بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۵/۱۴ ۱۸:۱۱:۵۶
روسیه از آمریکا شاکی شد
روسیه از آمریکا شاکی شد
وزیر خارجه روسیه گفت که این کشور اخیرا نامه‌ای به آنتونیو گوترش درخصوص بی‌توجهی ایالات متحده به مسئولیت‌های خود به عنوان کشور میزبان و مقر این سازمان ارسال کرده است.
ایسنا

 

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده به عنوان کشور میزبان، نسبت به سازمان ملل متحد و تمامی اعضای آن موظف است. این کشور باید اقداماتی را انجام دهد تا هر کشور عضو بتواند به طور عادی و راحت در مسائل مربوط به این سازمان مشارکت کند. البته ایالات متحده از این مسئولیت شانه خالی می‌کند. بنابراین، من اخیرا، نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل فرستادم که به نوبه خود موظف است این کشور میزبان (آمریکا) را وادار کند تا به طور مناسبی رفتار کند.»
در عین حال، لاوروف در پاسخ به سوالی مبنی بر مشارکت روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، تاکید کرد که "روسیه نمی‌تواند در سازمان ملل بدون نماینده باشد و کشورهای غربی اجازه ندارند درباره این موضوعات تصمیم بگیرند."
وی افزود: در مورد حضور ما در آنجا – همانطور که پرسیدید آیا هیئتی از مسکو حضور خواهد داشت یا خیر- خواهیم دید که همکاران آمریکایی ما به بهانه آزادی خود، ورود هیئت ما را ممنوع خواهند کرد.
لاوروف خاطرنشان کرد: توافقی که بین سازمان ملل و آمریکا درخصوص مقر این سازمان حاصل شد، به دبیرکل آن این اجازه را می‌دهد که اگر واشنگتن وظایف خود را نقض کند، به او مواردی را یادآوری کند. اکنون، دبیرکل سازمان ملل یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند این حق را داشته باشد، اما ما این موضوع را به او یادآوری می‌کنیم.
به گفته سرگئی لاوروف، روسیه زمانی این یادآوری را شروع کرد که دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در هفته‌های پایانی ریاست خود در کاخ سفید، به طور غیرقانونی برخی از اموال دیپلماتیک روسیه را تصرف کرد. ایالات متحده متوجه شد که به دلیل شهرت خود در عرصه بین‌المللی می‌ترسد با کشورهایی که مواضع آن‌ها با خودش در تضاد است، مذاکره کند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما