سیاسی
ایرنا
۱۴۰۱/۰۸/۱۰ ۰۹:۲۴:۴۹
اژه ای: محاکمه آمران و عاملان ترور شهید سلیمانی تسریع شود
اژه ای: محاکمه آمران و عاملان ترور شهید سلیمانی تسریع شود
رئیس قوه قضاییه در نامه‌ای به رئیس شورای عالی قضایی عراق خواستار تسریع در رسیدگی، محاکمه و مجازات مرتکبان ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان شد.
ایرنا

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در نامه‌ای به فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق ضمن ابراز خرسندی از برگزاری سه دور مذاکرات کمیته تحقیقات مشترک میان مقامات قضایی دو کشور، نتایج حاصل از این همکاری مشترک را نشان دهنده اراده ایران و عراق برای مبارزه با تروریسم، برقراری عدالت، حفظ صلح و امنیت و گسترش روابط دوستانه به‌ویژه همکاری‌های دوجانبه قضایی دانست.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و هشت نفر از همراهان ایشان توسط دولتمردان آمریکا و سایر ایادی آنها در خاک عراق مغایر با صلح و امنیت بین المللی است، افزود: این اقدام تروریستی منجر به نقض حاکمیت دو کشور، اصول مسلم شناخته شده حقوق بین الملل و نقض تعهدات بین المللی در زمینه حمایت از شخصیت‌های رسمی مورد حمایت بین‌المللی شده است.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: اگر چه این اقدام تروریستی توسط رئیس جمهور وقت آمریکا با مشارکت برخی مقامات رسمی و سایر کشورها انجام شد اما سمت آنها مانع مسئولیت و مجازات نیست و اقدامات آغاز شده در دستگاه قضایی عراق نیز نشان دهنده عزم و اراده آن کشور برای دستگیری، محاکمه و مجازات این جنایتکاران است.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: لازمه برقراری عدالت، رعایت اصل سرعت در رسیدگی است. با توجه به اینکه اقدام تروریستی یادشده در خاک عراق روی داده و از زمان وقوع آن بیش از دو سال گذشته است، صدور دستور تسریع در رسیدگی، محاکمه و مجازات مرتکبان این جنایت، درخواست ملت ایران است. در این راستا، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده تداوم همکاری‌ها با دستگاه قضایی جمهوری عراق است.

محسنی‌اژه‌ای از درگاه خداوند متعال برای دولت و ملت دوست و برادر جمهوری عراق، توفیق و سربلندی مسألت کرد.

به گزارش ایرنا، صبحگاه جمعه ۱۳ دی‌ ۱۳۹۸ سردار قاسم سلیمانی در حمله هلی‌کوپتری آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. در این حمله همراه با سلیمانی،  ابومهدی المهندس، فرمانده حزب الله عراق و قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از رزمندگان عراقی به شهادت رسیدند. حمله فوق به دستور مستقیم دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده صورت گرفت.  

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما