بین الملل
ایرنا
۱۴۰۰/۰۹/۲۰ ۱۱:۴۵:۳۶
پنتاگون: هیچ نیروی آمریکایی از عراق خارج نشده است
پنتاگون: هیچ نیروی آمریکایی از عراق خارج نشده است
یک مقام بلندپایه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعتراف کرد که هیچ نیروی نظامی این کشور از عراق خارج نشده و تغییری در ماموریت آنها انجام نگرفته است.
ایرنا

این سخنان مقام «پنتاگون» در پی آن مطرح شده که «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق پنجشنبه گذشته، پایان رسمی حضور و مأموریت نیروهای رزمی ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا در کشورش را اعلام کرده بود.

الاعرجی در توییتی نوشته بود که «امروز (پنجشنبه) در آخرین دور گفت و گوها با مقام های ائتلاف بین‌المللی که از سال گذشته آغاز شده، پایان مأموریت نیروهای نظامی این ائتلاف و خروج آنها از عراق را به طور رسمی اعلام کردیم».

در همین راستا، تارنمای عراقی «فرات نیوز» به نقل از یک مقام بلندپایه پنتاگون نوشت که هیچ نیروی آمریکایی از عراق خارج نشده و تنها ماموریت آنها تغییر کرده است. 

این مقام که به نام و سمت وی اشاره نشده است، گفت که نیروهای غیر رزمی آمریکایی باقی مانده در عراق توانایی دفاع از خود در برابر هرگونه حمله موشکی، پهپادی یا عملیات گروه تروریستی «داعش» را دارند.

وی افزود که نیروهای آمریکایی در عراق همچنان انواع مختلف سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار دارند.

این مقام وزارت دفاع آمریکا بیان کرد: هیچ گونه عقب نشینی و خروج نیرو صورت نگرفته است و تنها ماموریت ۲۵۰۰ نظامی حاضر در عراق از رزمی به مستشاری، کمکی و توانمندسازی تبدیل شده است.

وی گفت: آنچه که ممکن است در آینده روی دهد، عملیات جابه جایی عادی و طبیعی برخی یگان ها است که از پیش هماهنگ و برنامه ریزی شده است.

روز پنجشنبه همزمان با تایید پایان ماموریت رزمی نیروهای ائتلاف بین المللی و تبدیل آن به ماموریت های آموزشی و مستشاری، پنتاگون اعلام کرد که دیگر نیروهای رزمی آمریکا در عراق حضور ندارند.

«جسیکا مک‌نالتی» سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: نیروهای باقی‌مانده آمریکایی در عراق وظیفه ارائه مشاوره، کمک و توانمندسازی نیروهای عراقی برای شکست داعش را از نهم دسامبر بر عهده خواهند داشت.

وی افزود که پیشرفت فوق العاده نیروهای نظامی عراق، به ویژه «پیشمرگه های کرد»، به شتاب در پایان یافتن ماموریت های رزمی ائتلاف بین المللی کمک کرد.

«جان کربی» سخنگوی پنتاگون نیز پنجشنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: هیچ تغییر اساسی در شمار نیروهای آمریکایی در عراق انجام نخواهد شد و تعداد نیروهایی که در آنجا باقی خواهند ماند، حدود ۲۵۰۰ نفر است.

کربی تاکید کرد که مدت زمان ماموریت جدید مشاوره و کمک ائتلاف به درخواست دولت عراق بستگی دارد و با مشورت بغداد تعیین می شود.

در مقابل، ژنرال «فرانک مک‌کنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیز در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت که واشنگتن ۲۵۰۰ نظامی خود را در عراق نگه می دارد.

وی  افزود: گروه‌های مسلح می‌خواهند همه نیروهای ما، عراق را ترک کنند، اما ما آنجا را ترک نمی‌کنیم و تنها  از پایگاه‌هایی که به آن‌ها نیاز نداشتیم عقب‌نشینی کردیم.

مک کنزی تاکید کرد که داعش همچنان یک تهدید در عراق باقی خواهد ماند و به بازسازی خود ادامه خواهد داد.

در پی این اظهارات، فرماندهی عملیات مشترک عراق به سرعت سخنان مک کنزی مبنی بر باقی ماندن نیروهای رزمی آمریکایی را تکذیب کرد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق در  بیانیه ای آورده است که نیروهای رزمی ائتلاف بین‌المللی تا پیش از پایان ماه جاری عراق را به طور کامل ترک خواهند کرد و اخبار منتشر شده از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر ابقای این نیروها را تکذیب می‌کنیم.

بیانیه افزود که بیشتر این نیروها عملا کشور را ترک کرده‌اند و نظامیان باقی مانده نیز در روزهای آینده از عراق خارج خواهند شد و تنها مجموعه‌ای مستشار به جای نیروهای رزمی برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی قهرمان‌ ما در کشور باقی می مانند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما