اقتصادی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۹/۲۳ ۱۷:۲۱:۰۱
مخالفت پلیس با دو پیشنهاد وزارت صمت برای اسقاط خودرو
مخالفت پلیس با دو پیشنهاد وزارت صمت برای اسقاط خودرو
ایسنا

 سردار سیدکمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور فراجا، در حاشیه برگزاری رزمایش طرح زمستانی پلیس که در دانشگاه علوم انتظامی امین برگزار شد، به دو پیشنهاد وزارت صمت در موضوع اسقاط خودروها اشاره کرد و گفت: یکی از پیشنهادات وزارت صمت رعایت ۱.۵ درصد برای اسقاط خودرو است یعنی به ازای ۱.۵ درصد از قیمت یک خودروی وارداتی، امکان شماره گذاری آن فراهم شده و طرح اجرا شود که ما با آن مخالفت کردیم.

در کشور سن فرسودگی خودرو نداریم
هادیانفر با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما سن فرسودگی نداریم، گفت: زمانی یک نفر رفت و درباره سن فرسودگی اعتراضی را مطرح کرد و بعد هم گفتند سن فرسودگی نداریم در نتیجه هیچ برنامه‌ای هم برای اسقاط نداریم. امروز خودرویی که ۵۰ سال تردد کرده و در شهر چرخیده با یک گواهی معاینه فنی می‌تواند ۵۰ سال دیگر هم در شهر بچرخد و تردد کند. آیا این درست است.

مخالفت پلیس با دو پیشنهاد وزارت صمت درباره اسقاط خودرو

اسقاط خودرو باید جدی گرفته شود
رئیس پلیس راهور فراجا به دو پیشنهاد وزارت صمت در موضوع اسقاط خودروها نیز اشاره کرد و گفت: یکی از پیشنهادات وزارت صمت رعایت ۱.۵ درصد برای اسقاط خودرو است یعنی به ازای ۱.۵ درصد از قیمت یک خودروی وارداتی، امکان شماره گذاری آن فراهم شده و طرح اجرا شود که ما با آن مخالفت کردیم مثلا اگر قیمت یک خودرو ۳۰۰ میلیون باشد با سه میلیون تومان می‌خواهد خودرویی را وارد کند. این شدنی نیست. یک پیشنهاد هم در مورد گواهی‌های صوری بود که ما با آن هم مخالفت کردیم. اسقاط خودرو باید جدی گرفته شود و تا زمانی که اسقاط خودرو در دستورکار دولت و مجلس نباشد ما هر روز شاهد ترافیک سنگین و آلودگی هوا خواهیم بود.

وی افزود: ظرفیت معابر تهران برای تردد ۱.۸ میلیون دستگاه جوابگو است در حالیکه تعداد وسایل نقلیه اعم از خودرو و موتورسیکلت بیش از پنج میلیون است. اینها مواردی است که باید به آنها توجه شود. از آن طرف هم که اسقاط خودروی فرسوده نداریم و با واردات خودرو هم که پیش بینی می‌شود سالی دو میلیون خودرو به چرخه حمل و نقل اضافه شود بااین شرایط معلوم است که چرخه ترافیک همین طور می‌ماند و ما شاهد افزایش ترافیک و آلودگی هوا نیز خواهیم بود.

درست نیست به بهانه تحریم استانداردهای خودروهای وارداتی را تغییر بدهیم
هادیانفر در پاسخ به پرسشی درباره صرف‌نظر از استاندارد یورو۶ برای برخی از خودروهای وارداتی گفت: ما با این موضوع هم مخالفت کردیم. این درست نیست که ما به بهانه تحریم استانداردها را تغییر بدهیم. البته وزارت نفت هم درباره تولید سوخت یورو۶ تلاش می‌کند اما به هر حال به این موارد باید توجه کرد و ما با تصمیمات غیرکارشناسی مخالفیم.

رئیس پلیس راهور فراجا با تاکید بر اینکه باید به معضل ترافیک و آلودگی هوا توجه کنیم، گفت: من از دولت و مجلس می‌خواهم که بروند و آمارها را از همین اورژانس بگیرند که سالانه چند نفر بخاطر آلودگی هوا به آنان مراجعه کرده و حتی جان خود را از دست می دهند. اینها مواردی است که باید اصلاحات جدی برای آن انجام شود.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما