سیاسی
فارس
۱۴۰۱/۰۷/۱۹ ۱۱:۲۰:۵۵
بهادری‌جهرمی: آمران آشوب‌ها باید جبران خسارت کنند/ وزیر پیشنهادی کار به‌زودی معرفی می‌شود
بهادری‌جهرمی: آمران آشوب‌ها باید جبران خسارت کنند/ وزیر پیشنهادی کار به‌زودی معرفی می‌شود
سخنگوی دولت با بیان اینکه مسیر پرداخت کمک‌های معیشتی تا زمان اجرای کالابرگ ادامه خواهد داشت، گفت: دولت به طور جدی به دنبال تامین امنیت غذایی مردم است.
فارس

علی بهادری جهرمی سخنگوی امروز سه شنبه 19 مهر در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن تبریک میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت گفت: همچنین شهادت تعدادی از جوانان این مرز و بوم و مدافعان امنیت مردم را تسلیت عرض می‌کنم. اقدامات سازمان دهی شده اخیر، نشان داد دشمنان از هر فرصت برای ضربه به امنیت مردم استفاده می‌کنند.

وی افزود: در زلزله اخیر خوی نیز رئیس‌جمهور بلافاصله دستور رسیدگی فوری دادند و مسئولان دولت در صحنه حاضر شدند؛ در مجموع به ۱۱۰۰ نفر از کسانی که دچار خسارت شده بودند، خدمات رسانی شد.

سخنگوی دولت با اشاره به بازگشایی تعدادی از کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل اظهار کرد: کارخانه نساجی مازندران به فعالیت بازگشته و بیش از ۴۰۰ کارگر به این کارخانه بازگشتند و بعضاً سه شیفته در آن فعالیت می‌شود؛ همچنین حقوق کارکنان کارخانه از منابع خود آن، پرداخت شده است.

بهادری جهرمی با اشاره به سفر معاون اول رئیس‌جمهور به روسیه برای شرکت در اجلاس کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: در این سفرهای قراردادهایی در زمینه‌های نفتی و راه آهن منعقد شد که به سرعت به دنبال اجرای آن هستیم.

وی با بیان اینکه دولت به طور جدی به دنبال تامین امنیت غذایی مردم است، گفت: مطابق آمار سازمان برنامه و بودجه، خرید تضمینی گندم در امسال افزایش ۳و ۶ دهم برابری داشت و الحمدالله تمام مطالبات کشاورزان هم پرداخت شده است.

سخنگوی دولت گفت: از ابتدا قانون برنامه و بودجه در خصوص کالابرگ منوط به فراهم بودن زیرساخت‌ها بود که در حال حاضر هنوز زیر ساخت‌ها فراهم نیست و یارانه‌ها به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد.

وی بیان کرد: پیشگام اهمیت قائل شدن و فراهم کردن شرایط اعتراض و آزاداندیشی، مقام معظم رهبری هستند و ایشان سال هاست بر ترویج کرسی‌های آزاداندیشی تاکید داشته‌اند. در همین مسیر نیز رییس‌جمهور در حوزه نخبگانی این مهم را دنبال کردند و در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مسئله بررسی شد. دولت از هرگونه مشارکت آزادانه نخبگانی حمایت می‌کند.

بهادری جهرمی ادامه داد: در حوزه عمومی برای این امر، وزارت کشور مکلف شد که با همکاری دستگاه‌های مختلف پیشنهادهایی برای سازماندهی اعتراضات فراهم کنند.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره مهلت سرپرستی زاهدی‌وفا در وزارت کار گفت: مطابق اذنی که از رهبر معظم انقلاب گرفته شده بود، آقای زاهدی‌وفا تا تعیین وزیر بعدی سرپرست این وزارتخانه هستند و به‌زودی گزینه پیشنهادی دولت معرفی خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره مزایای سفرهای بین‌المللی رئیس جمهور و معاون اول برای کشور در حوزه اقتصادی و سیاست خارجی، اظهار کرد: سیاست همسایگی یکی از سیاست‌های جدی دولت به ویژه برای ترویج تجارت خارجی بوده است. ما با چالش‌های جهانی اخیر مانند جنگ روسیه و اوکراین، شاهد برخی تغییرات در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی جهانی هستیم که باعث شده بسیاری از کشورها به دنبال پیوندهای جدید باشند.

وی افزود: سفر معاون اول رئیس‌جمهور برای بهره‌برداری بیشتر از ظرفیت کشورهای حاشیه دریای خزر، در زمینه‌هایی مانند راه‌های مبادلات تجاری و توسعه و تقویت حوزه تجارت خارجی و تعاملات کشورها برای تامین نیازهای مشترک‌شان در زمینه‌هایی مانند انرژی و کالاهای اساسی بود.

بهادری جهرمی ادامه داد: این مجموعه‌های جدید می‌تواند پنجره‌های جدیدی برای اقتصاد تمام کشورهای عضو ازجمله جمهوری اسلامی ایران باز کند تا بخش‌های دولتی و خصوصی آن‌ها، رونق بیشتری در بازرهایشان شاهد باشند.

سخنگوی دولت در مورد لایحه دولت برای افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری گفت: یکی از سیاست‌های دولت متناسب سازی حقوق تمام اقشار حقوق بگیران است و برای این امر پیش از این متناسب سازی حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز انجام شد.

بهادری جهرمی گفت: اولویت دولت از بین بردن ساختارهای فسادزا است و در همین راستا دبیرخانه مبارزه با مفاسد اقتصادی، پیگیر این موضوع بوده است. این دبیرخانه به دنبال از بین بردن بسترهای فساد است تا مبارزه با فساد به صورت پیشینی انجام شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره وارد آمدن خسارات به کسب و کارهای حقیقی و دیجیتالی، بیان کرد: متاسفانه بسیاری از کسب و کارهای حقیقی و دیجیتال با خسارت مواجه شدند و بسیاری از واحد‌های اقتصادی مجبور شدند ساعت کاری کمتری مشغول کار باشند و این خسارت ایجاد کرد.

وی گفت: آشوب آفرینان، مسببان، مشوقان و عاملان آنها باید به قدر سهم خود جبران خسارت مردم به اموال خصوصی و عمومی را کنند و دستگاه قضایی هم اعلام کرده که باید برای جبران خسارت‌ها هم حکم اعلام شود و دولت هم گزارش خسارات را تدوین می‌کند تا خسارت گرفته شود.

وی افزود: در این ایام مثلا به ۹۰ آمبولانس که مشغول خدمت‌رسانی به مردم بودند، خسارت وارد شد. کسب‌وکارهایی که در این ایام خسارت دیدند، اعلام خسارت کنند و دولت حمایت می‌کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: بعضی رسانه‌ها به جای خبر رسانی صحیح به مردم، محلی برای آموزش اقدامات تروریستی و سوءاستفاده از کودکان شده‌اند. این رسانه‌ها بعضاً مورد حمایت از کشورهایی هستند که خودشان در بازنشر اخبار درگیری‌های جرأت کار و انتشار ندارند. این رسانه‌ها باید پاسخگوی اقدامات تخریبی خود در مراجع قانونی باشند و دولت حتماً مدافع حقوق مردم خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برنامه دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم چیست؟، گفت: مسیری که دولت برای وضعیت معیشت و حل مشکلات اقتصادی آغاز کرده است با جدیت مضاعف در حال ادامه است و آثار این تصمیم گیری ها دارد خودش را در شاخص‌های اقتصادی کم و بیش نشان می‌دهد. برای درمان دردهای مزمن باید زمان داد.

سخنگوی دولت ادامه داد: دشمن احساس کرد با اصلاح اقتصادی در کشور، مشکلات اقتصادی در سال‌های بعد مرتفع خواهد شد و این موضوع دشمن را به این مسیر برد که از اعتراض‌ها استقبال و ایجاد ناامنی کند و این اقدام دشمن به روشنی اثبات کرد مسیر دولت برای اصلاح موانع اقتصادی مسیر درستی است. دشمن مشاهده می‌کند گاز و برق در اوج مصرف سال قبل قطع شد، اما امسال علی رغم افزایش مصرف با قطعی مواجه نبودیم.

سخنگوی دولت درباره رویکرد ایران در رابطه با دوگانگی رفتار غرب در خصوص برجام اظهار کرد: متأسفانه در مسائل بسیاری شاهد برخوردها و رفتارهای دوگانه غرب هستیم. مصداق آن حمایت از آشوبگران و حمایت از حقوق زنان و جوانان است، اما در مقابل در قلب اروپا به سفیر ایران با سلاح سرد حمله می‌کنند و ادعای نسخه پیچی حقوق بشری دارند. این استانداردهای دوگانه باید حل شود. همین کشورها خصوصاً آمریکا از توافق خارج شدند و از تضمین برداشت تحریم‌ها امتناع می‌کند.

وی بیان کرد: دارویی که خانم مهسا امینی مصرف می‌کرد تهیه مواد اولیه‌ آن بارها به دلیل تحریم‌های آمریکا با مشکل وارد می‌شد، آنوقت نمی‌شود اینجا از حمایت دم زد یعنی در زمینه تامین داروها با اقدامات ضد حقوق بشری مانع ورود دارو می‌شوند اما بعد مدعی حمایت می‌شوند و این ادعا مضحک است.

بهادری جهرمی درپاسخ به سوالی مبنی بر تأثیر دشمنان روی مدارس و دانش آموزان، بیان کرد: دانش آموزان در برهه‌های مختلف نشان دادند با استعدادی که دارند می‌توانند آینده کشور را تضمین کنند. دشمن در این شرایط سعی در تضعیف این جامعه پیشرو دارد. تکلیف دولتمردان و جامعه فرهنگیان و خانواده‌ها در این شرایط بیشتر می‌شود تا پیشرفت این نسل با استعداد را در مسیر فرهنگ ایرانی اسلامی هدایت کنند. این نسل، شرایط خوبی را برای کشور رقم خواهد زد.

سخنگوی دولت در مورد از دسترس خارج شدن پلتفرم‌های اینستاگرام و واتساپ، گفت: دولت طرفدار تأمین شرایط ثابت برای فعالیت مولد و پویا در فضای مجازی است و مکلف به تأمین زیرساخت‌های لازم در این راستا است. کارگروهی در دولت به منظور حمایت از کسب و کارهای دیجیتال تشکیل شده است اما متأسفانه ما با استانداردهای دوگانه در این پلتفرم‌ها مواجه هستیم.

وی ادامه داد: برای مثال تصویر سردار سلیمانی مرد مبارزه با خشونت و تروریسم در این پلتفرم‌ها حذف می‌شود و بعضا صفحه افراد نیز به دلیل انتشار آن حذف می‌شود، اما همزمان تصاویری در این ایام به عنوان آموزش تروریست و بریدن گلوی نیروی امنیت و سو استفاده از کودکان به راحتی نمایش داده می‌شود. باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود و مدیران آنها خود را به قواعد حقوقی ملتزم کنند.

بهادری جهرمی در رابطه با دلیل عدم رأی اعتماد مجلس به زاهدی وفا و برنامه دولت برای معرفی گزینه کارآمدتر، گفت: گزینه‌هایی که پیش از این معرفی شده بودند از منظر دولت کاملاً کارآمد بودند. متأسفانه برخی مباحث در صحن مجلس در مورد آقای زاهدی وفا مطرح شد که درست نبود. برای مثال در مورد دارایی‌های او باید گفت که وی وصی برادر و پدر خود است و وصی مالک اموال نیست، بلکه مکلف است اموال وصیت شده را مورد حمایت و بهره برداری قرار دهد. این اموال برای صرف در امور خیریه مورد وصیت قرار گرفتند. 

سخنگوی دولت اظهار کرد: برادر زاده‌های آقای زاهدی وفا نسبت به این وصیت اعتراض دارند و وی به عنوان وصی اتفاقاً در این سال‌ها امانت داری کرد. بخاطر دعوای حقوقی موجود امکان تغییر نام وجود نداشته است. متأسفانه در مجلس مسأله ناقصی مطرح شد. دولت در معرفی گزینه‌ها ابعاد قانونی را مدنظر قرار می‌دهد. دولت به صلاحیت قانونی مجلس احترام می‌گذارد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما