اقتصادی
مهر
۱۴۰۱/۰۳/۰۹ ۱۲:۲۳:۲۱
ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت لوازم خانگی
ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت لوازم خانگی
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: به صورت میانگین نرخ مواد اولیه حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته اما ستاد تنظیم بازار به درخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت محصولات، پاسخی نداد.
مهر


عباس هاشمی اظهار کرد: با گذشت ۷۰ روز از سال جدید هنوز سیاست‌های قیمتی دولت در مورد قیمت لوازم خانگی مشخص نشده است؛ این در حالیست که نرخ مواد اولیه به صورت میانگین حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته و از سویی دیگر نیز با افزایش دستمزد، افزایش نرخ حمل و نقل، تغییر مبنای نرخ ارز در گمرک و … مواجه بوده ایم.
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران افزود: با توجه به اینکه قیمت ۵ قلم کالا از گروه لوازم خانگی در ستاد تنظیم بازار تعیین می‌شود، این نهاد در مورد درخواست تولیدکنندگان برای تعدیل قیمت‌ها متناسب با قیمت مواد اولیه و نهادهای تولید پاسخی نداده است.
وی با بیان اینکه ما موافق افزایش بی رویه قیمت‌ها نیستیم، ادامه داد: در صورت تداوم عدم پاسخگویی وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار احتمال کند شدن آهنگ تولید وجود دارد.
هاشمی در مورد رکود حاکم بر بازار، گفت: در حال حاضر بازار با رکود همراه است اما راهکار از بین بردن رکود، سرکوب قیمت نیست؛ وزارت صمت همانطور که مسئول حفظ حقوق مصرف کننده است، مسئول حفظ حقوق تولیدکننده نیز است. در حال حاضر به دلیل تغییر قیمت نهاده‌های تولید، ما چاره‌ای جز افزایش قیمت نداریم.
وی تصریح کرد: در صورتی که قیمت‌ها به صورت دستوری پایین نگه داشته شوند، واحدها تحت فشار قرار می‌گیرند. بنابراین دولت باید یک طرح نویی را اجرا کند که به وسیله آن هم توان تولید حفظ شود و هم مصرف کننده به بازار برگردد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما