اجتماعی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۵/۰۲ ۱۰:۱۹:۱۶
با اجرای طرح «دارویاری» تکلیف کسانی که بیمه نیستند چه می‌شود؟
با اجرای طرح «دارویاری» تکلیف کسانی که بیمه نیستند چه می‌شود؟
دارو یک کالای مهم و البته حیاتی است که همه مردم به نوعی با آن سروکار دارند. بر همین اساس هم قیمت و هم در دسترس بودن آن برای همه افراد مهم است. اما با اجرای طرح دارویاری هزینه خرید دارو برای افراد چگونه محاسبه می‌شود؟
ایسنا

با اجرای طرح دارویاری، قیمت دارو برای بیمارانی که تحت پوشش بیمه هستند و با نسخه دارو تهیه می‌کنند، هیچ تغییری نمی‌کند. در واقع در طرح دارویاری تغییر قیمت دارو بر دوش بیمه‌ها است و افزایش پرداختی متوجه بیماران نمی‌شود.

نکته مهم این است که در این طرح اگر کسی تحت پوشش بیمه نباشد، بیمه می‌شود. به این ترتیب سه دهک اول جامعه به صورت خودکار و رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که البته شاید خودشان هم هنوز از این موضوع بی‌اطلاع باشند. بنابراین اگر به داروخانه مراجعه کردید حتما از متصدی بخواهید وضعیت بیمه شما را در سامانه بررسی کند.

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، اگر تحت پوشش بیمه نبودید، در سامانه www.bimehsalamatiranian.ir ثبت نام کنید و در صورتی که نمی‌توانید این کار را اینترنتی انجام دهید، می‌توانید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید و تا سه ماه به صورت رایگان بیمه شوید تا وضعیت دهک‌بندی شما مشخص شود. به این ترتیب هنگام تهیه دارو با نسخه خیال شما راحت می‌شود و با افزایش پرداختی مواجه نمی‌شوید.

به گزارش ایسنا، «دارویاری» طرحی است که از ۲۳ تیرماه در کشور اجرایی شده و در آن با اصلاح سیاست‌های ارزی و انتقال ارز دارو به بیمه‌ها، در واقع یارانه دارو به بیمار می‌رسد و در نتیجه قیمت دارو با نسخه پزشک، هیچ‌گونه افزایشی برای بیمار نخواهد داشت؛ به طوری که قیمت‌ها ثابت و مانند قبل بوده و باتوجه به افزایش پوشش بیمه‌ای، در برخی موارد برای بیمار کاهش قیمت نیز خواهند داشت.

در قالب اجرای این طرح، ۳۶۶ قلم از داروهای پرمصرف مورد استفاده بیماران مزمن تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و بنابراین افزایش قیمت این داروها در تغییر سیاست‌ ارزی توسط سازمان‌های بیمه‌گر پوشش داده می‌شود و بیماران افزایش پرداختی را بابت این داروها ندارند.

همچنین با اجرای طرح دارویاری داروهای بدون نسخه (OTC) نیز هیچ گونه تغییر قیمتی ندارند و ۱۱۹ قلم از این داروها مشمول پوشش بیمه‌ای شدند و بنابراین بیماران در صورت مراجعه با نسخه به داروخانه جهت دریافت این داروها، حتی شاهد کاهش قیمت هم نسبت به قبل از اجرای طرح خواهند بود.

البته باید توجه کرد کسانی که می‌خواهند دارو را بدون نسخه پزشک و به صورت آزاد خریداری کنند، به جز در برخی داروهای OTC، با افزایش هزینه‌ها مواجه خواهند شد. در طرح دارویاری قرار است یارانه دارو، از مسیر بیمه‌ها به مردم تخصیص یابد؛ بنابراین بیمه شدن همه مردم یکی از اصول  اجرای این طرح است.
 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما