اجتماعی
آفتاب نیوز
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۷:۵۳:۳۰
وکيل پرونده اکبر خرمدين: موضوع تجاوز ثابت نشد
وکيل پرونده اکبر خرمدين: موضوع تجاوز ثابت نشد
آفتاب نیوز

حسن اميدوار، وکيل پرونده اکبر خرمدين اعلام کرد: موضوع تجاوز اثبات نشد و قاتل نيز منکرِ هرگونه تجاوزي شد ضمن آن که اظهارات همسر علي اکبر خرمدين به دليل «محجوريت» نمي‌تواند دليلي بر اثبات باشد.

 

شبيه اين قتل‌ها و پرونده‌ها در مراجع قضائي وجود دارد اما اين قتل به دليل اين که مقتولِ نخست يعني «بابک خرمدين»، چهره ي شناخته شده‌اي بود به سرعت رسانه‌اي شد و به اصطلاح بيشتر به چشم آمد.حسن اميدوار «وکيل تسخيري» اين پرونده ضمن اشاره به موضوع بالا به آفتاب يزد گفت:«اين که اولياء دم رضايت داده‌اند به چند مسئله مربوط است؛ نخست خويشاوندي با قاتل، دوم سن بالا و سوم پادرمياني کساني که بر اين مسئله تاثيرگذار بوده‌اند اما بايد اين نکته نيز در نظر گرفته شود که پرونده ي «علي اکبر خرمدين» همچنان در مراحل تحقيقات به سر مي‌برد و هنوز هيچ حکمي صادر نشده اما قطع به يقين، «قصاص» شامل حال قاتل نخواهد شد.»

>فقط ده سال حبس و تمام!

اکبر خرمدين، متهم به قتل و مثله کردن سه نفر از اعضاي خانواده خود، با گذشت اولياي دم تنها از بابت جنبه عمومي جرم ممکن است به ده سال زندان محکوم شود. اکبر خرمدين و همسرش، ايران موسوي ثاني، ۲۶ ارديبهشت به ‌اتهام قتل پسرشان، بابک خرمدين، کارگردان سينما بازداشت شدند، اما بعدتر اعتراف کردند که با مشارکت يکديگر و دخترشان، به نام آرزو در سال ۹۰، دامادشان به نام فرامرز را کشته‌اند و به دليل اختلافات با آرزو او را هم در سال ۹۷ به قتل رسانده‌ و جسدش را مثله و ناپديد کرده‌اند. چند روز پس از انتشار اخبار مربوط به قتل اعضاي خانواده خرمدين، يکي از دوستان آرزو اعلام کرد که او مدعي شده بود که پدرش در کودکي به او تجاوز کرده است. اين ادعا بعدها توسط خانم موسوي ثاني، مادر آرزو نيز تکرار شد.

>موضوع تجاوز اثبات نشد

حسن اميدوار در گفتگو با آفتاب يزد به اين موضوع نيز پرداخت و گفت:«موضوع تجاوز اثبات نشد و قاتل نيز منکرِ هرگونه تجاوزي شد ضمن آن که اظهارات همسر علي اکبر خرمدني به دليل «محجوريت» نمي‌تواند دليلي بر اثبات باشد.

>رضايت به دليل خويشاوندي و کهولت سن قاتل

با وجود پيچيدگي‌هاي اين پرونده، علي اکبر خرمدين تنها در صورت درخواست خانواده دامادش که خواهرزاده‌اش نيز بوده، حکم قصاص دريافت مي‌کرد و از بابت قتل فرزندانش اين حکم براي او صادر نمي‌شود. ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامي پدر را در جايگاه ولي دم فرزند قرار مي‌دهد و بر اساس آن، پدر به جرم قتل فرزند قصاص نمي‌شود، بلکه قصاص تبديل به ديه و تعزير مي‌شود. در تازه‌ترين اخبار مربوط به پرونده علي اکبر خرمدين، خواهرزاده او و خواهر فرامرز به روزنامه همشهري گفته است که به همراه دو برادرش مدتي پيش به دادسراي جنايي تهران رفته و اعلام کرده‌اند که از قصاص دايي‌شان مي‌گذرند؛ اما درخواست کرده‌اند که او به «حبس محکوم شود و هرگز روي آزادي را نبيند» موضوعي که طبيعتاً در قوانين پذيرفته نخواهد بود. خواهر فرامرز البته افزوده است که قرار است پزشکي قانوني در گزارشي اعلام و مشخص کند که آيا مادرش با توجه به حال بدي که دارد مي‌تواند به‌عنوان ولي دم درخواستش را اعلام کند يا نه و در صورتي که مادرش هم از قصاص گذشت کند، اکبر خرمدين، دايي او قصاص نخواهد شد. وکيل تسخيري اين پرونده در توضيحاتي خاطرنشان مي‌کند:«اين که مي‌گويند همه ي اوليا دم رضايت داده‌اند درست نيست اما برخي رضايت داده و برخي نيز قول داده‌اند از قصاص چشم پوشي کنند. اميدوار در مورد همسر قاتل و مادر دو مقتول به مسئله ي «محجوريت» استناد کرده و مي‌گويد:«مادر بابک خرمدين به عنوان احدي از اولياي دم نيز به دليل محجوريت نمي‌تواند تقاضاي قصاص کند.

>پرونده در مراحل رسيدگي‌هاي مقدماتي است

با وجود اظهارات خواهر فرامرز، روزنامه همشهري گزارش داده که پرونده اين جنايات در دادسراي جنايي هم‌چنان تحت رسيدگي است و بايد منتظر ماند که پزشکي قانوني درباره شرايط جسماني و روحي مادر فرامرز نظر دهد.بر اين اساس، سرنوشت نهايي اين پرونده پس از ثبت رضايت خواهر اکبر خرمدين مشخص خواهد شد. در صورت رضايت او، آقاي خرمدين، قصاص نخواهد شد، در غير اين صورت بر اساس ماده ۳۵۶ قانون مجازات اسلامي، تصميم‌گيري درباره سرنوشت اين پرونده با رئيس قوه قضائيه خواهد بود. بر اساس اين ماده از قانون، «اگر مقتول يا مجني عليه يا ولي دمي که صغير يا مجنون است ولي نداشته باشد و يا ولي او شناخته نشود و يا به او دسترسي نباشد»، قوه قضائيه در اين باره تصميم‌گيري خواهد کرد.

حسن اميدوار، وکيل علي اکبر خرمدين به آفتاب يزد مي‌گويد:«نخست بايد توجه داشته باشيم که اين پرونده همچنان در مراحل مقدماتي رسيدگي است و هنوز به مرحله ي دادگاه و صدور راي نيز نرسيده اما در اين که اولياء دم گذشت کرده و برخي نيز قطعاً گذشت خواهند کرد هيچ ترديدي وجود ندارد.

وي در بخش ديگري از گفتگوي خود به اين نکته نيز اشاره دارد که پيگير اثبات «محجوريت» همسر علي اکبر خرمدين است و در صورت به نتيجه رسيدن، قاتل فقط بايد براي تحمل حبس راهي زندان شود.

اميدوار با اشاره به «امکانِ اثبات جنون و محجوريت علي اکبر خرمدين» گفت: البته اين مسئله بر اساس نظر کارشناس پرونده رد شد که به آن اعتراض شده و توسط هيئت سه نفره در حال رسيدگي است. اين وکيل دعاوي در واکنش به اين پرسش آفتاب يزد که آيا اين پرونده، يک پرونده ي خيلي خاص است که اين اندازه جنجالي شده است؟ خاطرنشان مي‌سازد: نظائر اين پرونده در مراجع قضائي وجود داشته و دارد و تنها به دليل سرشناس بودن مقتول بابک خرمدين، ابعاد رسانه‌اي اين پرونده اينچنين گسترده شده و مورد توجه رسانه‌هاي داخلي و خارجي قرار گرفته است.

حسن اميدوار ضمن اشاره به «تسخيري» بودنِ خود در اين پرونده ‌ خاص به آفتاب يزد گفت حساسيتي روي اين پرونده نداشته و به وظايف محوله بر اساس قانون عمل خواهد کرد.

به آقاي اميدوار مي‌گوييم اگرچه همواره «قصاص» و «اعدام» مورد اعتراض مجامع داخلي و خارجي بوده اما اين بار ممکن است گذشت و عدمِ قصاص قاتلي که دو فرزند و داماد خود را به قتل رسانده و «افکار عمومي را جريحه دار کرده» نيز جنجالي شود. وکيل علي اکبر خرمدين به اين نکته بسنده مي‌کند که قاضي قطعاً در مورد جنبه‌هاي عمومي جرم، راي به اشد مجازات يعني «ده سال حبس» خواهد داد و عملاً توجهي به ديگر ابعاد و حواشي اين پرونده نخواهد داشت.

حسن اميدوار در نهايت و در پاسخ به اين پرسش آفتاب يزد که؛ قاتل بارها ابراز رضايت از عمل خود کرده و صراحتً گفته پشيمان نيست آيا بعد گذشت ماه‌ها همچنان بر همان عقيده است؟ مي‌گويد:«علي اکبر خرمدين هرگز ابراز ندامت نکرده و همچنان بر همان عقيده است که کار بدي نکرده و تصميم و عمل او حتما بهترين تصميم بوده است!»

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما