بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۱۳:۳۷:۳۴
شرکت استرالیایی ساخت کارخانه موادمخدر در افغانستان را تکذیب کرد
شرکت استرالیایی ساخت کارخانه موادمخدر در افغانستان را تکذیب کرد
شرکت استرالیایی اخبار و گزارش‌ها درباره گفت‌وگو و توافق با طالبان برای ساخت کارخانه تولید نوعی ماده مخدر در افغانستان برای مصارف دارویی و پزشکی را تکذیب کرد.
فارس

این شرکت روز پنج‌شنبه، پنجم آذر اعلام کرد سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیون دلاری برای فرآوری چرس (حشیش) و توافق با طالبان واقعیت ندارد.
رویترز نیز گزارش داده که شرکت سی‌فارم هرگز با طالبان صحبت نکرده و هیچ گونه معامله‌ای در خارج از استرالیا نداشته است.
به گفته رویترز، این شرکت ۱۷ کارمند دارد که کارش تولید دارو نبوده و تنها مشاوره پزشکی می‌دهد.
رویترز به نقل از تونی گابتیس، مدیر ارشد مالی این شرکت نوشته است که سی‌فارم  قادر به سرمایه‌گذاری میلیون دلاری نیست و در حال حاضر تلاش دارد که جو رسانه‌ای فعلی را متوقف کند.
وی گفته که در جریان یک روز اخیر بیش از ۴۰ تا ۵۰ تماس خارجی دریافت کرده است. گابتیس افزوده که رسانه‌ها بدون بررسی دقیق این موضوع، آن را منتشر کرده‌اند.
شرکت سی‌فارم هشدار داده که در صورت از دست دادن تجارتش به دلیل گزارش نادرست معاملات با طالبان که نقض احتمالی تحریم‌ها خوانده می‌شود، اقدام قانونی می‌کند.
این شرکت اما نگفته‌ است که این اقدام در برابر چه کسانی انجام خواهد شد.
به گفته تونی گابتیس، شرکت‌هایی که با سی‌فارم همکاری دارند، در مورد خبرها توافق این شرکت با طالبان درباره فرآوری چرس، به دیده تمسخر می‌بینند.
سعید خوستی، سخنگوی وزارت کشور حکومت سرپرست طالبان روز چهارشنبه، چهارم آذر در توییتی گفته بود که نمایندگان شرکت سی‌فارم مستقر در آسترالیا با مقامات مبارزه با مواد مخدر این وزارت برای فرآوری چرس توافق کرده‌اند.
وی تصریح کرده بود که این شرکت می‌خواهد با استفاده از چرس، دار. و کِرم‌ تهیه کند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما