اقتصادی
تسنیم
۱۴۰۲/۰۸/۱۶ ۱۴:۳۷:۲۴
فروش ۱۷ هزار میلیارد ‌از اموال و سهام بانک‌ها با ورود بازرسی/ ۱۱۰۰ میلیارد ‌فرار مالیاتی ‌وصول شد‌
فروش ۱۷ هزار میلیارد ‌از اموال و سهام بانک‌ها با ورود بازرسی/ ۱۱۰۰ میلیارد ‌فرار مالیاتی ‌وصول شد‌
قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه در این سازمان هیچ‌گونه خط قرمزی برای اقدامات نظارتی و مبارزه با فساد وجود ندارد، از فروش بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان از اموال بانک‌ها با ورود بازرسی خبر داد.
تسنیم

«احمد رحمانیان» در مراسم تکریم و معارفه بازرس کل استان سیستان و بلوچستان با اشاره به کشتار مردم غزه و فلسطین اظهار داشت: این روزها تاریخ در حالی در حال ثبت نسل‌کشی است که مدعیان حقوق بشر در مورد این جنایت صهیونیستی سکوت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه حقوق بشر بازیچه‌ای در دست دُوَل و قدرت‌های مستکبر به ویژه دولت آمریکاست، بیان کرد: این نسل‌کشی نشان‌دهنده چهره زشت صهیونیست‌هاست و نشان داد که اگر در جهان سلطه پیدا کنند هیچ‌گونه ارزشی برای مردم قائل نخواهند بود.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه نوع کشورها در مبارزه با فساد متفاوت است، ادامه داد: مبارزه با فساد مورد نظر تمامی مجامع و‌ مردم است.

وی با بیان اینکه برای فساد تعاریف متفاوتی وجود دارد، بیان کرد: فساد هم در تمامی حوزه‌ها آثار بسیار نامطلوبی دارد و مشروعیت یک نظام سیاسی را زیر سؤال می‌برد و باعث بی‌ثباتی می‌شود.

رحمانیان با تأکید بر اینکه فساد باعث فرار سرمایه‌گذار می‌شود، افزود: فساد باعث از بین رفتن امنیت سرمایه‌گذاری می‌شود و فرار سرمایه‌گذار را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه همه باید در مقوله مبارزه با فساد حساس باشند، گفت: نباید برای پیشگیری و مبارزه با فساد فقط منتظر اقدام دستگاه‌های نظارتی بود چرا که در قانون ارتقای نظام سلامت اداری برای مدیران در مبارزه با فساد تکلیف قانونی در نظر گرفته شده است.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به فرمان هشت ماده‌ای رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه با فساد اشاره و بر ضرورت پیشگیری از وقوع فساد تأکید کرد.

وی با اعلام اینکه سازمان بازرسی در رابطه با فرامین رهبر معظم انقلاب اقدامات مؤثری را انجام داده، اظهار کرد: در دوران تحول و تعالی اقدامات زیادی انجام شده که به عنوان نمونه می‌توان به برنامه نظارت و بازرسی مسدودسازی گلوگاه‌های فساد اشاره کرد که به طور هماهنگ در سراسر کشور در حال انجام است.

رحمانیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هیچ‌گونه خط قرمزی برای اقدامات نظارتی و مبارزه با فساد وجود ندارد.

وی با انتقاد از برخی انتصابات در سیستم‌های اداری بدون شایسته‌سالاری، اظهار کرد: این اقدام در وهله اول اصل برابری را زیر سؤال می‌برد و باعث بی‌انگیزه شدن افراد متخصص می‌شود. همچنین عدم شناخت اولویت‌های دستگاه اجرایی و اتلاف منابع مادی و انسانی را به همراه دارد و دستگاه را فاقد هرگونه اثربخشی و کارایی لازم می‌کند.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور به برخی از خصایص مدیر توانمند اشاره و از بصیرت، آینده‌نگری، برنامه‌ریزی، خلاقیت و… به عنوان مهمترین خصلت‌های مدیر موفق یاد کرد.

وی بر ضرورت بومی‌سازی برنامه‌ها بر اساس موقعیت هر استان تأکید کرد و گفت: مدیران باید مسیر خود را مشخص کنند و با ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها بالقوه استان آشنا باشند و آنها را به بالفعل تبدیل کنند.

رحمانیان یکی از راه‌های حکمرانى خوب را شفافیت دانست و گفت: برای این کار باید به سمت سامانه‌ای کردن امور رفت چرا که بسیاری از فسادها را از بین می‌برد.

وی یکی از مشکلات این استان را قاچاق سوخت دانست و با انتقاد از عملکرد دستگاه‌ها برای ایجاد سامانه‌ها، گفت: یکی از برنامه‌های سازمان پیگیری این موضوع است؛ در این خصوص باید تذکر داد که مبادا مدیران بعداً گلایه‌مند شوند.

رحمانیان گفت: به موجب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز 14 دستگاه باید 21 سامانه برای پیشگیری از قاچاق سوخت ایجاد کنند که برخی از دستگاه‌ها اراده کافی برای این کار نداشته‌اند در حالی که این قانون ضمانت اجرای کیفری برای ترک فعل و سهل‌انگاری آنها پیش‌بینی کرده است.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور افزود: قانون در هر شرایطی باید اجرا شود نه اینکه قانون را به نفع خودمان تفسیر کنیم.

رحمانیان در بخش دیگری از سخنان خود یکی دیگر از اولویت‌های سازمان بازرسی را حمایت از واحدهای تولیدی دانست و از احیای 110 واحد تولیدی با ورود سازمان بازرسی خبر داد.

وى با اشاره به ورود سازمان بازرسی به موضوع بنگاه‌داری بانک‌ها، بیان کرد: از ابتدای سال جاری با ورود سازمان بازرسی بیش از 17 هزار میلیارد تومان از اموال و سهام بانک‌ها به فروش رفته و همچنین بیش از 1100 میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی و وصول شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان در حوزه‌های مختلف، بیان کرد: این استان دارای مشکلاتی در حوزه آب و… است و با وجود اقدامات مؤثر نظام تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بررسی عملکرد دستگاه‌ها و مدیران در رابطه با مبارزه با قاچاق سوخت

رحمانیان همچنین در حاشیه مراسم تکریم و معارفه بازرس کل استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به سؤال خبرنگاران پیرامون برنامه‌های نظارتی سازمان بازرسی برای مبارزه با قاچاق سوخت گفت: در سازمان بازرسی کل کشور با توجه به قاچاق روزانه میزان قابل توجهی سوخت در سراسر کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان، یک برنامه نظارتی برای کل کشور طراحی شده که در صورت اجرایی شدن برنامه، به عهده بازرسی امور نفت است.

وی ادامه داد: بر این اساس، عملکرد مسئولان و دستگاه‌ها از بُعد نظارتی بررسی و در چارچوب قانون و مقررات اقدامات لازم انجام خواهد شد.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور تأکید کرد: علاوه بر این، سازمان بازرسی راهکار‌ها و پیشنهادات خود را در حوزه مبارزه با قاچاق سوخت ارائه می‌دهد تا این موضوع به حداقل ممکن برسد.

رحمانیان در پاسخ به سؤال خبرنگاری پیرامون اقدامات سازمان بازرسی برای رفع مشکلات استان سیستان و بلوچستان تأکید کرد: به طور حتم در این سفر علاوه بر شناسایی مشکلات در صورتی که رفع آن‌ها نیاز به پیگیری در سطح ملی باشد سازمان بازرسی از مرکز پیگیری خواهد کرد.

نباید برای مبارزه با فساد یا روزنه‌های آن تعارف داشت

رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب پیرامون فساد، گفت: ایشان همواره در سخنرانی‌ها اعلام کرده‌اند که در مبارزه با فساد عقب‌نشینی نداشته باشید.

حجت‌الاسلام علی مصطفوی‌نیا یکی از رسالت‌های دستگاه‌های نظارتی را پرداختن به سلامت اداری دانست و افزود: اگر دستگاه اداری سست باشد حاکمیت هم ضعیف می‌شود؛ بر این اساس نباید برای مبارزه با فساد یا روزنه‌های آن تعارف داشت.

وی وظیفه اول هر مدیر را سلامت دستگاه زیرمجموعه‌اش دانست و گفت: در برخورد با فساد فقط نباید از بازرسی انتظار داشت بلکه همه باید در میدان بیایند و‌ اگر سیاهی دیده شده همه فریاد بزنیم نه اینکه فقط دستگاه‌های نظارتی وارد میدان شوند.

رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در ادامه به نقش رسانه‌ها و مردم در مبارزه با فساد اشاره کرد.

وی یکی از درخواست‌های مردم را برخورد عملی و‌ قاطع با افرادی که خط قرمز را رد کرده‌اند دانست و گفت: مردم می‌خواهند با فرد فاسد در هر رده و‌ جایگاهی برخورد شود و از این طریق است که می‌توان امید را در بین مردم حاکم کرد.

وی ادامه داد: مدیری که فاسد است سرمایه اجتماعی و اعتماد به نظام را از بین می‌برد و نباید با عطوفت با این مدیر فاسد برخورد کرد.

نگاه دستگاه نظارتی مچ‌گیری نیست

معاون استاندار سیستان و بلوچستان نیز از تعامل سازنده بازرسی با مدیران دستگاه‌های اجرایی تقدیر کرد و گفت: در بسیاری از مواقع شورای دستگاه‌های نظارتی با نقشی تاثیرگذار بسیاری از موانع را از پیش روی‌ مدیران برداشته است.

عباسعلی ارجمندی با اشاره به اینکه نگاه دستگاه نظارتی مچ‌گیری نیست و به دنبال رفع مشکلات است، خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی خواستار تعامل با بازرسی شد و‌ تاکید کرد: اگر امور بر اساس قانون باشد نباید از دستگاه های نظارتی ترس و واهمه داشت.

همچنین محمدرضا شهریاری‌نژاد بازرس سابق سیستان و بلوچستان نیز به برخی از اقدامات انجام شده اشاره کرد.

غلامرضا کوهی بازرس کل استان سیستان و بلوچستان هم در این مراسم موضوعاتی را مطرح کرد.

در این مراسم حجت‌الاسلام علی مصطفوی‌نیا رئیس‌کل دادگستری این استان، حجت‌الاسلام موسی فتوحی رئیس منطقه دو سازمان بازرسی و بازرس کل استان خراسان رضوی، معاون استاندار سیستان و بلوچستان و سایر مدیران حضور داشتند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما