سیاسی
خراسان
۱۴۰۱/۰۳/۰۸ ۰۸:۴۲:۴۱
آفات سوپرانقلابی‌ها برای انقلاب
آفات سوپرانقلابی‌ها برای انقلاب
رهبر انقلاب به تازگی از رفتار سوپر انقلابی‌ها انتقاد کردند و درباره اهمیت و لزوم انقلابی ماندن سخن گفتند. با 3 تن از کارشناسان درباره آفات این دسته افراد در عرصه سیاسی کشور گفت وگو کرده ایم.
خراسان

«بعضی افراد در سال های اول انقلاب بسیار پر شور و حرارت و به تعبیری سوپرانقلابی بودند اما استقامت و طاقت ماندن در این راه را نداشتند و نتوانستند در مسیر بمانند بنابراین مشکل‌تر از انقلابی بودن، انقلابی ماندن فردی و جمعیِ مجلس است.» این بخشی از بیانات اخیر رهبر انقلاب در دیدار با اهالی  خانه ملت است که به موضوع سوپر انقلابی ها اشاره می کنند. در این بین اما همان طور که واضح  و روشن است، به نظر می رسد این مهم صرفا متعلق به یک برهه تاریخی و مختص به دهه های  آغازین انقلاب نبوده و  همان طور که رهبری  نیز اشاره کردند آفتی است که در هر زمانی می تواند  جریان انقلابی را به شدت تهدید کند. درواقع، اشاره رهبر انقلاب به سوپرانقلابی‌ها در سخنرانی اخیر از این جهت اهمیت دارد که رادیکالیسم موجود نزد برخی افراد مدعی انقلابی‌گری از طرفی از بزرگ‌ترین تهدیدهای سیاست جذب حداکثری و دفع حداقلی و از سوی دیگر، اداره کشور است.  سوپرانقلابی‌گری علاوه بر این که جریان انقلاب را از واقعیت‌ها، افکارعمومی، مصلحت و عقلانیت تهی می‌کند، موجب گسستگی جریانی و افتراق سیاسی هم خواهد شد و درنهایت بدنه جریان انقلاب را نحیف خواهد کرد.در گفت و گو با سه  کارشناس به ابعاد این موضوع پرداخته ایم:
 
گنجی:کسی که تند میرود بالاخره از نفس می افتد
  
عبدا... گنجی  در گفت و گو با ما، به بیان ویژگی های سوپر انقلابی ها پرداخته و می‌گوید:« یکی از آفات  سوپر انقلابی ها و یاهمان جریان تندرو  این است که توانایی جمع  بین مبارزه  از سویی و از سوی دیگر  نهادسازی و دیوان سالاری را ندارند. به همین جهت به مبارزه طوری می اندیشند که امکان نداشته باشد کشور را به سمت دیوان سالاری و عقلانیت سوق داد و بر مبنای عقلانیت اداره کرد و درو اقع همه مشی آنها مبارزه است و دراین مبارزه عقلانیت نقش کم‌رنگی دارد. این هم البته مبتنی بر یک سنت الهی است که قرآن هم به آن اشاره داشته و در این باره فرموده  « اعدلوا هو اقرب للتقوی» کسی که تند می‌رود بالاخره از نفس می افتد و ممکن است بنشیند و یا ممکن است از ادامه راه پشیمان شود. ما در تاریخ انقلاب هم از این موارد   زیاد داشتیم، افرادی بودند که هیچکس جز خودشان را قبول نداشتند و در نهایت سقوط کردند و از طرف دیگر افرادی که متهم می‌شدند به غیر انقلابی ، بعدا تاریخ نشان داد که موجّه ترند، همانند مرحوم آیت ا...مهدوی کنی که به او اتهام اسلام آمریکایی می‌زدند و بالاخره تاریخ نشان داد که ایشان استاد اخلاق و تربیت و مصداق «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود» می باشد ».
 
سوپر انقلابی ها همیشه یک ذره بین برای عیب یابی دارند
وی در توصیف آفات و ویژگی های این جریان می افزاید :« یکی دیگر از ویژگی جریان سوپر انقلابی ها این است که آدم هایی که به اندیشه و تفکرشان نزدیک هستند را اندک می‌بینند و از این جهت در اقبال مردم سالاری در ردیف آخر قرار می‌گیرند.» گنجی در ادامه تاکید می‌کند :« از دیگر آسیب های این جریان است که همیشه یک ذره بین برای عیب یابی در دستشان قرار دارد  و هیچگاه مسائل کلان را نمی بینند. از سوی دیگر  در مبارزه با دشمن  بر روش های کلامی تمرکز داشته و با ادبیات خاص سخن می‌گویند، مثلا هیچ موقع به این فکر نمی‌کنند مبارزه با آمریکا یعنی خدمت به این مردم که مقام معظم رهبری بار ها فرمودند و در واقع آن  حرارت تند کلام را به عنوان نماد از خودشان بروز می‌دهند و در این میان یک شانی هم قائلند که با خیلی ها صحبت نمی‌کنند.»
 
تحمل نکردن منتقدان از شاخص های سوپرانقلابی هاست
گنجی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه علاوه بر آسیب  به کشور ، خود آنها هم از این رفتار هایشان آسیب می بینند، تحمل نکردن منتقدان را از دیگر ویژگی های جریان سوپر انقلابی توصیف کرده و خاطر نشان می‌کند :« این کنشگری و تندروی جریان سوپر انقلابی، باعث می‌شود که دشمن و یا حتی غیر دشمن نگاه و منطق آنها را به پای اسلام و انقلاب نوشته و تلاش کند که اندیشه و رفتار آنان را به عنوان منش و روش انقلاب و نظام معرفی کند و اینگونه اقدامات آنان با عث تخفیف و تقلیل نظام می‌شود . این نکته را هم باید اضافه کنم که  بالا رفتن سن این طیف باعث می‌شود که آن ها خیلی زود دچار تناقض بشوند و این تناقض یا آن ها را به ورطه واقع گرایی صرف می کشاند یا از نسبت به گذشته و عملکرد خود ابراز پشیمانی می‌کنند و همین امر باعث می‌شود که پیوسته تغییر ریل بدهند و مکرر در مکرر مواضع خود را تغییر بدهند و همین کافی است که اعتماد عمومی از آنها سلب شود.» مدیر مسئول همشهری  در ادامه هزینه تراشی این جریان را از دیگر آسیب های سوپر انقلابی ها توصیف کرده و می گوید :« این جریان خلوص گرایی را طوری تفسیر می‌کنند که امکان هم افزایی در آن نباشد  و مجریان انقلابی نتوانند با یک چتر باز خود را نشان بدهندو همیشه جریان انقلابی دچار یک تشتت داخلی شده و انرژی که باید در جای درست خود خرج بشود، صرف هزینه های حل مشکلات داخلی می‌شود.»
 
سلیمی نمین:تغییر در اولویت ها از مهم ترین شگردهای سوپر انقلابی هاست
  
در همین راستا سلیمی نمین فعال سیاسی  نیز معتقد است که از مهم ترین مولفه های جریان سوپر انقلابی این است که در جای مناسب خود حضور ندارند ، در آن جایی که نباید باشند احساس وظیفه می کنند و هستند و درجایی که باید حضور پیدا کنند و نقش موثری ایفا کنند، نیستند و این گونه هزینه ساز می شوند. سلیمی نمین با بیان این که تغییر در اولویت ها  از مهم ترین شگردهای این جریان های تندرو است، تبیین صحیح مسائل و تشخیص اولویت های واقعی کشور و معرفی آن ها به مردم را پاتک اساسی به اقدامات این جریان اعلام می کند. او  همچنین معتقد است که جریان سوپر انقلابی توسط هدایتگران پنهان مدیریت شده و پی بردن به پشت پرده کنشگری این جریان، می تواند در خنثی سازی آسیب های سوپر انقلابی ها کمک شایانی کند.
 
حقیقت‌پور:سوپر انقلابی‌ها  رفتار حکمت پایه ندارند
  
منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا  نیز از جمله تحلیل گرانی  است که در باره سوپر انقلابی ها هشدار می‌دهد . وی می گوید: « این گروه چه با داد زدن و افترا زدن یا هیجان ایجاد کردن دنبال دیده شدن هستند و رفتار حکمت پایه ندارند.» این نماینده پیشین مجلس گفت: «رفتار حکمت پایه که قبلا هم مقام معظم رهبری گفته بودند رفتاری است که در اندیشه و عمل از استواری و استقامت خوبی برخوردار است و در نهایت منتج به کار درست می‌شود.» حقیقت‌پور تاکید می کند: برخی پشت تریبون قرار می‌گیرند و توجه ندارند که همه دنیا نطق این ها را گوش می‌دهند. حاضر هستند برای دیده شدن پرده‌دری کنند، شعارهای سخت و تند و نشدنی بدهند و ... این‌رفتارها جواب نمی‌دهد و ما نیازمند رفتار برپایه حکمت هستیم. 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما