بین الملل
ایسنا
۱۴۰۰/۰۵/۳۱ ۰۹:۰۸:۰۰
انگلیس دست به دامان چین و روسیه شد
انگلیس دست به دامان چین و روسیه شد
وزیر خارجه انگلیس در سخنانی بر لزوم ارتباط با روسیه و چین برای اعمال نفوذ بر گروه طالبان تاکید کرد.
ایسنا

«دومینیک راب» در این ارتباط اعلام کرد که علی‌رغم بی‌اعتمادی نسبت به روسیه و چین از سوی لندن، اما ما ناگزیریم که به پکن و مسکو برای اعمال نفوذ بر طالبان تکیه کنیم.

راب در این ارتباط تصریح کرد: می‌خواهیم آن کشورهایی را که بر طالبان نفوذ بالقوه دارند از جمله چین و روسیه در کنار هم جمع کنیم.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که لوری بریستو سفیر انگلیس در افغانستان اعلام کرد که لندن در حال همکاری با طالبان به صورت عملی و تاکتیکی است تا شهروندان انگلیسی و افغان‌های واجد شرایط را از افغانستان خارج کند.

وی با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود در مورد برنامه تخلیه شهروندان انگلیسی افزود: جالب است که طالبان از این عملیات حمایت می‌کند.

طالبان به تازگی با خروج اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از این کشور و سقوط دولت کابل، قدرت را در افغانستان در اختیار گرفته است.

پیش از این نیز، دومینیک راب در گفت‌وگو با اسکای نیوز گفته بود که حتی باید برای تعدیل طالبان و ایجاد نوعی تأثیر مثبت بر رژیم جدید ایجاد تلاش کرد و پیام ما این است که هرگز نباید از افغانستان برای حملات تروریستی علیه غرب استفاده کرد.

راب ضمن تاکید بر اینکه مذاکرات با کمیسیون سیاسی طالبان همچنان ادامه دارد تا دولت انتقالی جدید فقط متشکل از طالبان نباشد، افزود: نمی‌توان به طالبان اعتماد کرد، اما باید وعده‌هایی که می‌دهند نیز مورد راستی آزمایی قرار گیرد.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین با اشاره به طالبان گفته بود: اکنون آنها در قدرت هستند و باید با این واقعیت کنار بیاییم.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما