سیاسی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۷/۱۲ ۰۰:۱۴:۰۷
امیرعبداللهیان در کمیسیون امنیت ملی: درک بهتری از موضوعات باقی مانده برجام صورت گرفته است
امیرعبداللهیان در کمیسیون امنیت ملی: درک بهتری از موضوعات باقی مانده برجام صورت گرفته است
سخنگوی‌ کمیسیون امنیت ملی ‌و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی آخرین روند مذاکرات احیای برجام در جلسه این کمیسیون گفت: وزیر خارجه اذعان داشت که درک بهتری از موضوعات باقی مانده صورت گرفته و انتظار داریم که آمریکایی‌ها با واقع بینی آخرین مواضع ایران را درک کنند و بر اساس منطق با آنها مواجه شوند.
ایسنا

ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در این جلسه وزیر خارجه گزارشی درباره آخرین تحولات سیاسی و بین‌المللی از جمله سفر رئیس جمهور به نیویورک جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل را ارائه کرد.
وی افزود: طبق گزارش ارائه شده، رییس جمهوری در این سفر با ۱۳ رئیس دولت گفت‌وگو داشته و دو مقام ارشد بین‌المللی با رئیس جمهور ملاقات کردند. همچنین ۴۲ ملاقات سیاسی صورت گرفته و روند پیگیری ها و تحولات دیپلماتیک دنبال شده است؛ جریان‌های کوچک ضدانقلاب برای تخریب این سفر در حوزه رسانه ناکام ماندند.
به گفته عمویی، رئیس جمهور و وزیر خارجه در این سفر درباره موضوعات دو جانبه و بین‌المللی گفت‌وگوهای جدی داشته و در جهت پیشرفت مسائل سیاسی اقدامات خوبی صورت گرفته است.
سخنگوی کمیسیون امنت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در این جلسه به مباحث سیاسی دیگر نیز پرداخته شد، توضیح داد: در جریان تحرکات امنیتی در چند روز گذشته، مواردی از تعرض به نمایندگی‌های ایران در خارج کشور رخ داده که کمیسیون با توجه به ضرورت دفاع کشورهای میزبان از اماکن دیپلماتیک به این موضوع پرداخت.
وی افزود: متاسفانه در ۹ مورد شاهد خشونت بودیم. وزارت خارجه از طریق مجاری بین‌المللی و طبق کنوانسیون وین اقدامات لازم را برای پیگیری موضوع از لحاظ حقوقی انجام داده است.
عمویی با اشاره به موضوع برجام گفت: در  این جلسه به آخرین روند مذاکرات احیای برجام اشاره شد. طبق توضیحات آقای امیرعبداللهیان ارتباط ما از طریق ارسال پیام با طرف های غربی برقرار است. ما از طریق واسطه اروپایی پیام های خود را به طرف آمریکایی ارسال می کنیم و مواضع آنها را دریافت می کنیم. وزیر خارجه اذعان دارد که درک بهتری از موضوعات باقی مانده صورت گرفته و انتظار داریم که آمریکایی‌ها با واقع بینی آخرین مواضع ایران را درک کنند و بر اساس منطق با آنها مواجه شوند. هرچند مواضع رسانه‌ای طرف‌های آمریکایی منفی است اما در عمل شاهد هستیم که آنها در روند مذاکرات نیاز خود را به کسب توافق با ایران اعلام می کنند.
وی ادامه داد: در این جلسه در مورد موضوع آقای باقر نمازی صحبت شد؛ قبلا هم تاکید شده بود آقای باقر نمازی دوره محکومیت خود را در ایران طی کرده و با توجه به سن و بیماری ایشان و طبق درخواست دبیر کل سازمان ملل از زاویه انسانی با حسن نیت شرایط را برای درمان و داشتن وضعیت جسمانی بهتری فراهم کردیم. البته جمهوری اسلامی هم مطالبه‌ای دارد که باید زندانیان ایرانی که در آمریکا به ناحق برای مقابله با تحریم های ظالمانه و یک جانبه تحت شرایط خاص قرار گرفتند، آزاد شوند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما