بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۹/۲۱ ۱۳:۱۴:۴۶
دخالت وزرای خارجه آلمان، ایرلند و فنلاند در امور داخلی ایران
دخالت وزرای خارجه آلمان، ایرلند و فنلاند در امور داخلی ایران
وزرای امور خارجه آلمان، ایرلند و فنلاند پیش از نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره امور داخلی ایران مطرح کردن کردند.
ایسنا

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان امروز پیش از آغاز نشست شورای وزیران اروپا در بروکسل، در جمع خبرنگاران گفت که تحریم‌های جدیدی علیه سپاه پاسداران ایران اعمال می‌شود.
بربوک در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه‌اش درباره امور داخلی ایران، با اشاره به اجرای حکم اعدام برای دو تن از افراد بازداشت شده در جریان ناآرامی‌های اخیر  در ایران، گفت: با این بسته تحریمی، ما به طور ویژه کسانی را هدف قرار می‌دهیم که مسئول اعدام‌ها و خشونت علیه مردم بی‌گناه هستند.
او در این باره مدعی شد: این‌ [افراد] به ویژه از سپاه پاسداران، همچنین افرادی هستند که با ویدیوهای اجباری سعی می‌کنند مردم را بترسانند یا تنبیهشان کنند.

به گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی شورای اروپا، پِکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند، امروز پیش از آغاز نشست شورای وزیران اروپا در بروکسل، در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای حکم اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد،‌ دو تن از افراد بازداشت‌شده در جریان ناآرامی‌های اخیر در ایران، گفت: امروز نشست بسیار مهمی است. اول از همه مایلم به موضوع ایران و اعدام‌هایی که انجام می‌شوند، اشاره بکنم. من روز پنج‌شنبه با وزیر امور خارجه ایران تماسی تلفنی داشتم و نگرانی فنلاند در این باره و محکومیت این اعدام‌هایی که در ایران انجام می‌شود را اعلام کردم. صحبت کردن در این باره در نشست امروز بسیار حائز اهمیت است.
هاویستو در ادامه با تکرار ادعای مقامات غربی مبنی بر حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه در جنگ آن علیه اوکراین، گفت: مسلما ما علاوه بر این،‌ درباره صادرات تسلیحات از سوی ایران به روسیه نیز بحث خواهیم کرد. تسلیحات ایرانی علیه غیرنظامیان و شهروندان اوکراین به کار می‌رود.

سایمون کاونی، وزیر امور خارجه ایرلند نیز با اشاره به اجرای حکم اعدام مجیدرضا رهنورد، یکی از افراد بازداشت‌شده در جریان ناآرامی‌های اخیر، گفت که مطلعم که امروز صبح اعدام یکی دیگر از معترضان انجام شده است. شکی نیست که ما بسته تحریمی هدفمند را علیه افرادی در ایران که به ادعای وی مسئول پاسخی غیرقابل قبول به اعتراضات هستند ، گسترش خواهیم داد.
کاونی با تکرار ادعای دولت‌های غربی مبنی بر حمایت ایران از روسیه در جنگ اوکراین که از سوی مقامات تهران و مسکو تکذیب شده است، گفت: مسلما ارائه پهپادها به روسیه که برای هدف قرار دادن غیرنظامیان به کار می‌روند، همچنان باعث نگرانی است.
وزیر امور خارجه ایرلند درباره موضوع احیای توافق هسته‌ای[برجام] که چند ماه است به دلیل برخی مسائل باقی‌مانده، بدون در پی داشتن نتیجه ملموسی دچار وقفه شده است، گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که امروز درباره ایران روی آن تمرکز خواهیم کرد، تلاش برای یافتن راهی رو به جلو در زمینه برجام است. برخلاف محدودیت‌ها و تحریم‌هایی که امروز بر سر آن توافق خواهد شد، فکر می‌کنم که هنوز تمایل به یافتن راهی رو به جلو وجود دارد.
کاونی بر اهمیت توافق هسته‌ای در ایجاد شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اخیرا به اظهارات مداخله جویانه برخی از کشورها و مقامات اروپایی به دنبال اجرای حکم اعدام محسن شکاری، یکی دیگر از افراد بازداشت‌شده در جریان ناآرامی‌های اخیر واکنش نشان داده بود.
وزرات امور خارجه در صفحه توییترش نوشته بود: ایران در مقابله با اغتشاشات، نهایت خویشتنداری را به خرج داده و بر خلاف بسیاری از رژیم‌های غربی که حتی معترضان مسالمت‌جو را نیز بدنام و با خشونت سرکوب می‌کنند، از روش‌های متناسب و استاندارد ضداغتشاش بهره گرفته است. همین امر برای روند قضایی نیز صادق است.
در این پیام مطرح شد: اما امنیت عمومی، خط قرمز است. حمله مسلحانه و تخریبگری قابل تحمل نیست، حتی برای آن دسته از رژیم‌های غربی که فرصتی یافته‌اند تا ریاکارانه برای ایران خطابه بخوانند. غرب باید به جای نمایان کردن عدم صداقت خود، از میزبانی، پشتیبانی و تشویق تروریست‌ها دست بردارد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما