بین الملل
مهر
۱۴۰۰/۱۰/۱۰ ۱۱:۳۸:۴۲
اشرف غنی انتقال میلیون‌ها پول از افغانستان را رد کرد
اشرف غنی انتقال میلیون‌ها پول از افغانستان را رد کرد
رئیس جمهور پیشین و فراری افغانستان به توجیه تصمیم خود برای فرار از کشورش پرداخت و اتهام انتقال پول از افغانستان را رد کرد.
مهر

به نقل از تی آر تی، «اشرف غنی»، رئیس جمهور پیشین و فراری افغانستان از تصمیم خود برای فرار از کشورش دفاع کرد و اتهامات گسترده مبنی بر انتقال میلیون‌ها پول دزدیده شده را رد کرد.

خروج ناگهانی و پنهانی غنی در ۱۵ اوت، کابل را در بلاتکلیفی گذاشت، زیرا همزمان نیروهای آمریکا و ناتو پس از ۲۰ سال در آخرین مراحل خروج آشفته خود از افغانستان بودند.

اشرف غنی روز پنجشنبه در گفتگو با بی بی سی گفت که قصد خروج از افغانستان را نداشت، اما بار دیگر تاکید کرد که خروج ناگهانی او کابل را از مرگ و ویرانی نجات داد.

غنی با تشریح زمان پیشروی طالبان به سمت کابل گفت: «دو جناح مختلف طالبان از دو جهت مختلف در حال نزدیک شدن بودند و احتمال درگیری گسترده بین آنها و ویرانی شهر ۵ میلیونی کابل بسیار زیاد بود.»

غنی توضیح داد که در ابتدا قصد داشت کابل را به شهر دیگری ترک کند، اما با شنیدن خبر سقوط شهرهای دیگر، به این نتیجه رسید که تنها گزینه مناسب خروج کامل از افغانستان است.

غنی ادعا کرد که رئیس دستگاه امنیتی نیز به او توصیه کرد که ماندن در کابل به معنای مرگ حتمی او، مشاوران نزدیک و میلیون‌ها تن از ساکنان پایتخت است.

غنی در ادامه گفت: «من نمی‌دانستم کجا خواهیم رفت. فقط وقتی بلند شدیم معلوم شد که داریم از افغانستان خارج می‌شویم و این واقعاً ناگهانی بود.»

رئیس جمهور پیشین به دلیل فرار و ترک افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است و «امرالله صالح»، معاون سابق رئیس جمهور نیز خروج وی را «شرم آور» خواند.

غنی همچنین اتهامات گسترده مبنی بر خروج از افغانستان با میلیون‌ها پول دزدیده شده را رد کرد و گفت: «می خواهم قاطعانه بگویم، من هیچ پولی را از کشور خارج نکرده ام. سبک زندگی من برای همه شناخته شده است. با این همه پول می‌خواهم چه کنم؟»

غنی در عین حال پذیرفت که در دوران حکومت او اشتباهاتی صورت گرفته است، اما بیشتر تقصیرها را به گردن جامعه بین المللی از جمله ایالات متحده انداخت که دولت او را در جریان گفتگو با طالبان به حاشیه راند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما