بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۱۲/۰۳ ۰۸:۳۳:۳۱
اروپا: اعزام نیروهای روسی به شرق اوکراین تجاوزی آشکار است
اروپا: اعزام نیروهای روسی به شرق اوکراین تجاوزی آشکار است
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه اعزام نیروهای روسی به دونتسک و لوهانسک، تجاوز آشکار به اوکراین و نقض تمامیت ارضی و حاکمیت آن است، خواستار نشست فوری شورای امنیت شد.
فارس

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد سه‌شنبه گفت: «اعزام نیروهای حافظ صلح پوتین به دونتسک و لوهانسک تجاوز آشکار به اوکراین و نقض تمامیت ارضی و حاکمیت آن است».
بورل طی بیانیه‌ای خواستار برگزاری فوری جلسه شورای امنیت نیز شد: «شورای امنیت سازمان ملل باید در اسرع وقت برای مقابله با پیامدهای آخرین تحولات در اوکراین تشکیل جلسه دهد».
وی در صفحه توئیتر خود نوشت: «به رسمیت شناختن دو منطقه جدایی‌طلب در اوکراین نقض آشکار قوانین بین‌المللی، تمامیت ارضی اوکراین و توافقنامه مینسک است. اتحادیه اروپا و متحدانش به تصمیمات پوتین به صورت متحد و محکم پاسخ خواهند داد».
این مقام اروپایی همچنین از تماس تلفنی خود با «دمیترو کولِبا» وزیر خارجه اوکراین خبر داده و گفت: «در مورد مراحل بعدی پس از تصمیم کرملین در   به رسمیت شناختن مناطق تحت کنترل غیردولتی استان‌های دونتسک و لوهانسک به عنوان نهادهای مستقل بحث کردیم. حمایت و تعهد اروپابه استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، تزلزل ناپذیر است».
شامگاه دوشنبه بود که پوتین طی بیانیه جدایی مناطق دونتسک و لوهانسک از اوکراین را به رسمیت شناخت و گفت: «منطقه دنباس از تحت حاکمیت روسیه خارج شد و به مناطق تحت حاکمیتی اوکراین منتقل شده بود. ما مجبوریم تصمیم‌های سختی درباره شرق اوکراین بگیریم».
پوتین همچنین بامداد سه‌شنبه به ارتش روسیه دستور داد برای برقراری صلح، وارد مناطق دونتسک و لوهانسک، در شرق اوکراین شود.
تنش‌های میان اوکراین و کشورهای غربی با روسیه، در سال‌های گذشته به خصوص بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ به شدت افزایش پیدا کرده است. این شبه جزیره پس از سقوط دولت مرکزی اوکراین توسط گروه‌های مورد حمایت غرب و قدرت گرفتن گروه‌های متمایل به روسیه در شرق اوکراین پس از یک همه پرسی از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما