سیاسی
ایسنا
۱۴۰۰/۱۲/۲۵ ۰۸:۳۸:۱۱
اولیانوف: جمع‌بندی مذاکرات وین به روسیه بستگی ندارد
اولیانوف: جمع‌بندی مذاکرات وین به روسیه بستگی ندارد
نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین بامداد چهارشنبه تأکید کرد نتیجه این گفت‌وگوها به مسکو بستگی ندارد بلکه در گرو رفتار طرف‌های دیگر به ویژه آمریکا است.
ایسنا

اولیانوف در توییتر نوشت: «از گمانه‌زنی‌ها درباره موضع روسیه در مرحله نهایی مذاکرات وین خسته شده‌ام.سوءتفاهمات، سوءتعبیرها و تحریف واقعیات. مخلص کلام: جمع‌بندی مذاکرات نه به روسیه بلکه به طرف‌های دیگر به ویژه به آمریکا بستگی دارد.»

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال دقایقی قبل‌تر به نقل از دو مقام ارشد غربی نوشت اولیانوف به مقام‌های اتحادیه اروپا گفته که مطالبات روسیه برای اخذ تضمین‌ از آمریکا بار دیگر بر همکاری در زمینه پروژه‌های هسته‌ای متمرکز شده است.

این دیپلمات مدعی شد: «روسیه می‌گوید از ضمانت‌ها در خصوص پروژه‌های هسته‌ای خشنود است و خواستار چیز بیشتری نیست. بنابراین می‌توانیم مذاکراتی را که اکنون منحصراً میان ایران و آمریکا است ادامه دهیم.»

دیپلمات مورد استناد وال‌استریت‌ژورنال در ادامه ادعاهای خود گفته چنانچه روسیه بار دیگر تغییر مسیر ندهد، اکنون آمریکا و ایران باید اختلافات نهایی‌شان در زمینه تحریم‌ها را حل کنند.»

ساعاتی قبل‌تر «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شده بود کشورش اجازه نخواهد داد روسیه از برجام به عنوان مفری برای تحریم‌ها استفاده کند. او با وجود این تصریح کرد ایالات متحده، مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای ایران را که بخشی از برجام هستند مشمول تحریم قرار نخواهد داد. (جزئیات بیشتر)

اظهارات ند پرایس در واکنش به موضع‌گیری سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مطرح شد. او پس از دیدار با «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که روسیه از ایالات متحده تضمین کتبی دریافت کرده مبنی بر اینکه همکاری‌های هسته‌ای مسکو و تهران بعد از توافق وین مشمول تحریم نخواهد شد. (جزئیات بیشتر).

اظهارات وزیر خارجه روسیه چند روز پس از آن مطرح می‌شود که او گفته بود روسیه از آمریکا ضمانت‌ کتبی خواسته مبنی بر اینکه تحریم‌های اعمال‌شده علیه مسکو به بهانه تحولات اوکراین بر مناسبات اقتصادی و تجاری این کشور با ایران اثر نخواهد گذاشت.

دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند، اما تا به حال به اجرای سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران ادامه داده است. اجرای این سیاست علیه ایران در حالی صورت می‌گیرد که مقام‌های دولت بایدن گفته‌اند فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما