بین الملل
ایرنا
۱۴۰۱/۰۶/۱۲ ۰۸:۴۵:۵۸
دولت بایدن خواستار بودجه ۴۷ میلیارد دلاری از کنگره شد
دولت بایدن خواستار بودجه ۴۷ میلیارد دلاری از کنگره شد
دولت جو بایدن در آستانه انتخابات میاندوره ای آمریکا از کنگره درخواست بودجه ۴۷ میلیارد دلاری کرده است.
ایرنا

بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، کاخ سفید از کنگره خواسته است این میزان بودجه را برای پاییز امسال از بودجه جدید اضطراری تامین کند.

دولت بایدن قصد دارد این اعتبار را برای مبارزه با کرونا، تامین واکسن‌های جدید آبله میمون، کمک دفاعی به اوکراین و مقابله با سیل‌های کنتاکی هزینه کند.

بر اساس این گزارش ها، حدود ۱۳.۷ میلیار دلار از این مبلغ برای کمک به اوکراین تخصیص خواهد شد که شامل هزینه تجهیزات نظامی، جمع آوری داده های اطلاعاتی و کمک های اقتصادی می شود.

با توجه به برگزاری انتخابات میاندوره ای کنگره، قانونگذاران آمریکایی باید پیش از تاریخ ۳۰ سپتامبر در مورد موافقت یا مخالفت با درخواست کمک فوری کاخ سفید به توافق برسند چرا که در غیر این صورت بخش های قابل توجهی از دولت ایالات متحده تعطیل خواهد شد.

دولت بایدن که با انتخابات میان دوره‌ای مواجه است، برای رسیدگی به بیماری آبله میمون تحت فشار قرار گرفته است. 

وزیر بهداشت آمریکا اعلام کرده که بیماری آبله میمون یک وضعیت اضطراری برای سلامت عمومی در این کشور اعلام شده است.

شبکه آمریکایی ای‌ بی‌ سی نیوز با استناد به آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها گزارش داد که فقط حدود ۱۰ درصد از واکسن های آبله میمون در اختیار افراد سیاهپوست قرار می‌گیرد درحالیکه این قشر یک سوم مبتلایان را تشکیل می‌دهند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در حالی که از تلاش‌های دولتش برای تامین واکسن مورد نیاز برای کودکان زیر پنج سال تمجید کرده، اعلام کرده است: آمریکا برای برنامه‌ریزی و آمادگی در مقابل پاندمی دوم به پول بیشتری نیاز دارد.

بایدن به طور ضمنی به احتمال شیوع یک همه گیری دیگر اشاره کرده و گفته بود که در صورت بروز همه گیری جدید به برنامه‌ریزی و بودجه بیشتری برای مقابله با آن دارد.

برخی از کارشناسان و آژانس های بهداشتی مانند سازمان جهانی بهداشت نیز نسبت به احتمال همه‌گیری‌های احتمالی در آینده هشدار داده اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است قصد دارد یک معاهده جهانی برای مبارزه با همه‌گیری‌ها تصویب کند که قرار است در مجمع جهانی بهداشت در سال ۲۰۲۴ مطرح شود.

این سازمان امیدوار است این معاهده با موافقت همه کشورهای جهان به تعیین اهداف و اصول اساسی به منظور ساختار اقدامات جمعی لازم برای مبارزه با همه گیری‌ها کمک کند.

در حالیکه آمریکایی‌ها با مشکلات اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و این کشور گرفتار بحران های مختلف اقتصادی و بلایای طبیعی همچون سیل است، دولت بایدن با ارسال تجهیزات نظامی و میلیونها دلار هزینه از جیب مالیات دهندگان آمریکایی بر آتش جنگ اوکراین می دمد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما