بین الملل
۱۴۰۲/۰۶/۱۸ ۱۵:۵۴:۴۷
استفاده نخست‌وزیر هند از عنوان «بهارات» به جای «هند» در سخنرانی آغازین نشست جی ‌۲۰
استفاده نخست‌وزیر هند از عنوان «بهارات» به جای «هند» در سخنرانی آغازین نشست جی ‌۲۰
نخست‌وزیر هند در اقدامی بحث‌برانگیز طی سخنرانی آغازینش در نشست جی۲۰ برای نامیدن کشورش به جای هند (India به انگلیسی) از عنوان جایگزین "بهارات" استفاده کرد.

 نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در سخنرانی آغازین نشست جی‌۲۰ که در دهلی نو در حال برگزاری است، از عنوان «بهارات» به جای «هند» برای نام بردن از کشورش استفاده کرد که گمانه‌زنی‌ها درباره تغییر نام این کشور در جنوب آسیا را افزایش داد.

از هند به عنوان «بهارات»، «بهاراتا» و «هندوستان»، نام‌های این کشور پیش از دوران استعمار آن توسط اروپاییان، نیز در زبان هندی یاد می‌شود که مردم و مقامات رسمی آن به طور جایگزین آن را به کار می‌برند.

در حالی که در این کشور، هنگام اطلاق عناوین رسمی مانند رییس جمهور یا نخست‌وزیر از "هند" استفاده کرده است، دروپادی مورمو، رییس جمهور این کشور، این هفته در یک ضیافت شام برای استقبال از رهبران جی‌۲۰ از خود به عنوان «رییس جمهور بهارات» یاد کرد که بحث‌برانگیز شد.

مودی، امروز شنبه، با آغاز این نشست در دهلی نو پشت میزی نشسته بود که رو پلاکارد رو‍ به‌ روی او نام کشورش «بهارات» نوشته شده بود، در حالی که در لوگوی جی‌۲۰ «بهارات» به زبان هندی و «ایندیا» (هند) به انگلیسی نوشته شده بود. پیشتر، در این پلاکاردها از «هند» (ایندیا) استفاده می‌شد.

استفاده از دو عنوان برای کشور هند در پوستر نشست ۲۰۲۳ جی‌۲۰

مودی به زبان هندی که زبان اکثریت مردم هند است، گفت که «بهارات به عنوان ریاست جی‌۲۰ به هیات‌ها خوش‌آمد می‌گوید.»

در حالی که برخی حامیان نام بهارات می‌گویند «ایندیا» نامی بود که از سوی استعمارگران انگلیسی پیشنهاد شد، تاریخ‌دانان معتقدند که پیشینه این نام به قرن‌ها پیش از سلطه استعمارگران برمی‌گردد.

سازمان داوطلبی شبه‌نظامی راشتریه سویم سیوک سنگه (آراس‌اس) که سرچشمه ایدئولوژیک حزب ملی‌گرای هندو بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) محسوب می‌شود، همواره بر استفاده نام بهارات برای این کشور پافشاری کرده است.

رقبای مودی می‌گویند، این تغییر با اصرار ائتلاف اپوزیسیون جدید انجام شده است که در ژوئیه با مشارکت ۲۸ حزب برای رقابت با حزب بی‌جی‌پی در انتخابات پارلمانی سال بعد این کشور تشکیل شد و «ائتلاف فراگیر توسعه ملی هند» نام گرفت.

یک سخنگوی دفتر نخست‌وزیر به درخواست توضیح در این باره پاسخی نداد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما