بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۹/۲۳ ۱۹:۴۱:۰۰
قطعنامه حذف ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل به تصویب رسید
قطعنامه حذف ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل به تصویب رسید
قطعنامه پایان دادن به حضور ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل به تصویب رسید.
فارس

قطعنامه حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل با ۲۹ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع به تصویب رسید. 

 کدام کشورها به حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل رای دادند؟

اظهارات مخالفان و موافقان

به گزارش ایرنا، کشورهای روسیه، چین، سوریه، پاکستان، بلاروس در سخنانی با اقدام آمریکا بشدت مخالفت کردند.

روسیه پیشنهاد حضور مشاور حقوقی در این نشست را داد که نظر دهد آیا اقدام آمریکا بر اساس آیین کار شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) و قانونی است که این پیشنهاد به تصویب نرسید.
نماینده روسیه گفت که مکانیزمی برای لغو عضویت کشورها از کمیسیون مقام زن سازمان ملل وجود ندارد و پیشنهاد داد پیش از رای‌گیری در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، جنبه‌های حقوقی چنین اقدامی را بررسی کند.
نماینده روسیه اظهار داشت که مطمئن است در ایران تحقیقات جامع و کاملی درباره کشته شدن مهسا امینی انجام شده است.
وی تصریح کرد: به یاد نمی آورم که هرگز در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل درباره سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز در فرانسه و انگلیس جلسه‌ای برگزار شده باشد. یا بعد از کشته شدن جرج فلوید در آمریکا چنین جلسه‌ای برگزار شود.
نماینده روسیه از پیشنهاد دهندگان قطعنامه ضد ایرانی باری لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل خواست که اول از همه وضع خودشان را بهبود ببخشند.
نماینده روسیه در سخنانی  گفت که اکوسوک افراد را از مناطق مختلف جهان را دور هم جمع می کند تا اقدام مشترک برای توسعه را ترویج کنند.
وی تصریح کرد آمریکا به همراه سایر کشورهای همیشه حامی خود بار دیگر تصمیم گرفته یک مخالف سیاسی خود را تحت فشار قرار دهد و عضویت یک کشور مستقل و تاثیر گذار را در کمیسیون مقام زن لغو کند. اقدام برخلاف قوانین کنونی اکوسوک است. 
نماینده روسیه گفت: ما عمیقا از مرگ مهسا امینی متاسف شده ایم و اطمینان داریم مقامات ایران در این خصوص تحقیقات جامعی انجام داده اند. هر کشور مستقلی می تواند با استفاده از ابزارهای داخلی که شامل  قوانین بین المللی نمی شوند، برای حفظ نظم و قانون استفاده کند. 
وی تصریح کرد: آیا ما پس از اعتراضات خشونت آمیز در آمریکا  در نتیجه قتل جورج فلوید تشکیل جلسه دادیم؟ 
نماینده روسیه با تاکید بر اینکه حامیان است قطعنامه ابتدا باید بر موارد نقض حقوق بشر خود متمرکز شوند، گفت:  اگر این قطعنامه تصویب شود یک روند خطرناک ایجاد خواهد کرد. این امر به معنی لغو عضویت یک عضو فعال کمیسیون  مقام زن است که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است. باید یادآور شوم که عضویت ایران در این گروه توسط اکثریت اعضا مورد حمایت واقع شده بود. ما در جهانی تاریخ از بی قانونی زندگی می کنیم.

سوریه در مخالفت با اقدام ضد ایرانی آمریکا و انتقاد از حمایتش از رژیم صهیونیستی 
نماینده سوریه در شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک)  نیز در سخنانی گفت که این قطعنامه چندجانبه گرایی را تضعیف می کند و برخلاف برابری کشورها، مشارکت آنها و نمایندگی آنها در تمام نهاد های بین المللی است.
وی افزود:  این قطعنامه  بر خلاف حق یک کشور مستقل برای عضویت در کمیسیون مقام زن است. این اقدامی خطرناک در ارتباط با فعالیت این کمیسیون  و به طور کل سازمان ملل است. 
نماینده سوریه تصریح کرد دمشق  معتقد است این قطعنامه  یکجانبه گرایانه است و هدف آن سیاسی سازی کار اکوسوک است . اقدام آمریکا اقدام جمعی ما را تضعیف می کند. این کشور درحالی که یک کشور را هدف قرار می دهد، خود در مناطق دیگر  نقض سیستماتیک حقوق بشر انجام می دهد. حمایت از اشغالگری اسرائیل در فلسطین نمونه نقض این حقوق است. ما از اعضای اکوسوک می خواهیم به این قطعنامه رای منفی دهند.

بلاروس: هدف آمریکا به هیچ وجه بهبود وضعیت زنان ایران نیست
نماینده بلاروس در اکوسوک نیز در سخنانی گفت: بلاروس همیشه از نقش و مشارکت برابر همه کشورها  به عنوان پایه عملکرد سیستم چند جانبه گرایی حمایت کرده است. ما معتقدیم تلاش های بین المللی برای  بهبود وضعیت زنان و دختران نیازمند همکاری بین المللی است. 
وی تصریح کرد: قطعنامه معرفی شده یک مدرک دیگر در باره شکست سیستم چند جانبه گرایی است. آیا واقعا هدف ای قطعنامه بهبودی وضعیت زنان است؟ به هیچ وجه. آمریکا با معرفی این قطعنامه افزایش رویارویی و تنش را به گفتگو ترجیح داده است.
نماینده بلاروس تاکید کرد:  این اقدامات یکجانبه سیاسی به حل مشکلات هیچ کمکی نمی کنند. بلاروس با چنین رویکرد هایی در  سازمان ملل کاملا مخالف است. ما مخالف استفاده سیاسی  از سازمان ملل  هستیم.

پاکستان: آیا در سایر کشورهای جهان نقض حقوق بشر رخ نمی دهد؟
نماینده پاکستان در اکوسوک در سخنانی گفت: قوانین کمیسیون مقام زن سازمان ملل نشان می دهد که برای عضویت یک کشور  باید انتخابات انجام شود اما هیچ قانونی مبنی بر لغو عضویت یک کشور در این کمیته وجود ندارد.
نماینده پاکستان تصریح کرد:  تکیه بر مسایل حقوق بشر همیشه باید بر اصول بی طرفی، شفافیت، هدفمندی، عدم رویکرد انتخابی و عدم سیاسی کاری بنا شود. رویکرد انتخابی علیه یک کشور برای پیشبرد اهداف سیاسی و منطقه ای برخلاف تمام این اصول است. 
وی افزود: متاسفانه ایران قربانی این رویکرد است. متاسفانه همیشه کشورهای درحال توسعه در ارتباط با مسایل حقوق بشری هدف قرار می گیرند. آیا هیچ نقض حقوق بشری در سایر کشورها رخ نمی دهد؟ این اقدام علیه ایران بر خلاف ترویج حقوق بشر از طریق همکاری است. 
نماینده پاکستان گفت: ایران با مکانیسم های حقوق بشری سازمان ملل همکاری می کند لغو عضویت این کشور در کمیسیون  مقام زن نتیجه معکوس خواهد داد و چنین اقدامی استانداردهای دوگانه را نشان می دهد.

گروه دوستان حامی منشور ملل متحد نسبت به نقض منشور سازمان ملل و آیین کار شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) اعتراض و خاتمه عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را که با رای اکوسوک و پس از تایید اولیه گروه جغرافیایی آسیا- اقیانوسیه انتخاب شده است، غیرقانونی اعلام کرد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل در این نشست مدعی شد: این قطعنامه خواسته جامعه مدنی در ایران را منعکس می کند.
وی در تداوم اتهامات آمریکا مدعی شد که مهسا امینی بخاطر زن بودن کشته شد اما این امر غیر عادی در ایران نیست. دولت ایران می پنداشت مهسا امینی تنها یک مورد دیگر در سابقه طولانی خشونت آن در مقابل زنان است.
گرینفلید با تکرار اظهارات ضد ایرانی خود افزود: دولت ایران به اعتراضات با سرکوب پاسخ داده است و خبرنگارانی را که اقدام به انتشار اخبار کرده اند زندانی کرده است.
نماینده آمریکا مدعی شد: نیروهای امنیتی ایران هزاران نفر را بازداشت و شکنجه کرده و صدها نفر از معترضان را کشته است و اکنون تعداد زیادی از معترضان با حکم اعدام مواجه هستند.
وی ادعا کرد که مردم ایران خواستار لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن هستند و وظیفه این کمیسیون ترویج حقوق برابر و توانمند سازی زنان است. اگر اعضای این کمیسیون آن را تضعیف کنند، کمیسیون مقام زن نمی تواند به وظیفه خود عمل کند.
نماینده آمریکا مدعی شد: دلیل اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل بسیار روشن است. عضویت ایران لکه زشتی بر اعتبار این کمیسیون است و بر اعتبار آن صدمه می زند. امروز فرصت داریم انتخاب درستی انجام دهیم. بیایید رای دهیم و عضویت ایران را لغو کنیم.

اعتراض گروه دوستان منشور ملل متحد به اقدام ضد ایرانی آمریکا 
گروه دوستان منشور ملل متحد شامل ۱۹ کشور از آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین روز چهارشنبه به وقت محلی در سخنانی در نشست بررسی قطعنامه سیاسی آمریکا برای خاتمه عضویت ایران در کمیسیون مقام زن، نسبت به نقض منشور ملل متحد و آیین کار شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) که کمیسیون مقام زن زیرمجموعه آن است، اعتراض کردند.
گروه دوستان حامی منشور ملل متحد در نشست بررسی پیش نویس قطعنامه E/۲۰۲۳/L.۴ با عنوان «خاتمه عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زن ۲۰۲۶-۲۰۲۲» در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) در نیویورک، اعلام کرد: این اقدام که عملا منجر به محروم کردن یک دولت عضو از اعمال حقوق اولیه خود برای مشارکت در یک ارگان منتخب ملل متحد است را رویه ای خطرناک می‌داند.
این گروه تصریح کرد: درحالی که سازمان ملل متحد بر فراگیری و شمولیت مشارکت همه کشورهای عضو از همه نقاط جغرافیایی تاکید دارد، محروم کردن یک عضو (جمهوری اسلامی ایران) را که با رای اکوسوک و پس از تایید اولیه گروه جغرافیایی آسیا- اقیانوسیه انتخاب شده است، غیرقانونی می داند.
گروه دوستان حامی منشور ملل متحد، اتهامات صورت گرفته علیه ایران برای توجیه خاتمه عضویت کشورمان در این کمیسیون را رد و اعلام کرد که اساسا معیارهای عضویت در این کمیسیون کاملا فنی و تخصصی بوده و مبتنی بر تجربه، تخصص و دانش هر کشور عضو است و بنابراین نسبت به سیاسی کردن نهادهای تخصصی و فنی سازمان ملل از طریق انحراف آن به برنامه های سیاسی مد نظر برخی از کشورها هشدار می دهد.

نماینده ونزوئلا گفت که گروه دوستان از کشورهای عضو اکوسوک می‌خواهد که از ایجاد سابقه جدیدی در کار شورا که به طور واضح عملکرد حرفه‌ای و فنی آن را به سمت برنامه‌های سیاسی منحرف می‌کند و مانع از بهره مندی کامل یک عضو منتخب از حق عضویت خود در یکی از کمیسیون های کارکردی می‌شود، خودداری کنند.

نماینده استرالیا در سخنانی در همراهی با آمریکا مدعی شد: نمی توانیم اجازه دهیم زنان شجاع ایران بیهوده جان خود را از دست دهند.  نقض حقوق بشر مردم ایران و سرکوب زنان و دختران این کشور هیچ پایانی ندارد. 
 
وی مدعی شد اقدامات ایران نشان می دهد که دولت این کشور آماده استفاده از تمام ابزار سرکوب علیه مردم خود است و ادامه  عضویت ایران به عنوان کشوری که زنان و دختران خود را سرکوب می کند، در کمیسیون مقام زن، غیر قابل قبول است و استرالیا از لغو عضویت ایران حمایت می کند.

نمایندگان، پاناما، گواتمالا و مقدونیه شمالی پس از نماینده استرالیا در حمایت از لغو ایران از کمیسیون مقام زن، ادعاهای آمریکا و غرب را تکرار کردند.

نمایندگان گواتمالا و مقدونیه شمالی با اشاره به شعار"زن، زندگی، آزادی"،جمهوری اسلامی را به عنوان یکی از موانع رفع تبعیض علیه زنان معرفی کردند.

سفیر مقدونیه شمالی در سازمان ملل با نقل قولی از هانا آرنت، فیلسوف آلمانی گفت که آزادی زنان، آزادی جامعه است.

نماینده گواتمالا در این نشست مدعی شد جمهوری اسلامی ایران در این زمان استحقاق عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل را ندارد.
نماینده گواتمالا در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (اکوسوک)  مدعی شد: نابرابری و تبعیض جنسیتی علیه زنان و دختران در چارچوب حقوقی و قانونی ایران ادامه دارد.

نماینده پاناما نیز مدعی شد اعضای جامعه بین‌الملل باید به پیش‌نویس قطعنامه لغو ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل رای مثبت بدهند.

نماینده لیبریا نیز مدعی شد واقعیت دردناک برای زنان در ایران فراتر از بحث حجاب است، آن‌ها دهه‌ها تبعیض سیستماتیک را تحمل کرده‌اند و  چشم‌اندازی برای تغییر پیش رو ندارند.

نماینده کانادا نیز در این نشست در تداوم ادعاهایش، ایران را متهم به تبعیض علیه زنان در سیاستگذاری و اجرا کرد و مدعی شد: اجرای خشن قانون حجاب و عفاف و توسل به مجازات اعدام نشان دهنده بی توجهی به حقوق بشر و همچنین سرکوب عمدی زنان و دختران است.
نماینده کانادا مدعی شد تداوم عضویت ایران در کمیسیون مقام زن به معنی بی اعتبار کردن این کمیسیون است.
نماینده کانادا با انتقاد از دیدگاههای کشورها مبنی بر اینکه ایران مطابق قوانین انتخاب شده است، خطاب به آنان مدعی شد: آیا هیچ کاری نیست که یک دولت علیه مردم خود انجام دهد و موجب  لغو عضویت آن در کمیسیون مقام زن شود؟

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما