بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۰۷/۳۰ ۱۲:۴۲:۲۲
تأیید 7 اعتراض در ارتباط با تخلف در شعب انتخاباتی عراق
تأیید 7 اعتراض در ارتباط با تخلف در شعب انتخاباتی عراق
پس از اعتراض شماری از احزاب عراقی درباره تقلب در شعب انتخاباتی این کشور، کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد که صحت 7 مورد از اعتراض‌های واردشده پس از انجام بررسی‌ها تأیید شده است.
فارس

منابع رسمی عراقی، شامگاه پنجشنبه، گزارش دادند که کمیساریای عالی انتخابات هفت اعتراض وارد شده در ارتباط با تخلف در حوزه انتخاباتی را پذیرفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، کمیساریای عالی انتخابات در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۸۱ اعتراض به شورای کمیساریا ارائه شده و مقامات ذیربط این اعتراض‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند.

در ادامه بیانیه آمده است: «پس از تکمیل روند تحقیقاتی لازم و با توجه به شواهد و درخواست ارائه‌شده، شورا ۱۷۴ اعتراض را رد کرده و ۷ مورد از آن‌ها را که همراه با شواهد بوده‌اند، پذیرفته است».

کمیساریای عالی انتخابات عراق اضافه کرد که دو مورد از اعتراض‌های پذیرفته شده مربوط به حوزه‌های انتخاباتی بغداد، یک مورد در بصره، یک مورد در اربیل و سه مورد در نینوی بوده است.

بر اساس این بیانیه، صندوق‌های حوزه‌های انتخاباتی مذکور مطابق با ماده ۳۸ قانون انتخابات بازگشایی و با حضور نامزدهای رقیب در این شعب بازشماری خواهند شد.

با این حال، زمان دقیق این اقدام مشخص نشده؛ اما اعلام شده است که این زمان در آینده و در مدت زمانی مناسب مشخص و اعلام خواهد شد.

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق که دهم اکتبر جاری (۱۸ مهرماه) برگزار شد، شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به نتیجه اعلامی اعتراض کردند و از دستکاری در نتایج این انتخابات سخن گفتند.

برخی از شهرهای عراق نیز شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به این نتایج بودند و معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء شدند.

معترضان می‌گفتند که در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری شده است و نتیجه اعلام شده در برخی از شعب درست نیست.

شمارش آرا در انتخابات عراق به صورت الکترونیک انجام شد؛ اما کمیساریای عالی مستقل انتخابات در روز انتخابات نیز اعلام کرد به منظور اطمینان از نتایج شمارش الکترونیک، آراء برخی مراکز را به قید قرعه به صورت دستی شمارش خواهد کرد و با شمارش الکترونیکی آراء مقایسه خواهد کرد.

پس از شمارش دستی آراء در این شعب اخذ رأی، کمیساریا از انطباق کامل شمارش آرای دستی و الکترونیکی خبر داد. امری که با اعتراض مجدد ائتلاف‌های‌ سیاسی و طرفداران آن‌ها همراه شد.

برخی سیاستمداران عراقی با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تایید کرده‌اند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما