درصد بیشتر شده است.

در ادامه همین روند، رای‌دهندگان مستقل و دموکرات که می‌گویند بایدن کمتر از انتظارات ظاهر شده در سه ماه گذشته دو برابر شده است. در همین حالی ۵۲ درصد از همه رای‌دهندگان از عملکرد بایدن رضایت ندارند که بدترین نتیجه وی در نظرسنجی «مورنینگ کانسالت/پالتیکو» تا به حال است. 

در پایان این تحلیل آمده است: به نظر می رسد رای‌دهندگان آمریکایی به طور کلی علیه ریاست‌جمهوری بایدن (و دستورکار کنگره تحت رهبری شومر-پلوسی) می‌چرخند. به طور همزمان، اکثریت پایگاه خود ترامپ ترجیح می‌دهند او را دوباره در انتخابات نبیند. به سقوط بایدن-ترامپ خوش آمدید.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما