سیاسی
آخرین خبر
۱۴۰۰/۱۰/۲۱ ۱۱:۰۶:۱۸
جزئیات نشست سخنگوی دولت؛ از حذف ارز ترجیحی تا افزایش حقوق کارکنان
جزئیات نشست سخنگوی دولت؛ از حذف ارز ترجیحی تا افزایش حقوق کارکنان
سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی به سوالاتی درباره افزایش حقوق کارکنان در لایحه بودجه،حذف ارز ترجیحی، استرداد مجرمین مالی و ... پاسخ داد.
آخرین خبر

مهمترین بخش اظهارات علی بهادری جهرمی به شرح زیر است:

دولت برای محدودیتهای کرونایی برنامه دارد؟

* ستاد ملی کرونا فعلا برنامه ای برای اعمال محدودیت ندارد.
* اگر مردم عزیز به تزریق دوز سوم واکسن و رعایت شیوه های بهداشتی (ماسک و فاصله گذاری اجتماعی) اهتمام و توجه داشته باشند و خطری سلامتی مردم را تهدید نکند، انشاالله شاهد محدودیت خاصی نخواهیم بود.
* تصمیمات به همکاری همگانی ارتباط دارد.

واکنش به اظهارات اولیانوف

* تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات آقای دکتر علی باقری هستند. هیچ شخص و کشور دیگری نماینده ایران نیست.
* طبیعی است کشورهای دیگر در چارچوب اقدامات دیپلماتیک کشور خودشان اقدام می کنند‌ و برخی حضور رسانه ای بیشتری دارند.
* هیچ کشور و مقام دیگری نمایندگی از دولت ایران در مذاکرات ندارد.
* جایگاه مقامات سابق کشور نیز محترم است و به روش های دیپلماتیک حمایت می شوند.

پاسخ به شایعه تغییر و ترمیم کابینه

* همه تصمیمات اقتصادی دولت با همدلی و همکاری تیم اقتصادی اتخاذ می شود.
* دستاوردهای خوب اقتصادی دولت مانند کنترل بازار ارز و تصمیمات خوبی که برای تثبیت بازار سرمایه اتخاذ شد تصمیماتی است که در جلسات مستمر ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور همه تیم اقتصادی دولت و با همدلی وهمکاری مشترک همیشگی انجام می شود و موضوعات بخشی نیست لذا همه تصمیمات اقتصادی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به صورت مشترک تحت مدیریت معاون اول رئیس جمهور اتخاذ می شود. 
* به گواه بسیاری از افرادی که در دولت های مختلف حضور داشته اند، همدلی ، هماهنگی و همکاری موجود در بین اعضای اقتصادی دولت کم نظیر است. 
* اصلاح نظام اقتصادی کار میان مدت و بلندمدتی است.
* تورم امروز به دلیل اقدامات دیروز است.
* ثبات حوزه ارز حاصل همکاری های مشترک تیم اقتصادی دولت است.

واکنش به حذف سه تیم ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا

* اعتقاد دولت اداره مردمی باشگاه های ورزشی بویژه باشگاه های مردمی استقلال و پرسپولیس است. 
* این موضوع از سال 2016 (1394) مطرح بوده و متاسفانه در داخل به طور جدی به موضوع توجه نشده است.
* همانطور که اهالی فوتبال می دانند "ای اف سی" استاندارهای خاص خود را برای حضور باشگاه ها در لیگ قهرمانان آسیا دارد و امسال علاوه بر حذف دو تیم ایرانی، شاهد حذف برخی از تیم های مطرح عربستان، امارات، ژاپن، و کره جنوبی از لیگ قهرمانان آسیا 2022 هستیم.
* ظاهراً عمده موارد خواسته شده AFC محقق شد اما متاسفانه مشکلات متعددی از گذشته باقی مانده و الان همه بخش های دولت در کنار مدیران هردو باشگاه و مسئولان فدراسیون در حل مسائل باقیمانده فعال و دغدغه مند و پای کار هستند و امیدواریم مدیران هر دو تیم و مسئولان فدراسیون فوتبال نیز با انجام وظایف و پیگیری های خود بتوانند در جهت حل مشکل و حضور تیم های پرطرفدار ما در لیگ قهرمانان آسیا قدم بردارند.
* طبق گزارشی که به من داده اند، ظاهراً در این مورد هنوز فرصت استیناف خواهی را داریم و اقدامات اصلی ساختاری هم به همت وزارت ورزش و جوانان و همراهی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس انجام شده است.
پاسخ به سوالی در خصوص واردات واکسن
* برای واکسن هیچ گونه محدودیتی نداریم.
* ۹ میلیون نفر  تا الان دوز سوم را  تزریق کرده اند.
* تا زمانیکه نیاز داشته باشیم چه از طریق واردات چه از طریق داخلی واکسن تامین می شود.

جزئیاتی درباره سفر رییس جمهور به روسیه

* رئیس جمهور به دعوت آقای پوتین سفری به مسکو خواهند داشت.
* محوریت سفر اقتصادی و تجاری است و سیاست ما نگاه متوازن است.
* پیش از این هم شاهد سفر رئیس جمهور به سایر کشورهای منطقه بوده اید.

توضیح در خصوص حذف ارز ترجیحی 

* حذف ارز ترجیحی قانون مجلس شورای اسلامی است و دولت مکلف به اجرای قانون است. 
* نکته مهم این است که در قانون مجلس، راهکار جبران حذف ارز ترجیحی پیش بینی نشده است. 
* اولویت دولت حفظ قدرت خرید و بهبود معیشت مردم است و رئیس جمهور تأکید دارد بدون در نظر گرفتن راهکارهای کارآمد حمایتی، تغییری در اجرا صورت نگیرد.
* مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۱۴۰۰، سقفی برای ارز ترجیحی در نظر گرفته بود که تقریبا تمام این منابع تا پیش از شروع به کار دولت جدید هزینه شده بود و دولت سیزدهم برای پرداخت های مربوط به چندماه باقیمانده تا پایان سال نیاز به اخذ مجوز جدید از مجلس داشت که برای این منظور یک لایحه دوفوریتی به مجلس محترم ارسال کرد که فوریت آن مورد تصویب قرار نگرفت. لذا دولت عملا مکلف شد سیاست اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را با سرعت بیشتری در پیش بگیرد.
* علت اینکه دولت آن لایحه را در آبان ماه با قید دو فوریت به مجلس محترم ارائه نمود نیز فوریت و اهمیت تعیین تکلیف ارز ترجیحی و راهکار جایگزین آن بود تا خارج از نوبت رسیدگی و در دستور کار مجلس محترم قرار گیرد نه اینکه در تصمیم گیری عجله و بی دقتی شود یا بدون بررسی پیشنهادات نمایندگان و کمیسیون مربوطه بخواهد ۴۸ ساعته تصمیم گیری شود.
* مساله در فوریت جلوگیری از فوت فرصت و اولویت موضوع نسبت به سایر موارد در دستور است که این لایحه هم طبیعتا از موارد مهم و ضروری جامعه است که باید تکلیف آن روشن می شد.
* تا زمان تصمیم گیری نهایی در خصوص اصلاح تغییر شیوه پرداخت یارانه ها، هیچ تغییری در تامین ارز ترجیحی صورت نمی گیرد و منابع لازم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

توضیح درباره افزایش حقوق کارکنان در سال آینده

* افزایش حقوق متواضع با محوریت عدالت در دستور کار دولت است.
* در لایحه بودجه سال آینده میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۰ درصد نیست بلکه میانگین افزایش حقوق مجموع کارکنان دولت در سطح کشور ۱۰ درصد است.
* میزان افزایش حقوق کارکنان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ با رویکرد عدالت در توزیع، ۲۹ درصد رشد برای حداقل حقوق است و حقوق تا ۵ میلیون تومان هم از مالیات معاف گردیده؛‌ و بقیه کارمندان هم به‌صورت پلکانی حقوقشان رشد دارد.
* در سالیان گذشته شاهد حقوق ها براساس منابع  غیر پایدار ۲۰ درصد بالا می رفت و بعد با استقراض از بانک مرکزی و رشد نقدینگی و تورم، بیشتر از آن به هزینه های مردم اضافه می شد؛ این روش هیچ نتیجه ای جز افزایش فاصله طبقاتی نداشت؛ کما اینکه در هشت سال گذشته ضریب جینی از مرز ۴۰ واحد عبور کرده است.
* یکی از نکاتی که دولت در بحث افزایش حقوق مورد توجه دارد این است که افزایش مساوی و ثابت حقوق برای همه کارمندان صرفنظر از توجه به میزان حقوقی که امروز دریافت می کنند مناسب و عادلانه نیست و باید افرادی که پایه حقوق پایین تری دارند افزایش بیشتری داشته باشند و آنهایی که پایه حقوق بالاتری دارند افزایش حقوق کمتری داشته باشند و این افزایش به صورت پلکانی انجام شود، تا بتوانیم به مرحله ای برسیم که نظام جبران خدمات کارکنان دولت متوازن تر و عادلانه تر باشد.

پاسخ به سوالی در خصوص استرداد مجرمین مالی ایرانی ساکن در کانادا و بازگشت اموال عمومی به تاراج رفته

یک همکاری مشترک در این زمینه میان دولت، قوه قضائیه و پلیس اینترپل نیروی انتظامی وجود دارد و همه برای استرداد مجرمین متواری مالی همراه و جدی هستند و اثر این را شما در ماه های اخیر با استرداد برخی مجرمان دانه درشت به کشور ملاحظه کرده اید و مابقی تبهکاران و غارتگران اموال مردم و بیت المال نیز که به خارج از کشور فرار کرده اند قانون در تعقیب شان است. 
* در دولت نیز وزارت دادگستری به ‏عنوان دستگاه مسئول در حوزه انعقاد موافقت‏نامه‏های دوجانبه حقوقی و قضایی با سایر کشورها همواره انعقاد موافقت‏نامه استرداد مجرمان را در اولویت قرار داده است و تاکنون تعداد ۲۸موافقت‏نامه در زمینه استرداد مجرمان با سایر کشورها منعقد گردیده است. 
* کانادا همواره در طول ۱۰ سال گذشته محدودیتهای زیادی برای ایرانیان جهت نقل و انتقالات پولی، حتی در مواردی برای پرداخت قبوض آب و برق مربوط به اماکن دیپلماتیک ایران اعمال کرده است، کانادا همکاری مناسب برای برخورد با مجرمین با ما نداشته است. 
* ما همواره خواستار استرداد این مجرمین به کشور و بازگشت اموال غارت شده بوده ایم. در این رابطه از مسیرهای دیپلماتیک مثل دیدارهای مستقیم با مقامات کانادایی یا از طریق حفاظت منافع و یا اینترپل موضوع را به آنها منعکس کرده و خواستار اقدام آنها شده ایم. پلیس بین الملل ایران در دیدارهایی که با طرف کانادایی داشته این موضوع را خواستار شده ولی طرف کانادایی در این زمینه هیچ اراده ای برای همکاری از خود نشان نداده است.
* در مورد مجرمین اقتصادی علاوه بر استرداد خود مجرم، استرداد اموال مجرمین در دستور قرار دارد.
* دولت از هیچ راهکار قانونی برای صیانت از حقوق مردم و متضررین از جرائم فروگذار نخواهد کرد.
خواسته دولت از مردم درخصوص کرونا
* حدود 123 میلیون دوز واکسن تزریق شده، بیش از 60 میلیون نفر دوز اول، 52 میلیون نفر دوز دوم و بیش از 10 میلیون نفر دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند.
*آمار مبتلایان کاهش قابل توجهی داشته است و به زیر 2 هزار نفر و آمار فوتی ها به کمتر از 40 نفر رسیده است.
* در ابتدای شهریورماه که دولت مردمی شروع به کار کرد، کمتر از 18 میلیون نفر دوز اول و کمتر از 7 میلیون نفر دوز دوم واکسن را دریافت کرده بودند و در زمینه آمار مبتلایان نیز حدود 40 هزار نفر ابتلای روزانه و نزدیک به 700 نفر فوتی را شاهد بودیم.
* در همین مدت از یک نقشه تقریبا قرمز کرونایی به یک نقشه تقریبا آبی رسیده ایم و تمام آن 360 شهری که قرمز بود امروز آبی یا زرد شده اند.
* اگر میخواهیم محدودیت ها برنگردد، اگر میخواهیم خانواده های بیشتری داغدار نشوند، اگر میخواهیم کسب و کارها رونق یابند، اگر میخواهیم درهای مدارس، دانشگاه ها، مساجد، سینماها و ورزشگاه ها باز باشد، باید دوز سوم واکسن را هرچه سریعتر تزریق کنیم و از رعایت شیوه نامه های بهداشتی مثل ماسک و رعایت فاصله اجتماعی غافل نشویم.
* این خواسته دولت از مردم است و ما امیدواریم این همراهی و اطمینان مردم به دولت در ادامه نیز استمرار داشته باشد.

خبر خوب برای مشمولان سربازی که خارج از کشور زندگی می کنند

* سامانه میخک وزارت خارجه بعنوان پرسمان تردد محیطی راه اندازی شده است و ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند سوالات خود را در آنجا مطرح کنند و ظرف مدت کوتاهی پاسخ آن را دریافت نمایند.
* به منظور تسهیل در تردد ایرانیان خارج از کشور که مشمول خدمت سربازی هستند، فرصت دو سفر سالانه به ایران در نظر گرفته شده که بدون مانعی بتوانند به کشور رفت و آمد کنند.
* برای نخستین بار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عضویت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور درآمد.
* لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور به منظور حمایت از حقوق این دسته از هموطنان در دولت در حال تدوین است.

اقدامات فوری دولت برای رسیدگی به مردم سیل زده

* اتصال سریع برق، آب، رفع انسداد راه ها و شبکه مخابرات، تخلیه سریع آب از مناطق سیل زده، اختصاص ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تنخواه برای استان های سیل زده، ایجاد مراکز اسکان اضطراری، توزیع اقلام مورد نیاز همچون چادر، پتو، مواد غذایی و خوراکی، سوخت و برخی لوازم ضروری زندگی.
* کمک هایی برای بازسازی تاسیسات زیربنایی، و تسهیلاتی برای بازسازی منازل تخریب شده و تامین لوازم خانگی و سرمایه ای در نظر گرفته شده است که با اختصاص بودجه مناسب از از طریق استانداری ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توجه به مناطق سیل زده صورت خواهد گرفت.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما