بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۶:۳۱:۴۳
جمهوري‌خواهان خواستار اخراج عالي‌ترين مقام نظامي آمريکا
جمهوري‌خواهان خواستار اخراج عالي‌ترين مقام نظامي آمريکا
فارس

مقامات جمهوري‌خواه آمريکا از جمله رئيس جمهور سابق اين کشور، رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا را به خيانت متهم کرده و اخراج و محاکمه نظامي او را خواستار شدند.

 

به نوشته روزنامه «واشنگتن تايمز»، ترامپ در بيانيه‌اي تند عليه «مارک ميلي» بالاترين مقام نظامي آمريکا، او را خائن خطاب کرد و نوشت:‌ «اگر داستان ژنرال مارک ميليِ کودن درست باشد فکر مي‌کنم بايد به خاطر خيانت، دادگاهي شود چرا که پشت سر رئيس جمهور، با همتاي چيني خود مراوده داشته و به چين گفته است که درخصوص حمله [آمريکا] به آن‌ها اطلاع مي‌دهد. او نمي‌تواند اين کار را انجام دهد!»

از سوي ديگر «مارکو روبيو» سناتور جمهوري‌خواه در واکنش به انتشار بخشي از کتاب «خطر» به قلم دو روزنامه‌نگار آمريکايي که در آن به تماس مارک ميلي و «لي زوچِنگ» رئيس ستاد مشترک کميته مرکزي نيروهاي مسلح چين اشاره شده است، بيان داشت اگر اين اقدام واقعيت داشته باشد ميلي بايد استعفا دهد.

روبيو خطاب به «جو بايدن» رئيس جمهور آمريکا نوشت، ميلي به طور عمدي نقش ترامپ به‌عنوان فرمانده وقت کل قوا در آمريکا را تضعيف کرده و به‌طور خائنانه‌اي اطلاعات محرمانه آمريکا را به حزب کمونيست چين منتقل کرده است.

اين سناتور آمريکايي افزود: «اين يک سابقه خطرناک است که بايد از تکرار آن توسط ژنرال ميلي يا ديگران در آينده جلوگيري شود. اين اقدام، اصل ثابت ملت ما درخصوص کنترل غيرنظامي ارتش را تهديد به نابودي مي‌کند. شما بايد فوراً ژنرال ميلي را مرخص کنيد. امنيت ملي آمريکا و توان رهبري جهان توسط اين کشور به خطر افتاده است».

از سوي ديگر، به نوشته نشريه «نيوز ويک»، «روني جکسون» عضو جمهوري‌خواه مجلس نمايندگان آمريکا در پيامي توئيتري نوشت:‌‌ «خيانت! اخبار امروز مورد جديدي به ليست دلايل رفتن فوري ميلي اضافه کرد. اگر [اين اخبار] واقعيت داشته باشند، او بايد تحت پيگرد قرار گرفته، دادگاهي شود و به اشد مجازات قانوني برسد و نه کمتر از آن! تباني با دشمنان به منظور تضعيف رئيس جمهور، اقدامي خائنانه است!».

«وارن ديويدسون» ديگر نماينده جمهوري‌خواه در واکنشي نوشت: «ژنرال مايک ميلي بايد تا الان اخراج شده باشد. اگر اين ادعاها درست باشند، او بايد به دادگاه نظامي فرستاده شود. رويکرد "آمريکا آخرين اولويت است" که فرمانده ستاد مشترک نيروهاي مسلح مستقيماً در قبال چين اتخاذ کرده، قابل اغماض نيست».

«رند پال» سناتور جمهوري‌خواه آمريکا نيز در اظهاراتي مشابه گفت: «اهميتي نمي‌دهم که درباره رئيس جمهور ترامپ چه فکري مي‌کنيد، تلاش رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا براي واژگون کردن سلسله مراتب فرماندهي نظامي و تباني با چين دقيقاً همان چيزي است که نمي‌توانيم از رهبران نظامي بپذيريم. اگر درست باشد، او بايد در دادگاه نظامي حاضر شود».

«داگلاس لامبورن» عضو جمهوري‌خواه مجلس نمايندگان آمريکا نيز در پيامي توئيتري نوشت: «بابت فقدان قدرت قضاوت از سوي ژنرال ميلي و اشتياق او در به خطر انداختن امنيت ملي و به خطر انداختن جان آمريکايي‌ها مرا بهت‌زده کرد. اگر ميلي واقعا پشت سر رئيس جمهور، با رقباي ما در حزب کمونيست چين، هماهنگي برقرار کرده باشد، بايد از مقام خود خلع شود».

هياهوي جمهوري‌خواهان عليه ميلي پس از آن به راه افتاده است که روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشي به نقل قول از کتابي با نام «خطر» (Peril) به قلم دو روزنامه‌نگار تحقيقي آمريکايي يعني «باب وودوارد» و «رابرت کاستا» که قرار است هفته آينده منتشر شود، پرداخته و نوشت که او در پي نگراني از احتمال وقوع جنگ با چين در پي تنش‌زايي‌هاي ترامپ، دو بار با همتاي چيني خود مخفيانه تماس گرفته است.

در اين کتاب که بر اساس گفته‌هاي مستند حدود ۲۰۰ منبع مطلع دولتي و غيردولتي نوشته‌شده، آمده است، ميلي که از رفتارهاي عصبي ترامپ در هفته‌هاي پاياني حضورش در کاخ سفيد و مشخص‌شدن شکست وي در انتخابات رياست‌جمهوري نگران بود، يک بار در تاريخ سي‌ام اکتبر ۲۰۲۰ و بار ديگر در تاريخ هشتم ژانويه با «لي زوچِنگ» رئيس ستاد مشترک کميته مرکزي نيروهاي مسلح چين تماس گرفت.

به نوشته واشنگتن‌پست، ميلي در اين تماس به ژنرال لي اطمينان خاطر داده بود که آمريکا باثبات است و قرار نيست که حمله‌اي نظامي را انجام دهد و اگر قرار بر چنين امري شد، او حتماً زودتر به پکن اطلاع خواهد داد.

 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما