اقتصادی
خراسان
۱۴۰۰/۰۸/۲۹ ۱۱:۵۰:۱۱
تصویب جریمه بدمصرف های گاز در دولت
تصویب جریمه بدمصرف های گاز در دولت
خراسان

سخنان وزیر نفت نشان می دهد که مصرف گاز خانگی و صنایع تجاری در روز پنج شنبه گذشته به 540 میلیون متر مکعب رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، 55 درصد افزایش را نشان می دهد. اوجی همچنین از مصوبه هیئت دولت برای جریمه مشترکان بد مصرف گاز خبر داده و شنیده ها در این زمینه حاکی از آن است که جهش تعرفه ها برای پلکان مصارف بالا (شامل 25 درصد مشترکین) در راه است.به گزارش خراسان، کمبود گاز زمستان، چالشی است که هم اینک پیش روی صنعت و خانوارها قرار دارد. این در حالی است که طبق گزارش اتاق بازرگانی ایران، کشور هم اینک با تراز منفی گاز روبه رو بوده که در کوتاه مدت رفع نخواهد شد. در این میان، داده های مصرف انرژی در کشور نیز نشان از این دارد که مصرف گاز در کشور، به طرز قابل توجهی از میانگین های جهانی بالاتر است. موضوعی که حتی اگر الگوی مصرف انرژی در کشور و شرایط اقلیمی را از آن حذف کنیم، باز چندان قابل توجیه نیست. طبق این داده ها، مصرف نهایی گاز طبیعی در ایران، 6.4 برابر متوسط مصرف دنیاست. با این حال، سخنان اخیر وزیر نفت نیز نشان می دهد که ایرانیان رکورد مصرف گاز را در رقابت با خودشان شکسته اند. طبق گزارش دیروز خبرگزاری فارس، اوجی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شرکت های دانش بنیان از مصرف حدود 540 میلیون متر مکعب گاز در روز گذشته (دو روز قبل) و در بخش خانگی و صنایع غیر تجاری خبر داد که این رقم در فصل پاییز تاکنون سابقه نداشته است. طبق این گزارش، دو دوره مشابه سال قبل، رقم مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری 350 میلیون متر مکعب بوده و به این ترتیب مصرف گاز در این بخش ها امسال نسبت به سال گذشته، افزایش 55 درصدی را نشان می دهد.


بد مصرف ها جریمه می شوند 
در شرایطی که بررسی ها حاکی از این است که تعرفه گاز برای مصارف بالا، بازدارنده نیست، شنیده ها از برنامه وزارت نفت برای اعمال جریمه مشترکین بد مصرف گاز خبر می دهد. آخرین باری که پلکان‌های قیمت گاز در بخش خانگی تغییر کرده مربوط به سال 94 بوده و بعد از آن تاکنون هیچ‌گونه اقدامی برای اصلاح پلکان‌های قیمت گاز صورت نگرفته است. این موضوع باعث شده است که دهک‌های ثروتمند جامعه که اغلب مصارف گاز بسیار بالایی دارند هیچ گاه به تغییر فرهنگ مصرف خود توجه نکنند و حتی با دریافت یارانه پنهان بیشتر (تا 22 برابر دهک های غیر برخوردار) به مصرف بالای گاز تشویق شوند. جواد اوجی، وزیر نفت درباره برنامه قیمتی این وزارتخانه برای کنترل مصرف گاز در بخش خانگی این گونه توضیح می‌دهد: «در هیئت دولت مصوبه‌هایی تصویب شد که البته طبق این مصوبه‌ها، ما هیچ افزایش قیمتی را برای گاز خانگی برای عموم مردم نخواهیم داشت اما برای مشترکین بدمصرف گاز که 25 درصد جمعیت کشور هستند، ولی بیش از 50 درصد مصرف گاز را به خود اختصاص داده‌اند، جرایمی دیده شده است».


جزئیاتی از برنامه جدید وزارت نفت برای جریمه بدمصرف ها
شنیده‌ها حاکی از این است که برنامه وزارت نفت  برای اعمال جریمه جهت مشترکین بدمصرف گاز به این صورت تعریف شده که در مناطق معتدل در چهار پله اول پلکان‌های مصرف گاز (مصارف 0 تا 400 متر مکعب در ماه) و در مناطق سردسیری در پنج پله اول پلکان‌های مصرف گاز (مصارف 0 تا 500 مترمکعب در ماه) هیچ تغییر قیمتی صورت نمی‌گیرد. چهار یا پنج پلکان نخست مصرفی گاز، شامل 75 درصد از کل مشترکین گاز در بخش خانگی می‌شود اما طبق برنامه وزارت نفت برای کنترل مصرف گاز، قیمت گاز در پلکان‌های میانی با شیبی ملایم و در پلکان‌های مصرفی بالا، به صورت جهشی افزایش می‌یابد به گونه‌ای که آخرین پلکان‌های مصرف نقره‌داغ می‌شوند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما