بین الملل
تسنیم
۱۴۰۱/۰۴/۱۳ ۱۳:۰۲:۰۵
ابعاد و پیام‌های راهبردی نفوذ پهپادی حزب‌الله به میدان «کاریش»
ابعاد و پیام‌های راهبردی نفوذ پهپادی حزب‌الله به میدان «کاریش»
قدرت‌نمایی حزب‌الله در آسمان منطقه دریایی مورد مناقشه با فلسطین اشغالی و نفوذ پهپادهای مقاومت به این منطقه حامل پیام‌هایی راهبردی است که خود صهیونیست‌ها نیز به آن اعتراف دارند.
تسنیم

روز شنبه مقاومت اسلامی لبنان خبر داد که 3 پهپاد خود را به‌سمت منطقه مورد مناقشه در مرز دریایی لبنان و فلسطین اشغالی به پرواز در آورده است و تأکید کرد که این پهپادها برای انجام مأموریت شناسایی رفته بودند و این مأموریت را به‌درستی انجام داده پیام‌های لازم را نیز رساندند.

پیام‌هایی که حزب‌الله از طریق پرواز پهپادهای خود بر فراز میدان کاریش برای دشمن فرستاد تأییدی بر توانمندی‌های مقاومت در تثبیت معادله بازدارندگی خود مقابل دشمن صهیونیستی است و این بازدارندگی صرفاً به محافظت از ثروت‌های دریایی لبنان در برابر تجاوزات رژیم اشغالگر محدود نمی‌شود؛ بلکه در چارچوب مقابله با تهدیدات اسرائیل علیه سایر گروه‌های مقاومت و فلسطینیان نیز هست.

توانمندی‌های یگان هوایی حزب‌الله مسئله‌ای تثبیت‌شده است و رژیم صهیونیستی نیز به این موضوع اعتراف دارد؛ به‌طوری که رسانه‌ها و محافل این رژیم همواره در تلاش برای کسب اطلاعات و انتشار گزارش‌هایی از توانمندی‌های یگان هوایی حزب‌الله هستند. در حالی که عمده توجه صهیونیست‌ها در ابتدا معطوف به توانمندی‌های موشکی حزب‌الله بود اکنون پهپادهای مقاومت لبنان نیز دغدغه جدیدی برای رژیم اشغالگر به وجود آورده‌اند.

پیام‌های نفوذ پهپادی حزب‌الله به منطقه مورد مناقشه

اما پیامی که حزب‌الله با پرواز پهپادهای خود بر فراز میدان کاریش برای آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها فرستاد از نظر راهبردی، محتوایی خطرناک برای رژیم صهیونیستی و نقشه‌های آن در مرزهای دریایی لبنان دارد. مقاومت امروز موضع یکپارچه خود در حمایت از حقوق دریایی لبنان را اعلام کرده است و در این زمینه همه شرایط مربوط به پرونده مناقشه مرزی بین لبنان و رژیم صهیونیستی و همچنین موضع تیم مذاکره‌کننده لبنانی و تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی و نیز مواضع «آموس هوکستاین» میانجی آمریکایی را که به‌دنبال حمایت کامل از منافع رژیم صهیونیستی است مورد بررسی قرار می‌دهد.

در این زمینه «رونی آلفا» نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی در گفتگو با المیادین اعلام کرد: هر زمانی که حزب‌الله موضع یا بیانیه‌ای درباره هر مسئله‌ای صادر می‌کند بلافاصله ابعاد عملی آن را نیز به نمایش می‌گذارد و در واقع هیچ موضع کلامی از جانب مقاومت لبنان وجود ندارد که در عمل به اجرا در نیاید. مواضع و بیانیه‌هایی که حزب‌الله درباره پرونده مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی نیز صادر کرده است همگی نشان می‌دهد که ما درباره یک منطقه مورد مناقشه صحبت می‌کنیم؛ در حالی که اسرائیل سعی دارد وانمود کند میدان کاریش که این رژیم اقدام به حفاری و اکتشاف انرژی از آنجا کرده است جزء منطقه مورد مناقشه نیست. حزب‌الله با فرستادن پهپادهای خود به میدان کاریش تأکید کرد که این میدان خارج از معادله نیست و بخشی از حقوق لبنان  در آب‌های سرزمینی این کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: مقاومت چندین نوع پهپاد مسلح دارد و پهپادهای غیرمسلح خود را به منطقه مورد مناقشه فرستاد که سامانه‌های پدافند هوایی دشمن  آنها را شناسایی کنند تا به این ترتیب حزب‌الله مکان‌های استقرار این سامانه‌ها را کشف نماید. مقاومت امروز یک بررسی کامل در اطراف همه زیرساخت‌های ایجادشده توسط دشمن صهیونیستی در مجاورت میدان کاریش انجام داده است و به‌خوبی مواضعی را که سامانه‌های پدافند هوایی اسرائیل در آنها واقع شده است، می‌شناسد.

«الیف صباغ»  کارشناس امور رژیم صهیونیستی نیز به‌نوبه خود در این زمینه اعلام کرد: از زمانی که حزب‌الله پهپادهای خود را به منطقه مورد مناقشه فرستاد هواپیماهای اسرائیلی بر فراز جبهه شمالی فلسطین اشغالی آرام و قرار ندارند و این نشان‌دهنده ترس آنهاست، همچنین تأخیر حزب‌الله در صدور بیانیه درباره عملیات پهپادی اخیر خود همه تحلیلگران و محافل اسرائیلی را سردرگم کرد، از سوی دیگر کارشناسان و محافل صهیونیستی تردیدهای زیادی درباره توانایی‌های ارتش این رژیم دارند، در واقع آنها به گفته‌ها و هشدارهای حزب‌الله کاملاً باور دارند و معتقدند که بسیاری از گفته‌های مقامات ارتش اسرائیل دروغ است، همچنین بسیاری از تحلیلگران اسرائیلی می‌گویند اگر حزب‌الله بخواهد به زیرساخت‌های اسرائیل آسیب بزند توانایی این کار را دارد.

وی ادامه داد: مقامات صهیونیست و کابینه این رژیم تلاش می‌کنند یک چهره قدرتمند از اسرائیل در برابر افکار عمومی شهرک‌نشینان به نمایش بگذارند و روحیه آنها را بالا ببرند، اما فرماندهی نظامی این رژیم به‌خوبی می‌داند که اسرائیل قادر به مقابله با موشک‌های دقیق حزب‌الله نیست. حزب‌الله همچنین از طریق عملیات پهپادی اخیر خود علاوه بر رژیم صهیونیستی، پیامی شفاف برای آمریکا و نیز کشورهای عربی سازشکار فرستاد، این پیام مقاومت موجب سردرگمی صهیونیست‌ها شده یک هیستریک رسانه‌ای و سیاسی برای آنها به وجود آورد و اکنون همه محافل و تحلیلگران اسرائیلی در حال ارزیابی قدرت دریایی حزب‌الله هستند.

دکتر «پائولو فون شیراک» مدیر مؤسسه سیاست‌های بین‌المللی نیز به‌نوبه خود تأکید کرد: اگر لبنان و اسرائیل در پرونده مناقشه مرزی به توافق نرسند اسرائیلی‌ها باید مراقب اقدامات خود در منطقه مورد مناقشه باشند؛ چرا که ممکن است تأسیسات اسرائیل در معرض حملات نظامی قرار بگیرد و خسارت‌های زیادی برای این رژیم به بار بیاورد.

اعتراف محافل و کارشناسان صهیونیست به شکست اسرائیل مقابل معادله جدید حزب‌الله

در این میان رسانه‌های صهیونیستی که همچنان در حال بررسی و ارزیابی ابعاد عملیات پهپادی اخیر حزب‌الله هستند اعتراف کردند که حزب‌الله معادله جدیدی را ترسیم کرده است و اسرائیل در پاسخ به آن با مشکل مواجه می‌شود. وب‌سایت عبری‌زبان والا در این زمینه اعلام کرد: حزب‌الله توانایی‌های خود را در عرصه دریایی برای حمله به سکوهای نفتی و شناورهای دریایی اسرائیل توسعه داده است. یگان دریایی حزب‌الله شامل صدها نفر از جمله کماندوهای نیروی ویژه رضوان است که در عملیات‌های دریایی مهارت بالایی دارند.

رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند: مشکل اسرائیل این است که نمی‌داند چگونه واکنش نشان بدهد و ما نمی‌دانیم که ارتش چگونه عمل خواهد کرد. پهپادهایی که حزب‌الله به‌سمت میدان کاریش پرتاب کرد این پیام را برای اسرائیلی‌ها داشت که باید به خواسته‌های این حزب پاسخ بدهند. می‌دانیم که توانایی‌های حزب‌الله بسیار مهم‌تر از چیزی است که با پرواز این پهپادها به نمایش گذاشته شد و در واقع هدف اصلی این عملیات پهپادی رساندن پیام‌هایی به اسرائیل بود نه منحصراً آسیب رساندن به تأسیسات آن. هنوز تکلیف پرونده مناقشه مرزی و آب‌های اقتصادی لبنان و اسرائیل مشخص نشده است و انتظار می‌رود که تنش‌ها در این زمینه ادامه داشته باشد.

وی افزود: اکنون مؤسسه امنیتی اسرائیل در تلاش است بفهمد که آیا حزب‌الله از طریق پهپادهای خود می‌خواست سامانه‌های پدافند هوایی اسرائیل را برای آماده‌سازی جهت انجام عملیات‌های آینده علیه سکوهای گازی ما آزمایش کند یا نه.

«عاموس یادلین» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این زمینه اعلام کرد: حزب‌الله کنترل اسرائیل در آسمان را ضعیف می‌کند و معادله جدیدی به وجود آورده است.

«ایتان دنگوت» افسر ذخیره در ارتش رژیم صهیونیستی نیز به‌نوبه خود اعلام کرد: حزب‌الله یک سازمان بسیار جدی و استراتژیک است که درحال محاسبه عملیات‌های خود و همچنین ارزیابی نحوه پاسخ اسرائیل به این عملیات پهپادی است و با الحاق منطقه دریایی لبنان به مزارع شبعا عرصه رویارویی را گسترش داده است.

دیگر کارشناسان نظامی رژیم صهیونیستی نیز ادعای ارتش این رژیم مبنی بر داشتن اطلاعات قبلی درباره پهپادهای حزب‌الله را رد می‌کنند، «امیر بوحبوط» تحلیلگر امور نظامی اسرائیل در وب‌سایت صهیونیستی والا به‌نقل از منابع آگاه و ارشد در تل‌آویو گفت: درست است که پهپادهای حزب‌الله که به‌سمت میدان گازی کاریش می‌رفتند با موفقیت رهگیری شدند اما سیستم امنیتی اسرائیل متوجه شد که حزب‌الله توانمندی بالایی دارد و در مذاکرات غیرمستقیم لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزها تأثیرگذار خواهد بود.

این کارشناس صهیونیست در ادامه گفت: ارتش اسرائیل تلاش کرد اوضاع را آرام کند اما با ادامه محدودیت‌ها ارتش مجبور است بار دیگر سیاست خود را در زمینه‌های مربوط به حوزه آبی مورد ارزیابی قرار دهد. سامانه پدافند هوایی اسرائیل روز شنبه موفق شد با این چالش مقابله کند اما سؤال اصلی اینجاست که باید توجه کنیم اصلاً مأموریت این پهپادها چه بود. پهپادهای حزب‌الله که به‌سمت میدان کاریش فرستاده شدند با سرعت بسیار کم در حال پرواز بودند و چالش اصلی این است؛ آیا سامانه‌های پدافند هوایی اسرائیل آماده مقابله با تهدیدات واقعی و جدی حزب‌الله یعنی  موشک‌های «یاخونت» هستند؟ در زمان حاضر نمی‌توانیم پاسخی به این سؤال بدهیم.

این کارشناس اسرائیلی در ادامه به‌نقل از منابع نظامی و امنیتی تل‌آویو فاش کرد: تهدید واقعی پیش‌ِروی سامانه‌های پدافند هوایی اسرائیل موشک‌های دقیق حزب‌الله و همچنین موشک‌های یاخونت هستند که با سرعت بسیار بالایی پرتاب می‌شوند و به اپراتور سامانه پدافند هوایی اسرائیل قدرت تصمیم‌گیری و پاسخ و رهگیری را نمی‌دهند.

«نیر دوری» کارشناس نظامی صهیونیست نیز به‌نقل از منابع آگاه در تل‌آویو اعلام کرد که موشک‌های یاخونت یکی از بزرگترین تهدیدها برای نیروی دریایی اسرائیل است. مؤسسه امنیتی اسرائیل تأکید می‌کند که این موشک‌ها کشتی‌های نیروی دریایی اسرائیل در آب‌های مدیترانه را به‌شکل جدی تهدید می‌کنند و همچنین تهدید بزرگی برای سکوهای گازی نیز هستند؛ همان‌طور که در جریان جنگ دوم با لبنان در سال 2006 موشکی هدایت‌شونده مشابه موشک یاخونت، ناو جنگی «احی حانیت» اسرائیل را مورد هدف قرار داده منجر به کشته شدن 4 نظامی اسرائیلی شد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما