فرهنگی
برنا
۱۴۰۲/۰۶/۲۲ ۱۷:۴۸:۰۲
اگر این غذاها را بخورید هرگز فراموشی نمی گیرید!
اگر این غذاها را بخورید هرگز فراموشی نمی گیرید!
اخیراً محققان به این نتیجه رسیده‌اند که برخی مواد مغذی اثرات برخی عوامل بیماری‌زا را در ابتلا و رشد آلزایمر از بین می‌برند.
برنا

آلزایمر بیماری زجردهنده‌ای است. هم برای فرد و هم برای اطرافیانش. این بیماری نرودژنراتیو در نتیجه واکنش‌های متقابل و پیچیده چندین مکانیسم بروز می‌کند که تا به امروز به طور کامل شناسایی و درک نشده‌اند. یادتان باشد این بیماری یک بیماری مزمن و تا به امروز غیرقابل درمان بوده است. در نتیجه بهترین راه تلاش برای مقابله و پیشگیری از ابتلا یا به تأخیر انداختن آن است.

 

 ارزش زندگی به خاطرات است و امید به آینده. تصورش را بکنید خاطره‌ای در ذهن نمانده و ندانی که آینده چیست که بخواهی به آن امید ببندی! آلزایمر بیماری زجردهنده‌ای است. هم برای فرد و هم برای اطرافیانش. این بیماری نرودژنراتیو در نتیجه واکنش‌های متقابل و پیچیده چندین مکانیسم بروز می‌کند که تا به امروز به طور کامل شناسایی و درک نشده‌اند. یادتان باشد این بیماری یک بیماری مزمن و تا به امروز غیرقابل درمان بوده است. در نتیجه بهترین راه تلاش برای مقابله و پیشگیری از ابتلا یا به تأخیر انداختن آن است. برای این کار لازم است که تغییراتی در عادت‌های زندگی‌تان ایجاد کنید و البته به ژنتیکتان نیز دقت کنید.

 نورودژنراتیو و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مورد بررسی‌های زیادی قرار گرفته است. این رژیم روی چند ماده غذایی مفید برای مغز پایه‌گذاری شده است که شامل موارد زیر هستند:

 

حبوبات

 

میوه‌های خشک

 

روغن زیتون

 

میوه‌های قرمزرنگ سرشار از پُلی‌فنول‌ها

 

سبزیحات برگ سبز سرشار از پولیفنول

 

گوشت‌های کم‌چرب: ماهی‌های سرشار از امگا ۳ و مرغ.

 

علاوه براین، چند ماده غذایی پرمصرفی نیز وجود دارد که در این رژیم حذف شده‌اند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گوشت قرمز، کره و مارگارین، پنیر و شیرینیجات اشاره کرد.

 

رژیم کتوژنیک

 

رژیم کتوژنیک نوعی رژیم لاغری با کربوهیدرات کم و چربی زیاد است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. این رژیم بیش از ۱۰۰ سال است که وجود دارد و مردم آن را دنبال می‌کنند و به‌ویژه در درمان بیماری صرع که نسبت به دارو مقاوم شده مؤثر عمل می‌کند. از آنجایی که رژیم غذایی معمول از ۵۵ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد اسید‌های چرب و ۱۵ درصد پروتئین تشکیل شده است، اما در رژیم کتوژنیک کربوهیدرات ۸ درصد، اسید‌های چرب ۹۰ درصد و پروتئین ۷ درصد برنامه غذایی را تشکیل می‌دهند. در نتیجه ایجاد چنین تغییراتی در عادت‌های غذایی کمی دشوار به نظر می‌رسد به ویژه اینکه بخواهید در طولانی‌مدت آن را دنبال کنید. این رژیم زیاد سیرکننده نیست و توصیه می‌شود قبل از رعایت چنین رژیمی موارد احتیاط را در نظر بگیرید و حتماً با متخصص تغذیه مشورت کنید.

 

تأثیر رژیم کتوژنیک در پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر

 

به عقیده متخصصان رژیم کتوژنیک از سلول‌های مغزی محافظت می‌کند و این تأثیر به تغییراتی بیوشیمیایی مربوط می‌شود که بعد از تولید اجسام کنونی در بدن رخ می‌دهد. اجسام کتونی در نتیجه سوخت و ساز چربی‌ها تولید شده و عملکرد میتوکندری را بهبود می‌دهد.

 

این ترکیبات همچنین تأثیر آنتی‌اکسیدانی دارند که به عقیده متخصصان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های نرودژنراتیو مؤثر عمل می‌کنند. علاوه براین مصرف اسید‌های چرب اشباع نشده پلی (امگا ۳ ها) که در این رژیم به وفور وجود دارند با کاهش التهاب و اثرات رادیکال‌های آزاد باعث حساسیت و تحریک‌پذیری غشای سلول‌های عصبی و در نتیجه مراقبت بیشتر از آن‌ها می‌شود.

 

حرف آخر

حرف آخر اینکه، آلزایمر کمابیش بیماری ناشناخته‌ای است و درمانی ندارد. تنها کاری که از دستتان برمی‌آید این است که تا می‌توانید بدنتان را با مصرف مواد مغذی در برابر التهاب و رادیکال‌های آزاد قوی کنید و میزان آنتی‌اکسیدان‌های بدنتان را بالا ببرید تا از تجمع ترکیباتی که سلول‌های عصبی را نابود می‌کنند جلوگیری شود.

 

 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما