سیاسی
برنا
۱۴۰۱/۰۲/۱۰ ۱۱:۳۴:۳۲
معاون رئیس‌جمهور: رئیسی تا سال 1404 باید بدهی روحانی را پرداخت کند
معاون رئیس‌جمهور: رئیسی تا سال 1404 باید بدهی روحانی را پرداخت کند
معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: سالی صدها هزار میلیارد باید بدهی های دولت قبل را بپردازیم، یکی از آثار تورمی که اکنون در بازار وجود دارد این است که اوراق با یک چهارم قیمت عرضه کردند که این سبب تورم و گرانی کالاها می شود و مشکلاتی است که متاسفانه عارض شده البته بنای ما هم نیست که مدام نبش قبر شود اما واقعیت این است که صندوق بازنشستگان کشوری و لشگری بدهی های هنگفت دارد.
برنا

صولت مرتضوی» معاون اجرایی رئیس جمهور در گفت وگو با برنا در رابطه با "توفیقات و دستاورد های سفر های استانی رئیس جمهور" گفت: در این 19 سفر صورت گرفته توسط رئیس جمهور مشکلات بالغ بر دو هزار و ششصد طرح عمرانی رسیدگی شده است. برای طرح های عمرانی تامین اعتبار صورت گرفته و تخصیص اولی که قدرالسهم سال 1400 بود به آنها پرداخت شده است.

در سفر های استانی رئیس جمهور مشکلات دو هزار و ششصد طرح عمرانی رسیدگی شده 

 وی در ادامه بیان کرد: در سفر های استانی رئیس جمهور ارتباطات نزدیک با مردم برقرار شده است و بعضی از موانع که فراروی طرح ها و پروژه های عمرانی بود خوشبختانه برطرف شده است. این ها از جمله توفیقات سفرهای استانی رئیس جمهور است.  توفیقات بالاتری هم در بعضی از گره گشایی ها ایجاد شده مثلا در سنوات گذشته در استان خوزستان و شهر اهواز به محض شروع بارندگی و به ده میلیمتر می رسید کل شهر و مخصوصا در قسمت های قدیم شهر مملو از آب و فاضلاب بود اما با تصمیماتی که دولت اتخاذ کرد این مشکلات حل شد، برای همین در  استان خوزستان انتقال خط ویژه غدیر که بزودی به بهره برداری می رسد تا مشکل تنش آب و کم آبی 54 درصد از مردم استان را برطرف کرده است.
 
مرتضوی با بیان این جمله که پروژه های زیادی در استان ها و مناطق محروم کلید خورده است تصریح کرد: در خصوص پروژه هایی در خصوص حمل و نقل و در حوزه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش و حوزه نفت همه اینها تصمیم گیری های خوبی شده است و الحمدالله عملیات اجرایی آغاز شده که سبب بکار گیری قابل توجهی پیمانکار و تکنسین و مهندس و کارگر و .غیره و سبب اشتغال آفرینی شده است. 

دولت روحانی تا 1404 اوراق خزانه را پیش فروش کرده است

معاون اجرایی رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که پرداخت بدهی های دولت قبل چه زمانی به اتمام می رسد عنوان کرد: قبل از آنکه به دولت بیایم در بنیاد مستضعفان حضور داشتم، یک روز مدیر دانشگاه گیلان آمد و گفت که می خواهیم از بنیاد زمین بخریم برای بخشی از دانشکده ها و گفتیم که منابع آن را چکار می کنید گفت از خزانه می پردازیم و رفت اوراق خزانه به سررسید 1404.12.28 آورد و اساسا دولت قبل تا 1404.12.28 هم اوراق پیش فروش کرده است .

باید سالی صدها هزار میلیارد باید بدهی های دولت قبل را بپردازیم

وی در همین راستا ادامه داد: آقای میرکاظمی توضیح دادند، تقریبا ماهانه این دولت بین ده تا دوازده هزار میلیارد تومان بدهی های دولت قبل را از حیث اوراق خزانه پرداخت می کند، یعنی این به همین شکل ادامه دارد و سالی صدها هزار میلیارد باید بدهی های دولت قبل را بپردازیم، یکی از آثار تورمی که اکنون در بازار وجود دارد این است که اوراق با یک چهارم قیمت عرضه کردند که این سبب تورم و گرانی کالاها می شود و مشکلاتی است که متاسفانه عارض شده البته بنای ما هم نیست که مدام نبش قبر شود اما واقعیت این است که صندوق بازنشستگان کشوری و لشگری بدهی های هنگفت دارد. 

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: دولت سال قبل تمام همت خود را بکار گرفت تا آرامشی در خانواده ها بوجود آورد کسی که بازنشسته شده و حقوقش واریز نشده تکلیفش چیست و چه کار باید کند؟ دولت بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف کرد تا بتواند بدهی های گذشته را پرداخت کند اما تمام نشده است. 

تا تاریخ 1404.12.28 این دولت باید بدهی های دولت قبل را جبران کند 

وی با بیان  این جمله که باید تا سال 1404 بدهی های دولت قبل را پرداخت کنیم مطرح کرد: تا تاریخ 1404.12.28 این دولت باید بدهی های دولت قبل را جبران کند و از سوی دیگر دو بحث است یکی می گوید که خزانه خالی است مثل پدری  که به فرزندش می گوید من برای شما چیزی ارث نگذاشته ام و یک شرایط دیگر هم این است که میلیاردها تومان بدهی به ارث گذاشته شود. لذا می گویند خزانه خالی و صندوق خالی دولت ، در حالی که این خزانه خالی است و بدهکار. 

صندوق دولت ، صندوق بدهکاری است

صولت مرتضوی اظهار کرد: صندوق دولت ، صندوق بدهکاری است این را من نمی گویم در مکاتباتی که رئیس سازمان وقت برنامه بودجه با آقای رئیس جمهور وقت داشته در پاسخش اعلام کرده است چیزی نگذاشته اید که ما بخواهیم به شما تخصیص بدهیم. وضعیت به این شکل است. به فضل الهی این دولت آمد و موجودی انبارها را ترمیم کرد یک اطمینان خاطر برای تامین نیازهای اساسی مردم بوجود آورد و پروژه های عمرانی را فعال کرد و الان رونق در پروژه های عمرانی است و در سفرهای استانی تخصیص مناسبی داده می شود و تخصیص هم تخصیص نقدینگی است .

در 1401 دولت باید  500 هزار میلیارد تومان بدهی های دولت قبل را جبران کند

وی در پایان افزود: تقریبا در حوزه پروژه های عمرانی که تقریبا سالانه بالغ بر صد و بیست هزار میلیارد تومان باید بدهی های قبل  پرداخت شود و در حوزه جاری هم که بدهی هایی که دولت به صندوق لشگری و کشوری دارد که در سال 1400 میزان چهارصد هزار میلیارد تومانش را دادند و تقریبا در 1401 دولت باید  500 هزار میلیارد تومان بدهی های گذشته را جبران کند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما