بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۱۰/۰۲ ۱۰:۳۸:۰۸
اردوغان: روابط ترکیه و اسرائیل برای امنیت منطقه حیاتی است
اردوغان: روابط ترکیه و اسرائیل برای امنیت منطقه حیاتی است
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، چهارشنبه، با جمعی از یهودیان ترکیه و اعضای «ائتلاف خاخام‌ها در کشورهای اسلامی» در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور دیدار کرد.
فارس

بر اساس گزارش امروز خبرگزاری ترکیه‌ای «آناتولی»، اردوغان در بخشی از اظهارات خود گفت هر گامی که در ارتباط با آرمان فلسطین برداشته شود- به‌ویژه برای قدس- تنها در امنیت و ثبات فلسطینیان سهیم نخواهد بود بلکه اسرائیل را نیز شامل خواهد شد.
رئیس‌جمهور ترکیه اضافه کرد: «بر این اساس من به گفت‌و‌گوهای ما که مجددا احیا شد، چه با "اسحاق هرتزوک" رئیس‌ اسرائیل یا نخست‌وزیر "نفتالی بنت" اهمیت می‌دهم».
طبق این گزارش، رجب طیب اردوغان با تأکید بر اینکه «اطیمنان دارد برای مسئله قدس راهکاری پیدا خواهد شد که حساسیت تمام فرقه‌های دینی را در نظر بگیرد»، «روابط ترکیه و اسرائیل را برای امنیت و ثبات منطقه دارای اهمیت حیاتی» دانست.
وی همچنین گفت که به‌رغم وجود اختلاف میان تل‌آویو و آنکارا درباره مسئله فلسطین، روابط دو طرف در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری در حال توسعه است.
رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه بیان کرد: «ما تمایل نداریم در این منطقه جغرافیایی با قدمت که اماکن مقدس سه دین توحیدی را در خود جای داده، تنش، جنگ یا نابسامانی ببینیم».
اردوغان در پایان اظهار داشت که بزرگ‌ترین خواسته ترکیه این است که فرقه‌های دینی، اقلیات‌های نژادی و قومی مختلف در خاورمیانه با یکدیگر در صلح زندگی کنند.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که رئیس‌جمهور ترکیه پیشتر در تماسی تلفنی با اسحاق هرتزوک رئیس‌ رژیم صهیونیستی بر «اهمیت روابط ترکیه و اسرائیل برای امنیت و ثبات خاورمیانه» تأکید کرده بود.
رئیس‌جمهور ترکیه تیرماه سال جاری نیز در تماس تلفنی با همتای صهیونیست خود ضمن گفت‌و‌گو درباره مسائل منطقه، تعیین او به عنوان رئیس این رژیم را تبریک گفته بود.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما