بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۸/۰۶ ۲۰:۳۵:۵۸
آلمان سفیر ایران را احضار کرد
آلمان سفیر ایران را احضار کرد
وزارت خارجه آلمان می‌گوید سفیر ایران در برلین را در واکنش به اقدام متقابل ایران احضار کرده است.
فارس

وزارت خارجه آلمان می‌گوید سفیر ایران در برلین را احضار کرده است. خبرگزاری رویترز نوشته برلین، در واکنش به اقدام متقابل تهران، سفیر ایران را احضار کرده است.

پیشتر گزارش شده بود «علی باقری»، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح روز پنجشنبه پنجم آبان ماه «هانس ادو موتسل» سفیر آلمان در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرده است. 

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران  اظهارات برخی مقامات آلمانی در تحریک اغتشاش و قانون‌شکنی در ایران را «غیرمسئولانه» و «مغایر با قواعد و اصول حقوق بین‌الملل و ناسازگار با سنت روابط طولانی دو کشور» توصیف کرد.

باقری اهتمام جمهوری اسلامی ایران نسبت به رعایت حقوق بشر از جمله حق اجتماع مسالمت آمیز را مورد تأکید قرار داد و در عین حال مداخله غیرقانونی برخی کشورهای غربی را عاملی در به خشونت کشاندن اجتماعات مسالمت آمیز خواند و تصریح کرد: خشونت و قانون شکنی نه تنها با حق اجتماع مسالمت آمیز در تعارض است، بلکه نظم عمومی و امنیت تک تک شهروندان را هم مخدوش می‌کند. 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین عنوان کرد: متاسفانه برخی کشورهای اروپایی برخلاف تعهدات بین‌المللی خود در مبارزه با تروریسم و مقابله با نفرت پراکنی، به مٱمن گروهک‌های تروریستی و رسانه‌هایی تبدیل شده‌اند که به صورت نظام مند در حال تولید محتوای خشونت آمیز و آموزش اقدامات اغتشاشگرانه و تروریستی در ایران هستند. 

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به آثار و پیامدهای ضدانسانی تحریم‌های یکجانبه ظالمانه، تصریح کرد: تحریم‌های یکجانبه نقض نظام مند حقوق بشر ملت ایران است و عاملان آن ناقضان حقوق آحاد مردم ایران محسوب می‌شوند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما