بین الملل
ایسنا
۱۴۰۰/۱۲/۲۵ ۰۹:۴۳:۰۲
روسیه خودش شورای اروپا را ترک کرد
روسیه خودش شورای اروپا را ترک کرد
روسیه از شورای اروپا، ناظر و مدافع حقوق بشر قاره اروپا خارج شد و از اخراج احتمالی خودش به علت حمله به اوکراین جلوگیری کرد.
ایسنا

به نقل از خبرگزاری رویترز، شورای اروپا که پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد، گروهی است که مسئولیت نظارت و دفاع از حقوق بشر را برعهده دارد. از زمان تشکیل این گروه، روسیه دومین کشوری است که این گروه را ترک می‌کند.

یونان نیز به عنوان اولین کشور کار مشابه‌ای را در سال ۱۹۶۹ انجام داده بود.

خروج روسیه از نهادی که "کنوانسیون اروپایی حقوق بشر" را تدوین کرد و به کشورهای اروپای شرقی کمک کرد تا سیستم‌های سیاسی خود را پس از فروپاشی کمونیسم دموکراتیزه کنند، دارای "ارزش نمادین" است.

اما این تصمیم که ساعاتی قبل از رای‌گیری درخصوص اخراج این کشور در مجمع شورای اروپایی اعلام شد، "پیامدهای ملموسی" نیز دارد.

براساس این تصمیم، شهروندان روسی دیگر قادر نخواهند بود علیه دولت روسیه به شورای اروپا شکایت و یا درخواستی را مطرح کنند.

روسیه که کشورهای غربی را به تضعیف حقوق بشر متهم کرده، عضویتش در تاریخ ۲۵ فوریه به حالت تعلیق درآمد؛ درست یک روز پس از حمله این کشور به اوکراین.

در قطعنامه‌ای که روز دوشنبه پیش‌نویس اما روز سه‌شنبه پس از اطلاعیه مسکو عملی شد، مجمع شورای اروپا اعلام کرد که روسیه باید از این شورا خارج شود. اینجا هیچ جایی برای "متجاوز" وجود ندارد.

نخست وزیر سابق یونان که اکنون عضوی از مجمع شورای اروپا است، عنوان داشت: تصمیم امروز علیه مردم روسیه نیست، این تصمیم علیه "رژیم سرکوب‌گر" ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است.

وی افزود: کشور من، یونان نیز در دهه ۱۹۷۰ از این شورا خارج شد... این تصمیم تلاش ما را برای دموکراسی و آزادی تقویت کرد.

شورای اروپا در سال ۱۹۴۹ تاسیس شد و روسیه در سال ۱۹۹۶ به آن پیوست.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما