سیاسی
فارس
۱۴۰۱/۰۸/۱۴ ۰۰:۰۲:۲۵
امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت
امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت
وزیر امور خارجه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل با انتقاد از عدم واکنش شورای امنیت به حادثه شیراز، نوشت: عدم واکنش برخی از اعضای دائم شورا نشان داد آنها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند.
فارس

متن نامه امیرعبداللهیان به آنتونیو گوترش به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
عالیجناب آنتونیو گوترش
دبیرکل ملل متحد  
همان طور که آگاه هستید تروریسم بار دیگر از ملت بزرگ ایران قربانی گرفت. پس از حملات تروریستی گذشته علیه شهروندان، دیپلمات‌ها و دانشمندان و مراکز هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، این بار در یک حمله تروریستی شوم در ۴ آبان  ۱۴۰۱ به زائران حرم مقدس شاهچراغ در شیراز، ۱۵ تن از شهروندان بیگناه کشور من، شامل مرد، زن و کودک شهید و ۳۰ نفر نیز زخمی شدند.این حمله تروریستی که داعش رسماً مسئولیت آن را بر عهده گرفت، هم ارزش رشادت‌های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در مبارزه با این گروه و تضمین امنیت کشورهای منطقه در برابر خطر آنها را به اثبات رساند و هم ضرورت تداوم تلاش‌های موثر و مستمر منطقه‌ای و بین‌المللی برای ریشه کنی کامل آنها را مورد تأکید قرار می‌دهد و یادآوری می‌کند که حساسیت و هوشیاری جامعه بین‌المللی نسبت به تهدیدات تروریسم نباید کاهش یابد.
در این راستا، مایلم از موضع به موقع سخنگوی سازمان ملل و متعاقب آن، بیانیه جنابعالی در محکومیت اقدام تروریستی در شیراز صمیمانه تقدیر کنم. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی مهم و مثبت در اتخاذ رویکرد یکسان و بدون تبعیض سازمان ملل در مقابله با تروریسم قلمداد می‌کند.
اما همزمان، انتظار می‌رفت که شورای امنیت سازمان ملل به عنوان نهاد اصلی عهده دار حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، که مکرراً از ترروریسم بین‌المللی به عنوان یکی از جدی ترین تهدیدات علیه صلح و امنیت جهان یاد کرده است، طبق قطعنامه‌های خود و همچنین رویه تثبیت شده این نهاد در مقابله با تروریسم، حادثه تروریستی شیراز را نیز شدیداً محکوم می‌کرد و خواستار محاکمه و مجازات عاملان آن می‌شد.
با این وجود، سکوت غیرقابل قبول شورای امنیت در برابر این حادثه نشان داد که برخی قدرت‌ها که از جمله عضو دائم شورای امنیت نیز هستند، هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند و نه تنها کماکان به استفاده ابزاری از این گروه‌ها ادامه می‌دهند، بلکه مانعی در برابر انجام وظایف موثر شورای امنیت در مقابله با تروریسم بین المللی محسوب می‌شوند.
البته، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای قربانی تروریسم و پیشگام مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه، قاطعانه مصمم به تداوم تلاش‌های خود در مبارزه با تروریسم و حمایت از امنیت ملل منطقه و ملت شریف ایران در برابر خطرات این گروه‌ها است.
موفقیت روزافزون جنابعالی در پیشبرد اهداف سازمان ملل را آرزومندم و فرصت را برای تجدید احترامات فائقه مغتنم می‌شمارم.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه 

آمریکا که از ابتدای اغتشاشات اخیر در ایران با صدور بیانیه‌های مداخله جویانه و اعمال تحریم‌ها به حمایت از اغتشاشگران پرداخت، در مقابل این حمله تروریستی سکوت اختیار کرد.
روسیه و چین این اقدام تروریستی را محکوم کردند و دبیرکل سازمان ملل نیز در محکومیت این حمله تروریستی بیانیه‌ای صادر کرد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما