سیاسی
ایسنا
۱۴۰۲/۰۶/۱۹ ۱۹:۰۲:۲۰
وزیر اطلاعات: قرار بود بیش از ۴۰ بمب در محرم منفجر شود
وزیر اطلاعات: قرار بود بیش از ۴۰ بمب در محرم منفجر شود
وزیر اطلاعات با توضیحاتی در خصوص جنگ ترکیبی و مسائل امنیتی کشور یادآور شد: اساسا چند نفر از این دشمنان دور هم جمع می‌شوند که یکی را بکشند تا بتوانند کشته‌سازی درست کنند، گزارش‌های فراوانی به دست ما می‌رسد که سعی دارند از یک آشوب ساختگی بهره دیگری ببرند؛ در این مدت ما حدود ۴۰۰ بمب جمع کردیم که بنا بود بیش از ۴۰ تا از آنها در ایام دهه مجرم در هیئت‌ها منفجر شود.
ایسنا

سیداسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات دولت سیزدهم در برنامه بدون توقف شبکه سه سیما، در اولین حضور خود در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که تعریف شما به عنوان وزیر اطلاعات، از وزارت اطلاعات چیست، گفت: وزارت اطلاعات ثمره انقلاب اسلامی ماست و در آستانه چهلمین سالگرد تأسیس خودش قرار دارد، وزرات اطلاعات در سال ۶۳ بر اساس مصوبه مجلس و قانون و با ادغام نهادهای اطلاعاتی مختلف شکل گرفت و تلاش می‌کند که یک سرویس اطلاعاتی در تراز نام جمهوری اسلامی باشد و مجموعه‌ای باشد که بتواند نسبت به آن چه امنیت نظام و کشور و ملت ما تأمین می‌کند برقرار کند. همچنین لازم است یادی کنم از مرحوم ری شهری که پایه‌گذار این مجموعه بودند و آنچه داریم از اندوخته‌ها و روحیه انگیزشی افرادی است که در این مجموعه تلاش کرده و حتی به شهادت رسیدند.

وی تصریح کرد: نیروهای وزارت اطلاعات معمولا از میان افراد انقلابی، خطرپذیر، شجاع، متعهد، فداکار و جهادی که شبانه‌روز خودشان را برای تأمین امنیت نظام می‌گذارند گزینش می‌شوند. با توجه به گستردگی حساسیت‌هایی که تمام دستگاه‌های اطلاعاتی نسبت به پیشرفت و اقتدار این کشور دارند، طبیعتا یکی از وظایف مهم در تأمین امنیت بر عهده وزارت اطلاعات است. این دستگاه به عنوان رئیس شورای هماهنگی اطلاعات کشور با کمک و یاری و هم افزایی با جامعه اطلاعاتی و امنیتی تمام تلاش خود را برای مقابله با هر توطئه‌ای که در جهت سلب آرامش جامعه و مردم ما هست را به کار گرفته و شرایطی فراهم می‌کند که این آرامش برقرار بشود.

وزیر اطلاعات یادآور شد: این وزراتخانه عملا وظایف ۵ گانه‌ای را در مبارزه با رژیم صهیونیستی و نظام سلطه، تروریسم، براندازان، جاسوسی و نفوذ، مفاسد اقتصادی و مبارزه با ناکارآمدی بر عهده گرفته و همچنان وظیفه خودش می‌داند با اشراف اطلاعاتی و صیانت از مردم و دارایی‌های کشور عزیزمان و هم‌افزایی با تشکیلات اطلاعاتی و  اطلاعات مردم و فعال شدن در دیپلماسی پنهان و غیررسمی بتواند در جهت ارتقای امنیت کشور و اقتدار کشور در سطح منطقه و دنیا عمل کند.

خطیب در پاسخ به این سوال که در خصوص اتفاقات سال گذشته کشور چه پیش‌بینی از شرایط داشتید و آیا هشدارهای لازم را داده بودید گفت: معمولا برآوردهای امنیتی و اطلاعاتی در دوره آیت‌الله رئیسی هر ساله تقدیم مسئولان می‌شود و در این دو سال هم این اتفاق افتاده و معمولا هم به تأکید جامعه اطلاعاتی می‌رسد و این گزارش صرفا نگاه وزارت اطلاعات نیست بلکه برآوردی است از مسائل اطلاعاتی و امنیتی توسط کلیه دستگاه‌های اطلاعاتی کشور. در بیانیه تبیینی هم که با سپاه منتشر کردیم در آن جا به بخش‌های قبل، بعد و حین آشوب پرداخته شده ولی به طور طبیعی بعضی نکات وجود دارد که شگفت‌سازهایی باعث تقویت آشوب با عدم آن آشوب می‌شود و در سال گذشته چنین اتفاقی افتاد.

وی تصریح کرد: این پیش‌بینی را کرده بودیم که سه ضلع سرویس‌های طلاعاتی، اندیشکده‌ها و تشکل‌های شبه دولتی در خارج و تشکل‌هایی که معاندین نظام محسوب می‌شوند به دلیل تجزیه طلبی و یا تروریست بودن و به دلیل وابستگی به رژیم سابق نسبت به نظام و ملت ما موضع براندازانه دارند، آنها تصمیماتی را در پایان سال ۱۴۰۰ طراحی کردند که مستندات آن موجود است و امیدواریم به کمک دیگر جامعه اطلاعاتی و صداوسیما بتوانیم آن را به سریال یا فیلمی تبدیل کرده و تقدیم مردم کنیم، آنها با حدود بیش از ۵۰ سرویس اطلاعاتی جلسات مختلفی را در کشورهای مختلف و در تاریخ‌های مختلف برگزار کردند و  بیش از ۲۰۰ رسانه را برای این کار آموزش دادند، آنها با کمک تشکل‌های شبه دولتی برای آموزش تحرکات براندازانه خودشان پیش بینی کردند و عملا با کمک گرفتن از ابزار فضای مجازی و رسانه توانستند این فتنه و توطئه و آشوب را برپا کنند.


خطیب در بخش دیگری از برنامه گفت: در تاریخ استقلال کشور و انقلاب همواره کسانی که پیشرفت و اقتدار و رشد متکی به خود و پویایی ملت را نمی توانستند ببینند تلاش کردند با فتنه‌های مختلفی نسبت به براندازی اقدام کنند و از همان اول انقلاب نگاه براندازانه داشتند و از آنجا که نتوانستند به هدف خود برسند، فشار را از طرق دیگر در کودتاها، جنگ، تحریم، تهاجم فرهنگی و حوادثی که در ۸۸، ۹۸ ایجاد شد بر مردم وارد کرده و سعی کردند اگر اختلاف و اعتراضی وجود داشته آن را به آشوبی تبدیل کنند که نتیجه براندازانه داشته باشد.

این مقام امنیتی با اشاره به اینکه  دشمنان در اندیشکده‌های خودشان ۱۴ دلیل را عامل عدم موفقیت خودشان دانستند، اظهار کرد: لذا بر اساس آن یک جنگ ترکیبی تجمیع کردند و شاهد هستیم همچنان اقدامات تروریستی را در کنار اقدامات آشوب طلبانه دنبال کردند.

وی با بیان اینکه هیچ کسی نیست که چه موافق و چه مخالف شرایط حکمرانی، نابودی کشورش را بخواهد، اظهار کرد: بنابراین آنچه که منشا آشوب و خسارت می‌شود، یا اینکه دارایی‌ها را هدف قرار می‌دهد و در رشد اقتصادی خلل وارد می‌کند، بهره‌ای است که دشمن از این بسترهای سلایق و نارضایتی می‌برد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌شد جلوی اعتراضات را گرفت گفت: هر اتفاقی که برای ملت‌مان بیفتد، از هر قومیتی یا هر جنسی ملت ما بوده و برای ما عزیز هستند، عظمتی که رهبر فرزانه در عفو گسترده ایجاد کردند ببینید، ایشان می‌فرماید که اگر تلاشی برای ایجاد آرامش و امنیت کشورمان می‌کنیم در جهت این است که بتوانیم زمینه ارتقای پیشرفت را فراهم و دست‌های ایادی را قطع کنیم. اگر اطلاعیه‌های وزارت اطلاعات را دیده باشید اساسا چند نفر از این دشمنان دور هم جمع می‌شوند که یکی را بکشند تا بتوانند کشته‌سازی درست کنند، گزارش‌های فراوانی به دست ما می‌رسد که سعی دارند از یک آشوب ساختگی بهره دیگری ببرند، در این مدت ما حدود ۴۰۰ بمب جمع کردیم که بنا بوده بیش از ۴۰ عدد از آنها در ایام دهه محرم در هیئت‌ها منفجر شود.

وزیر اطلاعات در پاسخ به این سؤال که چرا دشمن در آخرین تلاش خود حجاب را هدف قرار داد، گفت: ملت ما ممکن است از ابعاد مختلف چه اقتصادی و اجتماعی و چه فرهنگی انتظاراتی داشته باشد که بخشی از  از آن برآورده نشده باشد و طبیعتا نارضایتی آنها شناخته شده است دشمن هم موج سوار خوبی است و از آن موارد بهره‌برداری می‌کند. ما وظیفه داریم، بتوانیم اینها را به نحوی پیگیری و برنامه‌ریزی کنیم که انتظارات مردم هم محقق شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا اقدامات و تمهیدات وزارت اطلاعات رسانه‌ای نمی‌شود، یادآور شد: ضعف رسانه‌ای را قبول دارم، چنانکه رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیأت دولت اشاره کردند به ضعف توان رسانه‌ای مجموعه، اما این را هم در نظر بگیرید که وقتی با ۲۰۰ رسانه طرف هستید که متکی هستند به سرمایه‌های بی حد و نصاب دنیا و در کنارش شما یک صداوسیما و چند رسانه ارزشی و انقلابی و فعالان جهادی در فضا مجازی، اینها از نظر ظاهری و کمی قابلیت قیاس ندارند.

خطیب اظهار کرد: این بیش از ۵۰ سرویس اطلاعاتی در سال میلادی جاری بودجه‌شان از بودجه کشور ما بیشتر است، البته این سرویس‌ های اطلاعاتی دو دسته هستند یکی نیابتی که معمولا بار فعالیت سرویس‌های بزرگتر را تأمین می‌کنند و عمده سرویس‌هایی که علیه کشور ما فعالیت دارند سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس، رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند که فعالیت‌ها را تقسیم‌دهی و جهت‌دهی می‌کنند.

وی در پایان در خصوص اینکه این سرویس‌ها در کشور ما به دنبال چه هستند، گفت: به دنبال براندازی، آمدند نزدیک مرز ما کارخانه اسلحه سازی راه انداختند دیدیم همه تولیدات به ایران قاچاق می‌شود، یک منطقه اقلیم کردستان عراق که نیمچه استقلالی دارد مرکزی شده برای سرویس‌های دنیا، یک مرتبه می‌بینیم که تمام تجزیه طلبان مرده در آنجا زنده می‌شوند، یا کشوری مثل آلمان همه پرچم‌های مخالف ایران را در یک میدان جمع می‌کند، یا رئیس جمهور یک کشور می‌گوید در ایران انقلاب شده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما