اجتماعی
ایرنا
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۱:۳۵:۵۰
معاون وزیر بهداشت: برای سفر خارجی هموطنان به واکسن خارجی از جمله آسترازنکا نیاز دارند
معاون وزیر بهداشت: برای سفر خارجی هموطنان به واکسن خارجی از جمله آسترازنکا نیاز دارند
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: برای تهیه واکسن کرونا، مبالغ قابل توجهی ارز به سبد کواکس سازمان جهانی بهداشت واریز کرده ایم اما این سازمان متاسفانه نه به موقع و نه به تناسب، واکسن در اختیار ما قرار نداده است.
ایرنا

دکتر بهرام دارایی روز یکشنبه در سنندج اظهار داشت: برای مسافرت های خارجی بعضا هموطنان به واکسن خارجی از جمله آسترازنکا نیاز دارند که تهیه کرده ایم و مصرف شده و باز هم در حال تهیه این واکسن ها هستیم.

وی با بیان اینکه در زمینه تهیه واکسن در دولت سیزدهم توفیقات خیلی خوبی داشتیم، افزود: دولت و وزارت بهداشت، عزم راسخ داشته اند و به هر نحوی چه از طریق تولید داخل و چه واردات، واکسن مورد نیاز را تامین می کنیم.

 رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت یادآور شد: واردات دارو و واکسن هیچ منعی ندارد اما وقتی نیازمان برطرف شود و تولید داخل کفاف کند، واردات را محدود می کنیم.

دارایی با تاکید بر اینکه بحثی به نام حذف ارز در خرید واکسن نداریم، ادامه داد: حمایت های ارزی دولت با ارز ترجیحی از داروهای تحت حمایت، مزمن و صعب العلاج و بیماران خاص تا آخر امسال ادامه دارد و برای سال آینده، مجلس هر تصمیمی گرفت، باز هم این حمایت ها ادامه خواهد داشت.

وی در مورد قاچاق دارو با ارز ترجیحی نیز اظهار داشت: برخی دچار وسوسه شده و از طریق ارز ترجیحی و با یک پنجم قیمت، دارو را در داخل تهیه و از کشور خارج می کنند از عوارض پرداخت ارز ترجیحی این است که می تواند قاچاق معکوس را دنبال داشته باشد.

رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به آمار تزریق واکسن کرونا در کشور نیز اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر ۱۸۰ میلیون واکسن تهیه کردیم که ۱۲۰ میلیون دُز آن در قالب نوبت های اول، دوم و سوم تزریق شده که ۱۰ میلیون دُز آن مربوط به نوبت سوم است.

دارایی اضافه کرد: از این مقدار تزریق، سهم واکسن های داخلی ۳۰ میلیون دُز بوده است اما ظرفیت تولید واکسن در داخل خیلی بالا است و بسته به نیاز مردم، در اختیار آنان قرار می گیرد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما