بین الملل
مهر
۱۴۰۰/۱۰/۲۴ ۱۵:۰۱:۲۹
4 انفجار در مناطق تحت اشغال ترکیه در شمال سوریه
4 انفجار در مناطق تحت اشغال ترکیه در شمال سوریه
چهار انفجار مناطق تحت اشغال ترکیه و گروههای تروریستی همسو با این کشور را در شمال و شمال شرق سوریه لرزاند.
مهر

مناطق تحت اشغال ارتش ترکیه و تروریست‌های همسو در شمال استان حلب و الحسکه سوریه روز پنج‌شنبه (دیروز) شاهد چهار انفجار بود که تلفات جانی در پی داشت.

به نوشته وبگاه عنب بلدی، انفجار اول در یک ایستگاه اتوبوس شهر «الباب» در شرق حلب رخ داد و یک کشته و یک زخمی به جا گذاشت؛ دلیل انفجار یک عامل انتحاری بود.

در انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده نیز در شهر «اعزاز» در شمال حلب دو نفر زخمی شدند. این انفجار در منطقه «الصیانه» در شمال این شهر رخ داد. گفته می‌شود یک بمب کوچک به بدنه یک خودرو چسبانده شده بود.

انفجار نیز سوم در شهر «عفرین» در شمال حلب به وقوع پیوست که دلیل آن نیز عامل انتحاری بود. به گفته عناصر وابسته به ترکیه، در این انفجار یک نفر کشته شده است.

اما در شهر «رأس العین» در استان الحسکه در شمال شرق سوریه نیز شب گذشته یک بمب منفجر شد که هنوز آماری از تلفات احتمالی آن در دست نیست.

مناطق تحت اشغال تروریست‌های موسوم به «ارتش ملی سوریه» که مورد حمایت ترکیه قرار دارند، به طور روزانه و هفتگی شاهد انفجارهای مختلف  است که عموما نیز منابع همسو با آنکارا، این انفجارها را به شبه‌نظامیان کُرد منتسب می‌کنند.

ارتش ترکیه از سال ۲۰۱۶ و به بهانه مقابله با قدرت‌گیری شبه‌نظامیان کُرد در شمال و شمال شرق سوریه حضور نظامی خود را گسترش داده است. شبه‌نظامیانی که به گفته مقامات آنکارا با عناصر پ.ک.ک ارتباط عمیقی دارند.

در این راستا ارتش ترکیه و تروریست‌های همسو با این کشور از جمله گروهک ارتش آزاد، در ۲۴ آگوست ۲۰۱۶ عملیات «سپر فرات» را انجام دادند و مناطقی در شمال استان حلب از جمله «جرابلس» را به اشغال خود در آوردند. در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ نیز عملیات «شاخه زیتون» در منطقه «عفرین» در استان حلب انجام شد. در نهم اکتبر ۲۰۱۹ نیز عملیات «چشمه فرات» در استان‌های استان‌های حلب، حسکه و رقه آغاز شد و با اشغال مناطقی در نوار مرزی استان رقه پایان یافت.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما